PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

10. Międzynarodowy Konkurs na Małą Formę Graficzną. Do wygrania 7,5 tys. złotych

10. Międzynarodowy Konkurs na Małą Formę Graficzną. Do wygrania 7,5 tys. złotych
Projektujesz? Interesujesz się grafiką? Zgłoś się do 10. edycji Międzynarodowego Konkursu na Małą Formę Graficzną pt. „Wyspa Fantazji”, organizowanego przez Gdański Archipelag Kultury i Fundację Wspólnota Gdańska. Tematem tegorocznych zmagań artystów z Polski i zagranicy jest „Wyspa, wyspa fantazji”, a na zwycięzców czekają nagrody finansowe. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września.
10. Międzynarodowy Konkurs na Małą Formę Graficzną odbędzie się pod hasłem „Wyspa Fantazji”. To nawiązanie do jubileuszu 125-lecia powstania Wyspy Sobieszewskiej
10. Międzynarodowy Konkurs na Małą Formę Graficzną odbędzie się pod hasłem „Wyspa Fantazji”. To nawiązanie do jubileuszu 125-lecia powstania Wyspy Sobieszewskiej
mat. organizatora

 

„Niechciany kompromis” - wystawa w setną rocznicę powołania Wolnego Miasta Gdańska

 

W tym roku odbywa się jubileuszowa, 10. już edycja Międzynarodowego Konkursu na Małą Formę Graficzną, organizowanego przez Wyspę Skarbów - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury i Fundację Wspólnota Gdańska. Tradycja tego wydarzenia sięga 2007 roku - wtedy miała miejsce jego pierwsza odsłona.

Choć w zamyśle był to początkowo konkurs lokalny, a jego celem była kontynuacja bardzo bogatej, wielowiekowej tradycji tworzenia ekslibrisów w Gdańsku, szybko zyskał zasięg ogólnoświatowy. Corocznie uczestniczy w nich kilkuset twórców nie tylko z Polski, ale i z całego świata - od Argentyny, Brazylii i Urugwaju po Chiny czy Japonię. Stał się tym samym znakomitym sposobem promocji w Polsce i za granicą Gdańska i zapomnianej nieco sztuki ekslibrisów.

Każda edycja konkursu ma swój motyw przewodni. Tematem tegorocznych zmagań artystów z Polski i zagranicy jest „Wyspa, wyspa fantazji”.


Na 125 urodziny Wyspy Sobieszewskiej. Poznajmy jej mieszkańców w książce “Wyspa wspomnień”

- Wyspa i fantazja dzielą tę samą kondycję: być sobą, i pozwolić obmywać się falom, opierać się przypływowi, być zamkniętym i otwartym zarazem… Być może to nie izolacja, lecz konieczna niemożliwa równowaga określa, czym w swoim bycie są Wyspy Fantazji? - opisuje Iwona Krupecka. - Przemiany wyobrażenia Wyspy ukazują zarazem, że wyspowość, wbrew temu czym wyspa być miała jako przestrzeń izolowana i poniekąd samoistna w swej tożsamości, w istocie ma charakter relacyjny. Wyspą jest się pośród czegoś: jak ląd pośród wody, spokój pośród zawieruchy, raj pośród upadku.

Temat konkursu nawiązuje do jubileuszu 125-lecia powstania Wyspy Sobieszewskiej. To właśnie w mieszczącej się tu Wyspie Skarbów - jednej z placówek Gdańskiego Archipelagu Kultury, w 2007 roku narodziła się idea Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną - dzisiejszego Międzynarodowego Konkursu na Małą Formę Graficzną.

Tezcan Bahar, Turcja - I nagroda za pracę „Exlibris Ali Tomak” (techniki cyfrowe), Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Mała Formę Graficzną „Solidarność Narodów” 2010 rok
Tezcan Bahar, Turcja - I nagroda za pracę „Exlibris Ali Tomak” (techniki cyfrowe), Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Mała Formę Graficzną „Solidarność Narodów”, 2010 rok

 

Prace oceniać będzie jury konkursu, w skład którego wejdą artyści graficy z Polski i z zagranicy. Organizatorzy przewidzieli 3 główne nagrody - za zajęcie I, II i III miejsca. Nagrody mają wymiar finansowy i wynoszą odpowiednio: 4 tys. zł, 2 tys. zł oraz 1,5 tys. zł. Ponadto zostaną przyznane nagrody specjalne od partnerów konkursu: Nagroda Dyrektora Gdańskiego Archipelagu Kultury, Nagroda Prezesa Zarządu Fundacji Wspólnota Gdańska, Nagroda Dyrektora Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk i Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione formy graficzne będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej, której otwarcie zaplanowano na przełom listopada i grudnia tego roku. W 2021 roku będzie prezentowana w instytucjach kultury województwa pomorskiego.

Konkurs skierowany jest do pełnoletnich twórców znaków graficznych. Każdy twórca może zgłosić do Konkursu maksymalnie 3 prace wykonane w 2020 r., nawiązujące do tematu konkursu, i nigdzie dotąd nie publikowane. Termin nadsyłania prac upływa 30 września.

Ze względu na pandemię covid-19 tegoroczna edycja konkursu została zmodyfikowana i ograniczona do ekslibrisu w formie cyfrowej. Regulamin: www.exlibrisgdansk.pl oraz www.wyspaskarbow.gak.gda.pl. Zwycięskie prace z poprzednich edycji można znaleźć na Facebooku: Ex Libris Gdańsk.

 

Warsztaty fotograficzne podczas epidemii. Gdańscy seniorzy robią zdjęcia

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl