Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Miasto 2020. Tłum gdańszczan na spotkaniu z prezydentem

Blisko tysiąc osób przyszło w poniedziałkowy wieczór do gmachu Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance na 10. Doroczne Spotkanie Obywatelskie Gdańszczan. Prezydent Paweł Adamowicz przedstawił wyniki konsultacji społecznych poświęconych inwestycjom w latach 2015 - 2020.

Miasto 2020. Tłum gdańszczan na spotkaniu z prezydentem
A
A
data publikacji: 15 grudnia 2015 r.

Widownia Filharmonii Bałtyckiej była wypełniona do ostatniego miejsca.
Widownia Filharmonii Bałtyckiej była wypełniona do ostatniego miejsca.
Jerzy Pinkas

W tych konsultacjach wzięło udział 1050 osób. Ci, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniach, a chcieli wyrazić swoje zdanie na temat proponowanych inwestycji, bądź zgłosić własne pomysły - mogli wypełnić ankiety na stronie gdansk.pl. Jak się okazało, cieszyły się one sporym zainteresowaniem. Wypełniono ich w sumie aż 6132! Dokładne wyniki można znaleźć tutaj: Inwestycje do 2020 r. Wiadomo czego chcą gdańszczanie.

- Za nami dobry rok dla Gdańska. W ciągu ostatnich 12 miesięcy oddaliśmy m.in. 11 nowych boisk i uruchomiliśmy tramwaj na Piecki Migowo - wyliczał prezydent Adamowicz. - W przyszłym roku, w kwietniu, powinniśmy już przejechać tunelem pod Martwą Wisłą. Kończymy inwestycje z dotychczasowego budżetu unijnego i przygotowujemy się do kolejnego, ale też i ostatniego (stąd konsultacje poświęcone proponowanym inwestycjom do 2020 r. - red.). Wspólnie udało nam się dużo zrobić, ale mamy świadomość, że wciąż bardzo dużo jest do zrobienia - dodał.

 

Dostrzec wolontariuszy

Było to jubieuszowe - dziesiąte - Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan. Znaczącą część uczestników stanowili przedstawiciele Rad Dzielnic, organizacji pozarządowych, placówek oświatowych, a także duchowni i urzędnicy miejscy.

W trakcie uroczystości wręczono wyróżnienia i nagrody dla najaktywniejszych wolontariuszy i firm działających na rzecz wolontariatu w Gdańsku. Wolontariuszką Roku okrzyknięto Paulinę Mrozik, działającą m.in. w fundacji DrClown, a Wolontariuszem Roku – Marka Pieńkowskiego ze stowarzyszenia Studencka Odpowiedzialność Społeczna. Najlepszym Kooordynatorem Wolontariuszy została Klaudia Suliborska z fundacji Mam Marzenie. Nagrodzono też firmę Energa za zachęcanie pracowników i wspieranie ich działalności wolontaryjnej, a także Klub Wolontariatu przy Gimnazjum nr 29 za aktywność wolontariacką w szkołach. Wyróżnienia trafiły do Zuzanny Dubiak z Centrum Wolontariatu Caritas i Estery Wielgat z "Mrowiska".

Wystąpienie prezydenta Adamowicza było nastawione na promocję postaw obywatelskich.
Wystąpienie prezydenta Adamowicza było nastawione na promocję postaw obywatelskich.
Jerzy Pinkas

Prezydent Gdańska nagrodził też organizacje pozarządowe. W kategorii "Interesuję się, chcę wiedzieć" wyróżniono Stowarzyszenie Dla Siedlec za prowadzenie dzielnicowego portalu dlasiedlec.pl, w kategorii "Angażuję się, chcę uczestniczyć"- Fundację 50 Aleja, za współorganizację miejskich wydarzeń m.in. pikników seniora. Fundacja Cudów Szafa została doceniona za prowadzenie Targu Możliwości, a była to kategoria "Mam pomysł, chcę działać".

Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta nagrodzono za organizację spotkań i dyskusji o historii i przyszłości dzielnicy – w kategorii "Mam opinię, chcę się wypowiedzieć", a "Młody potencjał" dostrzeżono w Fundacji Zabawa i Poznanie.

 

Dzielnicowi radni na “tak”

Tadeusz Leksycki - przewodniczący zarządu Dzielnicy Brętowo - już po raz dziewiąty uczestniczył w Dorocznym Spotkaniu Obywatelskim Gdańszczan.

- Panuje tu fantastyczna atmosfera - mówi Leksycki. - Przyjechaliśmy sporą grupą, bo aż 15 radnych. Przedstawione dziś przez prezydenta wyniki konsultacji nie zaskoczyły mnie. Aktywnie uczestniczymy w podobnych spotkaniach, dlatego znamy potrzeby i bolączki mieszkańców. Teraz trzymamy kciuki za realizację zapowiadanych inwestycji.

Zdaniem Renaty Wypasek - dyrektor Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku - konsultacje z mieszkańcami, poświęcone inwestycjom w mieście w najbliższych pięciu latach, były dobrym pomysłem.

- W Gdańsku bardzo dużo się dzieje. Widać, że miasto się rozwija, że edukacja jest na bardzo dobrym poziomie - uważa Wypasek. - To, co się w ostatnim czasie wydarzyło w szkołach to efekt wspólnych konsultacji społecznych. Nie ma barier, nie ma przeszkód, wiceprezydent Piotr Kowalczuk, który odpowiada w Gdańsku za edukację, jest zawsze tam gdzie go potrzebujemy. Wyniki konsultacji pokazały, że rozwój edukacji pójdzie w dobrym kierunku, aczkolwiek trudno przewidzieć, czy sytuacja się nie zmieni, bo przecież ważna jest sytuacja w kraju.

Na scenie co chwila pojawiały się nowe osoby - po to by odebrać nagrody m.in. za działalność w wolontariacie. Tutaj - laureaci konkursu Aktywni w mieście.
Na scenie co chwila pojawiały się nowe osoby - po to by odebrać nagrody m.in. za działalność w wolontariacie. Tutaj - laureaci konkursu Aktywni w mieście.
Jerzy Pinkas

O potrzebie organizacji spotkań obywatelskich, takich jak to w gmachu filharmonii, mówiła z kolei Halina Gostomska, radna Rady Dzielnicy Piecki Migowo. Dodała przy tym, że prezydent Adamowicz spotkań ze społecznikami "nie żałuje". - Można się wielu rzeczy dowiedzieć, wymienić poglądy z innymi osobami, a także... ochłonąć od domowych i służbowych obowiązków - podkreśliła pani Halina.

- Jako radni dzielnicowi spotykamy się tutaj co roku. To fajny pomysł, bo możemy porozmawiać, pouzupełniać swoją wiedzę i powymieniać się doświadczeniami. To naprawdę przydatne – mówił Marian Menczykowski, przewodniczący Dzielnicy Chełm.

Jadwiga Weiher - radna dzielnicy Kokoszki - przyznała z kolei, że jest zadowolona z tego, co dzieje się w jej dzielnicy w ostatnim czasie.

- To, co zostało zaplanowane - zrobiono, a i perspektywy dotyczące naszej dzielnicy wyglądają bardzo dobrze - zaznaczyła Weiher. -  Gdańsk pięknieje. I kiedy zwiedzamy europejskie stolice to w zasadzie nie widzimy różnicy, nasze miasto nie odbiega od “normy”.

Światełko Betlejemskie

W gmachu filharmonii pojawili się też harcerze, którzy tradycyjnie przekazali na ręce prezydenta Gdańska Betlejemskie Światełko Pokoju. Tegoroczne hasło towarzyszące światełku to "Zauważ człowieka". Udział harcerzy w spotkaniu miał szczególny kontekst: jedna z najpotrzebniejszych zdaniem gdańszczan inwestycji - most na Wyspę Sobieszewską - ma być zrealizowana m.in. po to, by za 8 lat było możliwe zorganizowanie tam Światowego Zlotu Skautów “Jamboree 2023”. Starania Gdańska o organizację tej imprezy są na najlepszej drodze, a dodatkowo ze strony polskiej zostały poparte m.in. przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę.

Harcerze przekazali na ręce prezydenta Adamowicza tradycyjne Betlejemskie Światełko Pokoju.
Harcerze przekazali na ręce prezydenta Adamowicza tradycyjne Betlejemskie Światełko Pokoju.
Jerzy Pinkas

 

Daleko od Syberii

Na doroczne spotkanie z prezydentem przyszli także członkowie gdańskiego oddziału Związku Sybiraków.

- Co roku jest tu bardzo sympatycznie i miło. Widać, że wszyscy dobrze się tu bawią. Prezydent wszystkim wytłumaczył o co chodzi, co robimy i co budujemy w najbliższej przyszłości. Była mowa m.in. o moich Siedlcach, więc jestem zadowolona - podkreślała Zofia Kłoczko ze Związku Sybiraków.


Świątecznie z Justyną Steczkowską

Podczas tegorocznego spotkania obywatelskiego wystąpiła Justyna Steczkowska. Artystka zaśpiewała swój największy przebój "Dziewczyna Szamana", a także utwory z ostatniej płyty. W trakcie występu wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój wykonując kilka popularnych polskich kolęd. Na koniec... przeszła się po widowni i podzieliła z obecnymi opłatkiem.

Justyna Steczkowska na koniec nie tylko dała koncert, ale też podzieliła się z widzami opłatkiem.
Justyna Steczkowska na koniec nie tylko dała koncert, ale też podzieliła się z widzami opłatkiem.
Jerzy Pinkas

Zobacz także;

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora