Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Kibice zrzucają się na zawodnika. Ma być zwrotny, szybki, mocny na nogach, waleczny

Klub MH Automatyka Gdańsk poszukuje ofensywnego obrońcy. Pieniądze na transfer - 40 tys. złotych - mają pochodzić ze zbiórki kibiców. W nagrodę można otrzymać klubowy kubek, koszulkę meczową, oryginalny kij hokejowy Arona Chmielewskiego, czy pojechać z drużyną na mecz. Zakończenie akcji 30 listopada. Na razie na konto wpłynęło ponad 28 tys. złotych.

Kibice zrzucają się na zawodnika. Ma być zwrotny, szybki, mocny na nogach, waleczny
A
A
data publikacji: 21 listopada 2017 r.

Hokeiści MH Automatyka w hali Olivia podczas meczu z Comarch Cracovią
Hokeiści MH Automatyka w hali Olivia podczas meczu z Comarch Cracovią
fot. Agnieszka Skórowska

MH Automatyka to obecnie szósty zespół Polska Hokej Ligi, czyli najwyższej klasy rozgrywkowej w hokeju na lodzie w naszym kraju. Zespół gra dobrze, czasami nawet bardzo dobrze. Tak było choćby w niedzielę, 19 listopada, kiedy gdańszczanie nieoczekiwanie pokonali w Krakowie mistrza Polski i aktualnego wicelidera tabeli Comarch Cracovię 4:3.

To pokazuje możliwości i potencjał zespołu, który ma swoje aspiracje.

- Chcemy być coraz lepsi, grać coraz lepiej, regularnie wygrywać z najlepszymi - mówi Przemysław Tutaj, dyrektor sportowy MH Automatyki Gdańsk. - Stąd pomysł, by wzmocnić zespół na jednej z pozycji.

- Często spotykamy się z kibicami, liczymy się z ich zdaniem. Nasza gra ma ich cieszyć, chcemy, aby częściej mieli powody do dumy po zwycięstwach swojej drużyny. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie wspólnego projektu pod nazwą „Poszukiwany” - wyjaśnia Bartosz Purzyński, prezes zarządu Pomorskiego Klubu Hokejowego 2014, właściciela zespołu MH Automatyka Gdańsk.

Celem projektu jest zakontraktowanie na cztery miesiące (grudzień 2017 - marzec 2018) nowego zawodnika. Sztab szkoleniowy zadecydował, że najbardziej porządany jest hokeista na pozycji ofensywnego obrońcy. Jak słyszymy w filmie reklamowym ma być: zwrotny, szybki, mocny na nogach, waleczny, precyzyjny. 


- Wierzymy, że taki zawodnik wpłynie na poprawę jakości gry defensywnej i będzie dużym atutem w ofensywie - wyjaśnia Tutaj. - Mamy na oku kilku zawodników, ale konkretne nazwisko będziemy mogli ujawnić tylko w przypadku sukcesu całej akcji.

Za transfer hokeisty na cztery miesiące trzeba zapłacić około 40 tys. złotych. W tej kwocie są już wliczone koszty sprowadzenia i utrzymania zawodnika, koszty uzyskania licencji, międzynarodowa opłata za transfer, wynagrodzenie oraz wynajęcie mieszkania.

- W porównaniu z piłkarzami, koszykarzami czy siatkarzami to niewielka kwota, ale w hokeju spora. Klubu na taki wydatek obecnie nie stać - przyznaje Tutaj.

Klub postanowił więc zorganizować akcję zbiórki pieniędzy wśród kibiców za pośrednictwem strony fans4club.com. Projekt „Poszukiwany” ruszył 15 listopada, potrwa do końca miesiąca. Na razie (stan na 24 listopada, godz. 23.00) zebrano ponad 28 tys. złotych. 

Każdy - w zależności ile przeznaczy na transfer - otrzyma od klubu nagrodę. Wśród nich są m.in.: 

  • 10 zł i więcej – opaska silikonowa
  • 15 zł i więcej – mini koszulka samochodowa
  • 25 zł i więcej – plakat z autografami zawodników i trenera
  • 30 zł i więcej – kubek klubowy
  • 65 zł i więcej – koszulka klubowa
  • 80 zł i więcej – bilet na mecz do strefy VIP
  • 199 zł i więcej – koszulka meczowa
  • 400 zł i więcej – obejrzenie meczu domowego w boksie drużyny
  • 600 zł i więcej – oryginalny kij hokejowy Arona Chmielewskiego z autografem zawodnika
  • 1000 zł i więcej – wyjazd z drużyną na mecz (w tym przejazd autokarem, wyżywienie, wstęp na mecz)

Jedna z nagród pochodzi od Arona Chmielewskiego, napastnika Oceláři Trzyniec i reprezentacji Polski, wychowanka Stoczniowca Gdańsk. To wyjątkowy kij hokejowy, zrobiony na zamówienie zawodnika. 


Projekt „Poszukiwany” prowadzony jest za pośrednictwem największej polskiej sportowej platformy crowdfundingowej - Fans4Club.com. To tutaj na powiększenie budżetu transferowego w poprzednim sezonie środki zbierała Wisła Kraków, a całkiem niedawno kibice siatkówki ratowali Trefla Gdańsk.

Crowdfunding (finansowanie społecznościowe) – forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczności, które są wokół tych projektów zorganizowane. Przedsięwzięcie jest w takim przypadku finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. Otrzymują one w zamian za swój udział tzw. nagrodę. Wartość nagrody jest adekwatna do wysokości dokonanej wpłaty.

Crowdfunding klubów sportowych – forma finansowania projektów klubów sportowych razem z kibicami. Celem projektu może być np. transfer zawodnika, infrastruktura stadionowa (np. modernizacja szatni, powstanie klubowego muzeum, sklepu czy kibicowskiego pubu), szkolenie młodzieży, działalność charytatywna i społeczna, oprawa meczowa czy wydarzenie (np. jubileusz klubowy). Kibice w zamian za swój udział otrzymują tzw. nagrody, które są związane z klubem i mają unikatowy charakter. Dzielą się one na dwie grupy: nagrody rzeczowe (np. koszulka z autografami drużyny, piłka z autografami drużyny, imię i nazwisko na pamiątkowej tablicy) oraz wydarzenia (np. udział w treningu, kolacja z zawodnikiem)

Crowdfunding a zbiórka publiczna – zbiórka publiczna polega na zbieraniu ofiar/cegiełek na określony cel.  Crowdfunding nie jest zbiórką publiczną, gdyż polega na pozyskaniu finansowania w zamian za świadczenie wzajemne (tzw. nagrodę).


SENSACJA W KRAKOWIE

W niedzielę, 19 listopada, hokeiści MH Automatyki pokonali sensacyjnie na wyjeździe Comarch Cracovię Kraków 4:3 (1:2, 2:1, 1:0). Było to już siódme kolejne zwycięstwo gdańszczan w meczu wyjazdowym.

W piątek, 24 listopada, biało-niebiescy w hali Olivia podejmą GKS Tychy, aktualnego lidera PHL.

Comarch Cracovia Kraków – MH Automatyka Gdańsk 3:4 (2:1, 1:2, 0:1)

Bramki:

1:0 Da Costa – Zib – Novajovsky (3’)

2:0 Da Costa – Novajovsky - Sykora (7’)

2:1 Maciej Rybak – Dolny – Rompkowski (12’)

3:1 Sykora – Zib (24’)

3:2 Rompkowski – Różycki – Dolny (35’)

3:3 Pesta – Vitek – Skutchan (36’)

3:4 Stasiewicz – Rompkowski – Steber (41’)

Comarch Cracovia: Radziszewski (Luba – n/g); Zib (2) – Novajovsky, Dąbkowski (2) – Szurowski, Rompkowski – Wajda (2), Noworyta – Dutka; Sykora – Da Costa – Kalus, Urbanowicz (2) – Słaboń – Drzewiecki (2), Sinagl – Zygmunt (2) – Domogała, Sztwiertnia – Dziurdzia – Paczkowski.

MH Automatyka: Witkowski (Gorodetsky – n/g); Bilcik – Maciejewski, Lehmann (2) – Wysocki, Dolny – Gerasimenko oraz Leśniak; Steber – Polodna (2) – Marzec, Vitek – Stasiewicz (2) – Skutchan, Strużyk – Pesta – Szczerbakow, Rompkowski (2) – Różycki – Wrycza oraz Maciej Rybak.-
Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora