PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

MIIWŚ. Wraca prof. Machcewicz - promocja jego książki o Muzeum, 11 grudnia w Sopocie

MIIWŚ. Wraca prof. Machcewicz - promocja jego książki o Muzeum, 11 grudnia w Sopocie
Dyskusja wokół książki prof. Pawła Machcewicza “Muzeum” - z udziałem autora - odbędzie się w poniedziałek, 11 grudnia, o godz. 18.30 w Sopocie w Urzędzie Miasta, ul. Kościuszki 25/27. Wstęp wolny.

Prof. Paweł Machcewicz jeszcze jako dyrektor MIIWŚ

Pomysłodawca, twórca i pierwszy dyrektor MIIWŚ prof. Paweł Machcewicz napisał książkę o tym, jak tę instytucję tworzył, jak jej bronił i jak w końcu został z niej zwolniony po decyzji ministra kultury w rządzie PiS prof. Piotra Glińskiego.

Zwolnienie nastąpiło 6 kwietnia. Od tej pory Machcewicz był na kilku stypendiach naukowych, najpierw w USA, teraz w Berlinie.

Tydzień temu agenci CBA odwiedzili jego warszawski dom. Gdańska prokuratura prowadzi bowiem dochodzenie w kwestii rzekomych działań byłego dyrektora na szkodę placówki. Machcewicz mówi, że to polityczna akcja PiS w celu zastraszenia go. Doniesienie w tej sprawie do prokuratury złożył obecny dyrektor MIIWŚ dr Karol Nawrocki.

Tymczasem pod listem otwartym w obronie Machcewicza podpisało się ponad 300 naukowców. W liście czytamy:

"W dniu 28 listopada 2017 r. w domu prof. Pawła Machcewicza, byłego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, pojawili się funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Najście to ma związek z zarzutami wysuwanymi wobec niego przez obecną dyrekcję Muzeum. Cała sytuacja budzi uzasadnione podejrzenia o wykorzystywanie CBA przeciwko historykowi źle widzianemu przez obecne kierownictwo Muzeum i przedstawicieli obecnego rządu w celu legitymizacji zmian przeprowadzanych w Muzeum. Chcemy wyrazić nasz głęboki sprzeciw wobec tego rodzaju działań i solidarność z prof. Machcewiczem".

Pod listem podpisali się m.in. Andrzej Friszke, Antoni Dudek, Barbara Engelking, Konstanty Gebert, Irena Grudzińska-Gross, Andrzej Paczkowski i setki innych wpływowych naukowców, historyków i publicystów. Pełna lista tutaj.

Spotkanie z prof. Machcewiczem w Sopocie odbędzie się w ramach 52. Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego. Weźmie w nim udział, poza Machcewiczem także prof. Ewa Manikowska, która zajmuje się historią muzeów i kolekcjonerstwa, a także zagadnieniami fotografii dokumentacyjnej, dziedzictwa kulturowego i kształtowania się tożsamości zbiorowych w Europie Wschodniej.

Spotkanie poprowadzi Lech Parell, prezes portalu gdansk.pl.

Czas i miejsce: 11 grudnia 2017r. (poniedziałek), godzina 18.30, Urząd Miasta Sopotu, ul. Kościuszki 25/27. Wstęp wolny.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki, a po dyskusji będą one podpisywane.

oprac. SŁwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl