• Start
  • Wiadomości
  • Czystsze powietrze. Nowe ogrzewanie w budynkach komunalnych RAPORT

Miejska sieć i gaz, czyli zmiana sposobu ogrzewania w gdańskich budynkach komunalnych. RAPORT

Gdańskie Nieruchomości stopniowo odchodzą od ogrzewania piecami węglowymi (ale też elektrycznymi) w mieszkaniach i lokalach komunalnych. W 2018 r. zlikwidowano 333 piece węglowe. Sprawdź jakie inwestycje przeprowadzono w ostatnich latach.
12.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
  1. Dach kamienicy w Nowym Porcie
    Dach kamienicy w Nowym Porcie
    Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Wymiana sposobu ogrzewania w zasobach komunalnych miasta Gdańska realizowana jest z różnych źródeł. W ramach własnego budżetu, w latach 2015 - 2018, Gdańskie Nieruchomości zmieniły sposób ogrzewania w 500 lokalach mieszkalnych.

- Wymiana źródła ciepła nie zawsze dotyczyła likwidacji pieców węglowych, rezygnujemy także z ogrzewania elektrycznego - tłumaczy Aleksandra Struk, rzecznik prasowa Gdańskich Nieruchomości. - Naszym priorytetem jest podłączanie gminnych mieszkań i lokali usługowych do miejskiej sieci ciepłowniczej, a tam, gdzie nie ma takiej możliwości, zakładamy ogrzewanie gazowe.

Gdańskie Nieruchomości korzystają także z dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W ramach programu “KAWKA II – ograniczenie niskiej emisji na terenie miasta Gdańska”, w latach 2017 - 2018 przeprowadzona została pełna termomodernizacja budynków przy ul. Chłodnej 9,10 i 14 oraz Toruńskiej 23 obejmująca kompleksowy remont (docieplenie budynków, izolacje pionowe i poziome - red.) i zmianę sposobu ogrzewania w 30 lokalach mieszkalnych i dwóch lokalach użytkowych.

Dofinansowanie z programu “KAWKA III” w 2018 r. pozwoliło na podłączenie kolejnych 51 budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej i zmianę dotychczasowego sposobu ogrzewania w 382 mieszkaniach i w 17 lokalach użytkowych. Zlikwidowano dzięki temu 333 piece węglowe.

KAWKA III to m.in.: 21 budynków na Oruni (np. w tym dziewięć przy Trakcie św. Wojciecha), 13 we Wrzeszczu, osiem na Dolnym Mieście, cztery na Biskupiej Górce, dwa w Nowym Porcie oraz po jednym w: Śródmieściu, Oliwie i Brzeźnie.

Inwestycja ta kosztowała w sumie blisko 17,5 mln zł.


Gdańskie Nieruchomości odchodzą od ogrzewania węglowego i elektrycznego w budynkach komunalnych
Gdańskie Nieruchomości odchodzą od ogrzewania węglowego i elektrycznego w budynkach komunalnych
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Gdańskie Nieruchomości partycypują także w kosztach podłączenia budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej we wspólnotach mieszkaniowych, w których miasto ma swoje lokale. Między 2016 a 2018 r. takie działania miały miejsce w 28 budynkach, a kolejne tyle samo wspólnot z udziałem lokali miejskich podjęło uchwałę o zmianie sposobu ogrzewania w roku 2019.

W ramach Programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, realizowanego m.in. przez Gdańskie Nieruchomości, zaplanowano kompleksową termomodernizację, w tym zmianę sposobu ogrzewania, w kolejnych 25 budynkach mieszkalnych. Rozpoczęcie prac w pierwszych pięciu nastąpi już w 2019 r.

Także Gminny Program Rewitalizacji w Gdańsku pozwoli na podłączenie kolejnych ośmiu budynków z Biskupiej Górki i Starego Chełmu do miejskiej sieci ciepłowniczej.

W 2018 r. rozpoczął się również proces likwidacji pieców węglowych we wszystkich lokalach mieszkalnych GN przeznaczonych do zasiedlenia.


czytaj także:

Gdańszczanie odchodzą od węgla. Coraz więcej wniosków o dotacje na wymianę źródła ogrzewania

TV

Pracownicy magistratu oddali krew