PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Walentyna Czapska najlepsza! Seniorzy z Pomorza uzyskali fantastyczne wyniki w ogólnopolskim finale Olimpiady “Senior Obywatel”

Walentyna Czapska najlepsza! Seniorzy z Pomorza uzyskali fantastyczne wyniki w ogólnopolskim finale Olimpiady “Senior Obywatel”
15 seniorów, a wśród nich aż 11 reprezentantów Pomorza, pojedzie w maju br. do Brukseli, by zwiedzić Parlament Europejski. To nagroda dla laureatów finału Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej “Senior Obywatel”. Najlepsza okazała się Walentyna Czapska z Gniewu. W gronie laureatów są trzy gdańszczanki.
Seniorzy z Pomorza mają powód do zadowolenia. Aż 11 z 15 osób, które pojadą na trzydniową wycieczkę do Brukseli, to mieszkańcy naszego regionu
Seniorzy z Pomorza mają powód do zadowolenia. Aż 11 z 15 osób, które pojadą na trzydniową wycieczkę do Brukseli, to mieszkańcy woj. pomorskiego
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

W piątek, 24 stycznia, do Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego zaproszeni zostali finaliści Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej “Senior Obywatel”. Zarząd województwa pomorskiego chciał podziękować seniorom z Pomorza za ich imponujące wyniki w olimpiadzie na szczeblu krajowym.

- Spotkaliśmy się przede wszystkim po to, aby pogratulować Państwu ogromnego sukcesu, który jest sukcesem zarówno Waszym, jak i Pomorza - powiedziała Agnieszka Kapała-Sokalska, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że mamy tak aktywnych seniorów na Pomorzu. Macie ogromną wiedzę, którą udowodniliście i wierzę w to, że będziecie tę wiedzę poszerzać, a także dzielić się nią ze znajomymi, rodziną, przyjaciółmi. 

- Jesteście dla nas przykładem - dodał Ryszard Świlski, senator, były wicemarszałek województwa pomorskiego.

Oto trzy gdańszczanki, które reprezentowały nasze miasto w II Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Obywatelskiej im. Pawła Adamowicza „Senior Obywatel”. Nz. od lewej: Dorota Kowalska-Papke, Halina Klein, Andrzej Kowalczys - radny Miasta Gdańska, Ludwika Marianowska
Oto trzy gdańszczanki, które reprezentowały nasze miasto na ogólnopolskim finale Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej im. Pawła Adamowicza „Senior Obywatel”. Nz. od lewej: Dorota Kowalska-Papke, Halina Klein, Ludwika Marianowska. Finalistkom towarzyszy Andrzej Kowalczys - radny Miasta Gdańska
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

"Obywatel Senior” to Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej przeznaczona dla osób, które ukończyły 60. rok życia. Warto zaznaczyć, że pomysł na tę inicjatywę narodził się w Gdańsku. Olimpiada po raz pierwszy odbyła się w 2017 roku. Druga, tegoroczna (2018/2019) edycja olimpiady, otrzymała imię Pawła Adamowicza. 9 listopada br. w Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 w Gdańsku, odbyły się wojewódzkie eliminacje olimpiady. Udział w wydarzeniu wzięło wtedy stu seniorów. Czternaście osób, które uzyskały największą liczbę punktów, otrzymały możliwość wyjazdu na ogólnopolski finał olimpiady, który odbył się 10 grudnia br. w Warszawie. Nazwiska tych osób poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 20 listopada w auli Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. 

- Kiedy organizowaliśmy pierwszą edycję olimpiady, Warszawa za nami nie nadążyła i nie zorganizowała ogólnopolskiej olimpiady - wyjaśnia Barbara Badowska-Średniawa z Fundacji Barbary Średniawy, głównego organizatora olimpiady „Senior Obywatel”. - Obiecaliśmy wtedy, że finaliści pilotażowej edycji na Pomorzu, pojadą do Warszawy w tym roku i tak też się stało. Choć inne województwa się starały, przy nas nie miały szans.

Seniorów z Pomorza, którzy uzyskali prawo do udziału w ogólnopolskim finale było łącznie 29 (15 osób z pierwszej edycji, 14 z drugiej). Z przyczyn losowych nie wszystkim udało się dotrzeć do stolicy. Do Warszawy pojechało 17 uprawnionych finalistów. W grupie tej była jedna z trzech reprezentantek Gdańska, która dzieliła się z innymi seniorami wiedzą, doświadczeniem i notatkami.

- Startowałam w pilotażowej edycji olimpiady, gdzie otrzymałam puchar za zajęcie pierwszego miejsca na szczeblu wojewódzkim - mówi Ludwika Marianowska, zwyciężczyni I edycji Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej “Senior Obywatel”. - Tym sposobem stałam się finalistką Pomorza i automatycznie zakwalifikowałam się do tegorocznej, ogólnopolskiej olimpiady. Ta inicjatywa zaktywizowała mnie. Dzięki niej odświeżyłam wiedzę, którą w dużej części już posiadałam, ponieważ byłam nauczycielką historii. Intensywnie zaangażowałam się też w pracę Klubu Olimpijczyka.

 
Nz. Ryszard Świlski - senator RP, Agnieszka Kapała-Sokalska - wicemarszałek województwa pomorskiego, Barbara Średniawa - prezeska Fundacji Barbary Średniawy, głównego organizatora olimpiady „Senior Obywatel
Nz. Ryszard Świlski - senator, Agnieszka Kapała-Sokalska - wicemarszałek województwa pomorskiego, Barbara Badowska-Średniawa - prezeska Fundacji Barbary Średniawy, głównego organizatora olimpiady „Senior Obywatel"
Grzegorz Mehring/gdansk.pl


W ogólnopolskim finale olimpiady udział wzięło 55 osób, które reprezentowały 5 województw. Najlepsza z najlepszych okazała się Walentyna Czapska z Gniewu. Rywalizacja była imponująca, ponieważ o zwycięstwie pani Walentyny zadecydowała różnica jednego punktu. 

- Byłam z siebie bardzo dumna, że taki mały Gniew, w takiej dużej Warszawie, zajął pierwsze - mówi Walentyna Czapska, zwyciężczyni finału Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej “Senior Obywatel”. - Cieszę się, bo to promocja mojego miasta, które bardzo kocham. Czas przygotowań do olimpiady wspominam jako pracowity okres, który dał mi jednocześnie przysłowiowego kopa. Było sporo adrenaliny, dużo rozmów, wykładów. Kontakty z innymi ludźmi, poznanie nowych znajomych, spotkanie starych przyjaciół. To był bardzo ciekawy okres w moim życiu. Udział w olimpiadzie ułatwił mi fakt, że już czwartą kadencję pracuję jako radna w samorządzie gminnym. Dzięki temu pewną wiedzę już posiadałam, co było dużym ułatwieniem.

 

Walentyna Czapska ma 64 lata, jest radną i prezeską gniewskiego Uniwersytetu III Wieku. Zajęła I miejsce w II Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Obywatelskiej im. Pawła Adamowicza „Senior Obywatel”
Walentyna Czapska ma 64 lata, jest radną i prezeską gniewskiego Uniwersytetu III Wieku. Zajęła I miejsce w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej im. Pawła Adamowicza „Senior Obywatel”
Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Lista 11 laureatów województwa pomorskiego, którzy pojadą zwiedzać Parlament Europejski: 

 • Walentyna Czapska z Gniewu
 • Maria Kaszubska-Niedźwiedzka z Pruszcza Gdańskiego
 • Krystyna Szulc z Pruszcza Gdańskiego
 • Gertruda Kowalczyk z Luzina
 • Grażyna Kowalik z Bytowa
 • Aleksander Chrupczalski z Malborka
 • Antonina Jędrzejewska-Baj z Kępic
 • Bogdan Krawczyk z Wejherowa
 • Halina Klein z Gdańska
 • Ludwika Marianowska z Gdańska
 • Dorota Kowalska-Papke z Gdańska

 

Seniorzy otrzymali dyplomy oraz książkę Gdański Styczeń , której treść związana jest z dniem zamordowania prezydenta Pawła Adamowicza i następującym po nim miesiącu żałoby. Prezydent Gdańska bardzo kibicował seniorom i był pierwszą osobą, którą wsparła pomysł olimpiady
Seniorzy otrzymali dyplomy oraz książkę "Gdański Styczeń", której treść związana jest z dniem zamordowania prezydenta Pawła Adamowicza i następującym po nim miesiącu żałoby. Prezydent Gdańska bardzo kibicował seniorom i był pierwszą osobą, którą wsparła pomysł olimpiady
Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Organizatorem olimpiady jest Fundacja Barbary Średniawy, przy współpracy z Delegaturą Pomorską Obywatelskiego Parlamentu Seniorów i Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. Patronat honorowy nad olimpiadą sprawuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Olimpiada jest współfinansowana ze środków województwa pomorskiego.

 

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze