Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Mikołajkowy weekend w Gdańsku: koncerty i warsztaty

Weekend 7-9 grudnia zdominowany będzie przez atrakcje ze świętym Mikołajem na pierwszym planie - ma to związek z obchodzonymi 6 grudnia mikołajkami. Podpowiadamy zatem, gdzie spotkać sympatycznego brodacza, ale zachęcamy także do wzięcia udziału w wydarzeniach kulturalnych o innym charakterze - tych w ten weekend również nie zabraknie.

Mikołajkowy weekend w Gdańsku: koncerty i warsztaty
A
A
data publikacji: 07 grudnia 2018 r.
Wybitna skrzypaczka Veriko Tchumburidze będzie gościem specjalnym koncertu Enigmatyczna Brytania
Wybitna skrzypaczka Veriko Tchumburidze będzie gościem specjalnym koncertu "Enigmatyczna Brytania"
mat. prasowe


Weekend pełen atrakcji rozpoczynamy propozycją dla melomanów - w piątek, 7 grudnia, w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1) odbędzie się koncert „Enigmatyczna Brytania”.

W programie muzycznego wieczoru znajdą się kompozycje nawiązujące do tematów związanych z Wielką Brytanią. Najpierw zabrzmi wiązanka kontredansów - tańców pochodzących z Wielkiej Brytanii. Będą to utwory napisane w ramach obowiązków nadwornego kapelmistrza, jakim Mozart został w 1797. Potem muzycy roztoczą przed publicznością romantyczną wizję Szkocji wyczarowaną z autentycznych tematów ludowych przez Maxa Brucha. Na koniec - enigmatyczne dzieło Elgara - kompozytora stanowiącego uosobienie brytyjskości w XX wieku. Jego wariacje „Enigma”, jak wskazuje sam tytuł, są utworem zagadką, który dał zajęcie muzykologom próbującym rozszyfrować jego liczne tajemnice - warto jednak posłuchać tego późnoromantycznego utworu nawet bez żadnej wiedzy tajemnej, aby odczuć specyfikę stylu Elgara.

Utwory wykona Orkiestra Symfoniczna PFB, którą poprowadzi George Tchitchinadze. Natomiast solistką w „Fantazji Szkockiej” Brucha będzie zwyciężczyni ostatniego Konkursu Wieniawskiego - zaledwie 22-letnia gruzińska skrzypaczka Veriko Tchumburidze, która podczas konkursu zadziwiła swoją niekonwencjonalną i pełną emocji interpretacją Koncertu skrzypcowego Szostakowicza. Warto posłuchać jak młoda skrzypaczka, rozwinęła się w ciągu dwóch lat od zdobycia lauru zwycięstwa.

Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Bilety:15-60 zł.


Każdy występ Jelonka to prawdziwe show, ukazujące zupełnie nowe oblicze skrzypiec
Każdy występ Jelonka to prawdziwe show, ukazujące zupełnie nowe oblicze skrzypiec
Fot. Mmwarszawa


Natomiast w klubie Kwadratowa (Gdańsk, ul. Siedlicka 4), w piątek, 7 grudnia, wystąpi Jelonek - czyli Michał Jelonek ze swoim solowym projektem skrzypcowym.

Skrzypce pojawiają się tu jako instrument jednocześnie melancholijny i histeryczny, delikatny i drapieżny, który nadaje się wyśmienicie jako przewodnik po różnych gatunkach muzycznych, a także jako adwokat rockowego diabła we wzniosłym świecie muzyki klasycznej.

Muzyka Jelonka jest w przeważającej większości rockowa i rockowo-metalowa, o dużych wpływach muzyki klasycznej (co widać np. w utworze „Barock”, który inspirowany jest muzyką baroku, czy „Romantic Revenge”, w którym czuć epokę romantyzmu). Znajdziemy tu także wręcz cytaty z muzyki wielkich klasyków, takich jak: Vivaldi, Paganini, Rosinni, Chopin, Chaczaturian, Suppe i innych - w rockowych aranżacjach.

W ramach koncertu Jelonka, oprócz autorskich utworów, wykonywane są także covery oraz utwory wokalno-instrumentalne, tzw. piosenki, takich artystów jak Boney M. czy Beastie Boys, oczywiście w oryginalnych aranżacjach, z przełożeniem głównego ciężaru wykonawczego na skrzypce klasyczne i elektryczne. Warto przyjść i przekonać się, jak takie muzyczne eksperymentowanie brzmi.

Koncert rozpocznie się o godz. 19:00, bilety: 38 zł.


Okazji do kupienia nietuzinkowych prezentów świątecznych w Gdańsku nie brakuje. Piękne upominki można upolować np. na Jarmarku Bożonarodzeniowym lub na licznych kiermaszach
Okazji do kupienia nietuzinkowych prezentów świątecznych w Gdańsku nie brakuje. Piękne upominki można upolować np. na Jarmarku Bożonarodzeniowym lub na licznych kiermaszach
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Jako że święta tuż, tuż, Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza do swojej siedziby głównej (ul. Toruńska 1) na Świąteczny ETNOkiermasz, gdzie z dala od gwaru wielkich galerii handlowych kupić będzie można oryginalny prezent świąteczny dla najbliższych.

Do wyboru będą m.in. haftowane serwetki, rzeźby ludowe, ozdoby świąteczne, zabawki, kartki świąteczne, słodkie miodowe upominki i wiele innych. Ponadto, przed zakupami lub po, warto wziąć udział w odbywających się z tej okazji w Muzeum rodzinnych, tematycznych warsztatach tworzenia tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych.

W sobotę, 8 grudnia, w godz. 11.00-13.00 Kamila Szelągowicz poprowadzi zajęcia zatytułowane „Świąteczne kartki, pocztówki i bileciki”.

- W dobie SMS-ów i e-maili własnoręcznie zrobiona kartka świąteczna to prawdziwy rarytas! Jeśli jeszcze zostanie wysłana tradycyjną pocztą, z pewnością stanie się cenną pamiątką dla adresata - zachęca prowadząca. - Warto powrócić do tradycji świątecznych pocztówek, wykonanych różnymi technikami kolażowymi. A jeśli wystarczy czasu, zrobimy ozdobne bileciki do świątecznych upominków.

Dzień później, w niedzielę, 9 grudnia, w godz. 11.00-13.00 Angelika Szufler zaprasza na „Anielskie święta” - przedświąteczne kreatywne zajęcia dla całej rodziny, których inspiracją jest twórczość ludowa.

- Łącząc techniki i materiały, wykonamy anielskie ozdoby z opłatków, bibuły, kolorowego papieru oraz słomy. Nasze anioły będą także powstawać w technice decoupage lub malarskiej na drewnianych gotowych formach - mówi prowadząca.

Na kiermasz wstęp wolny. Koszt warsztatu: 8 zł (osoba dorosła), 4 zł (dziecko), dzieci do lat 7 bezpłatnie. Udział w warsztatach wymaga wcześniejszej rezerwacji w kasie muzeum (tel. 58 552 12 71 w. 101).


Wśród atrakcji mikołajkowych w Gdańsku będą oczywiście spotkania ze św. Mikołajem
Wśród atrakcji mikołajkowych w Gdańsku będą oczywiście spotkania ze św. Mikołajem
mat. SIL


A kto chciałby spotkać się osobiście ze świętym Mikołajem, ten powinien w sobotę, 8 grudnia, udać się na Orunię, do Kawiarni Kuźnia (Gdańsk, ul. Gościnna 10), gdzie znajdzie się Oficjalna Rezydencja Świętego Mikołaja podczas XX Gwiazdki na Oruni.

W programie przewidziano wiele atrakcji, zwłaszcza dla młodych uczestników. Na gości czekać będzie m.in. specjalna świąteczna strefa oraz anioł niosący z wieży kościelnej symboliczne światło.

- Rozpoczynamy o godz. 15:30 od uroczystego przyjazdu św. Mikołaja pod kawiarnię. Mikołaj zjawi się niebanalnie, bo... w odkrytej limuzynie, i w towarzystwie specjalnego orszaku. W tym czasie kawiarnia stanie się Oficjalną Rezydencją Świętego Mikołaja, a na dziedzińcu przygotowane zostaną świąteczne stoiska z okolicznościowymi wyrobami i rękodziełem. Zespoły dziecięce zaprezentują swoje repertuary, goście wezmą udział w specjalnych konkursach z nagrodami. Będzie też czas na okazjonalne zdjęcia ze św. Mikołajem - zachęcają organizatorzy.

O godz. 17:00 przed Kuźnią odbędzie się uroczyste zapalenie oruńskiej choinki. Ceremonię otworzy złożenie życzeń od św. Mikołaja i prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Następnie Teatr Ognia Mamadoo zaprezentuje krótki pokaz artystyczny nawiązujący do idei światła i pokoju, a na plac przed kościołem wyjdą anioły, na szczudłach. Z wieży kościoła parafii pw. Św. Jana Bosko w stronę zgromadzonych „spłynie” na linie anioł niosący świąteczne światło. Następnie zaświecą się lampki na wspomnianej choince, czemu towarzyszyć będzie złoty deszcz, symbolizujący łaski dla mieszkańców i gości Gdańska.

Za scenariusz, reżyserię i prowadzenie widowiska odpowiada Michał Juszczakiewicz. Kostiumy oraz scenografię przygotowała Elwira Twardowska. W role aniołów wcielą się aktorzy Teatru Feta, pokaz na linie odbędzie się przy współpracy Wspinalni Alfa.

Wstęp wolny.


Jedna z gwiazd koncertu Miłość jest wszystkim , które wystąpią w Gdańsku - zespół Blue Café
Jedna z gwiazd koncertu "Miłość jest wszystkim", które wystąpią w Gdańsku - zespół Blue Café
Fot. Mateusz Ochocki / KFP


W niedzielę, 9 grudnia, warto udać się natomiast na Ołowiankę, gdzie odbędzie się Koncert Mikołajkowy - Miłość jest wszystkim - muzyczne show TVN.

Nowe aranżacje najpiękniejszych piosenek o miłości i świętach zostaną wykonane z udziałem orkiestry symfonicznej, a zaśpiewają je największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Na scenie w wyjątkowych aranżacjach, solo i w duetach zaśpiewają: Edyta Górniak, Igor Herbut, Natalia Szroeder, Piotr Kupicha, Blue Café, Anna Wyszkoni, Sebastian Karpiel-Bułecka, Iza Lach, Ania Karwan, Tulia, Sonbird, a także Aleksandra Gintrowska oraz Ania Rusowicz.

W koncercie wystąpią również aktorzy znani z filmu „Miłość jest wszystkim”, m.in.: Aleksandra Adamska, Joanna Balasz i Patricia Kazadi. Najnowsza produkcja TVN, to wzruszająca komedia świąteczna, której akcja dzieje się w Gdańsku. Koncert poprowadzi gwiazda filmu Agnieszka Grochowska oraz Oliver Janiak.

Koncert rozpocznie się o godz. 17:00. Wstęp wolny. Koncert będzie także transmitowany w telewizji TVN.

Więcej: "Miłość jest wszystkim"​ na Ołowiance. 9 grudnia - koncert i transmisja w TVN


Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
wcześniejsza wiadomość
Mikołajkowe upominki i godzina pływania za 5 zł na miejskich basenach
późniejsza wiadomość
Chłopcy z Placu Broni. Wygraj bilety na musical KONKURS