• Start
  • Wiadomości
  • Mieszkasz w mieście, chcesz wyciąć drzewo? Przeczytaj koniecznie!

Mieszkasz w mieście, chcesz wyciąć drzewo? Przeczytaj koniecznie!

Gdzie znaleźć informacje dotyczące usuwania zieleni? Czy potrzebne jest zezwolenie na zabiegi pielęgnacyjne i przycięcie gałęzi? A na usunięcie obumarłego drzewa? Między innymi na takie pytania znajdziemy odpowiedzi w broszurze, którą przygotował Wydział Środowiska gdańskiego magistratu.
16.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Piękne lipy przy ul. Tuwima. Czy można je skrócić zgodnie z prawem?

Broszura nosi tytuł „Informator o wycince drzew i krzewów dla osób fizycznych” i liczy dwanaście stron. Jest informatorem, który m.in. przy pomocy grafik i diagramów, podaje wszystkie przydatne informacje dla osób chcących wyciąć drzewa i krzewy czy pielęgnować zieleń na swoim terenie.

Dowiemy się z niego, jakie drzewa i krzewa można wyciąć bez zezwolenia i jakie warunki trzeba spełnić. Ale także kiedy, gdzie i jak złożyć i wypełnić wniosk.

Na dwóch stronach przygotowano także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące pielęgnacji zieleni i wycinki drzew oraz krzewów. Te pytania to m.in:

  • Czy na usunięcie obumarłego drzewa wymagane jest zezwolenie na wycinkę zielni?
  • Co należy zrobić, gdy drzewo się wywróci bądź złamie?
  • Kto ponosi odpowiedzialność za usunięcie drzewa bez zezwolenia?
  • Jakie są wtedy sankcje? 


- Broszurę przygotowaliśmy sami w naszym wydziale - podkreśla Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska. - Wierzymy, że będzie ona pomocna nie tylko gdańszczanom, ale i mieszkańcom innych miast.

Nakład broszury to trzy tysiące egzemplarzy. Jest ona dostępna w Wydziale Środowiska UM, który mieści się przy ulicy Kartuskiej 5. Będzie także rozdawana podczas akcji promocyjnych organizowanych przez Wydział Środowiska.


Tutaj
natomiast znajduje się opis procedury, wnioski do pobrania i inne informacje, dotyczące decyzji, zezwalających na usunięcie drzew i krzewów rosnących na terenie Gdańska z wyłączeniem terenów nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków.



TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej