• Start
  • Wiadomości
  • Miasto obroniło się przed wodą, lekcja sprzed roku odrobiona [RAPORT 2016]

Miasto obroniło się przed wodą, lekcja sprzed roku odrobiona [RAPORT 2016]

Kiedy w rocznicę reszłorocznej ulewy z 14/15 lipca przygotowywaliśmy raport dotyczący stanu przygotowań miasta do walki z wodnym żywiołem, nie przypuszczaliśmy, że tak szybko przyjdzie sprawdzić zawarte w nim treści w praktyce. Przypominamy, jakie lekcje wyciągnęło miasto z wydarzeń 2016 r., skutecznie walcząc z dwudniową ulewą w tym roku.
28.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tak mieszkańcy ul. Konrada Wallenroda w Dolnym Wrzeszczu bronili się 27 lipca 2017 r. przed wzbierającym potokiem Strzyża

Nasz raport podzieliliśmy na dwie części. Pierwsza dotyczyła działań mających na celu zapobieganie powodzi w Gdańsku. Pisaliśmy o realizowanych i planowanych na najbliższe lata inwestycjach w infrastrukturę przeciwpowodziową. Przypomnieliśmy także o 15 rekomendacjach przyjętych przez pierwszy w historii Gdańska Panel Obywatelski, którego tematem było zapobieganie skutkom wielkoskalowych opadów deszczu w Gdańsku.

Sprawdziliśmy stan realizacji rekomendacji przyjętych przez panelistów w grudniu 2016 r. Pytaliśmy o to m.in w Gdańskich Wodach, w Biurze Rozwoju Gdańska i w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

Pierwsza część raportu


Druga część raportu dotyczyła zmian w modelu walki z wodnym żywiołem w Gdańsku i z likwidacją jego skutków dla mieszkańców. Tutaj także sprawdziliśmy stan realizacji rekomendacji panelu. Zapytaliśmy w Gdańskich Wodach o rekomendowane doposażenie magazynu przeciwpowodziowego. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie raportował o swoich działaniach poczynionych w kierunku poprawy komunikacji na linii mieszkańcy - służby miejskie. MOPR zacieśnił w tym celu swoją współpracę z radami dzielnic.

Przypomnieliśmy także przebieg ćwiczeń służb przeciwpowodziowych “Wodny Gdańsk”. Na ten temat wniosków z nich płynących rozmawialiśmy z wiceprezydentem Piotrem Grzelakiem i z Tadeuszem Bukonttem, dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMG.

I wreszcie - napisaliśmy o podwojeniu liczby osób w ekipie do zadań specjalnych w Gdańskim Zarządzie Nieruchomości Komunalnych. 100 pracowników tej ekipy pomagało wczoraj (27 lipca) mieszkańcom w układaniu worków z piaskiem w zagrożonych zalaniem miejscach.

Druga część raportu



TV

Bajpas kartuski działa