Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Metropolitalne Targi Pracy. OGLĄDAJ relację na gdansk.pl - dziś, od godz. 10

Rekordowa liczba ofert, sześć stref tematycznych, aleja rekrutacji i warsztaty z zaproszonymi gośćmi. A wszystko pod jednym dachem 6. Metropolitalnych Targów Pracy w Gdańsku, które odbędą się 2 marca w Amber Expo. Zapraszamy do oglądania relacji na naszym portalu.

Metropolitalne Targi Pracy. OGLĄDAJ relację na gdansk.pl - dziś, od godz. 10
A
A
data publikacji: 01 marca 2017 r.

Aleja Rekrutacji - może właśnie tutaj znajdziesz wymarzoną pracę?
Aleja Rekrutacji - może właśnie tutaj znajdziesz wymarzoną pracę?
materiały prasowe MTP

Studio gdansk.pl na Metropolitalnych Targach Pracy poprowadzi Marek Wałuszko. Jego gośćmi będą pracodawcy i eksperci biorący udział w wydarzeniu. Start o godz. 10.

W tym roku organizatorzy Metropolitalnych Targów Pracy, czyli Gdański i Wojewódzki Urząd Pracy postawili na nową formułę wydarzenia. Oprócz głównej części, związanej z olbrzymią bazą ofert pracy, odwiedzający skorzystają z kilku dodatkowych elementów związanych z planowaniem i rozwojem swojej drogi zawodowej.

Rynek pracownika

- Wyzwaniem dla nas jako instytucji zawodowo zajmującej się rynkiem pracy nie jest już wyłącznie sama rekrutacja. Dopasowanie na linii kandydat - pracodawca nabiera całkowicie nowego znaczenia, kiedy tych kandydatów po prostu brakuje na rynku – wyjaśnia Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy. – Przy tak niskiej stopie bezrobocia jaką mamy obecnie, absolutnie nie możemy pozwolić sobie na marnowanie czy niedopasowanie potencjału kadrowego do oferowanych miejsc pracy. Stąd na naszych targach tak dużo czasu poświęcamy podnoszeniu kwalifikacji, szkoleniu i poradnictwu zawodowemu. To jedyna słuszna droga, która nie tylko pomoże zapełnić wolne miejsca pracy, ale także zachęcić firmy do zwiększenia wynagrodzeń.

Symulacja rozmowy w Alei Rekrutacji

Szósta edycja imprezy to sześć godzin intensywnej rekrutacji w ramach sześciu specjalnych stref tematycznych: pracy, rozwoju, przedsiębiorczości, gamifikacji, cudzoziemców i warsztatów.

Od lat niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się Aleja Rekrutacji zlokalizowana w strefie rozwoju. Tutaj pod okiem ekspertów można wykonać profesjonalne zdjęcie do CV, fotografię biznesową, czy skonsultować z doradcą treść dokumentów aplikacyjnych, a nawet przejść symulację rozmowy kwalifikacyjnej - również w językach obcych. Dowiemy się też, jak zadbać o swój wizerunek w sieci.

Częścią Strefy Rozwoju będą m.in. stoiska - Power2Work, Centrum Rozwoju Talentów oraz Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Pierwsze z nich, Power2Work adresowane jest do osób, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia. Eksperci będą udzielać informacji o możliwościach skorzystania z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Na stoisku CRT doradcy zawodowi pomogą uczniom i studentom odkryć ich zawodowe predyspozycje oraz określić dalszą ścieżkę edukacji i kariery. Za pomocą interaktywnego Informatora Zawodowego pokażą także, jakie kierunki kształcenia cieszą się największą popularnością i w jakich branżach najłatwiej o atrakcyjną pracę.

Z kolei o możliwościach, jakie daje Krajowy Fundusz Szkoleniowy opowiadać będą pracownicy Gdańskiego Urzędu Pracy. Podpowiedzą ile, na co i dla kogo można przeznaczyć środki z KFS, a także jak prawidłowo wypełnić niezbędne wnioski.

Metropolitalne Targi Pracy tradycyjnie odbywają się w AmberExpo
Metropolitalne Targi Pracy tradycyjnie odbywają się w AmberExpo
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Własny biznes i strefa dla obcokrajowców

Dla tych, którzy planują założenie własnego biznesu przygotowano strefę przedsiębiorczości. Będą mogli dowiedzieć się skąd wziąć środki na rozpoczęcie działalności, jak rozwinąć swój pomysł w dobrze prosperujący biznes, a także zasięgnąć opinii doświadczonych przedsiębiorców nt. skutecznego zarządzania swoim produktem lub usługą.

Wśród szerokiej oferty przewidziano także specjalne miejsce dla obcokrajowców szukających pracy w Trójmieście, ale również dla pracodawców, którzy chcieliby podjąć współpracę z cudzoziemcem. Tutaj zainteresowani dowiedzą się wszystkiego o legalnym zatrudnianiu obywateli innych państw. Praktycznych wskazówek udzielać będą doświadczeni eksperci najważniejszych instytucji i organizacji, m.in. Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Straży Granicznej czy Gdańskiego Urzędu Pracy.

- Wciąż na rynku pracy są takie branże jak przemysł stoczniowy, budownictwo czy IT, gdzie ilość oferowanych stanowisk znacznie przewyższa liczbę kandydatów gotowych do podjęcia pracy. W tych przypadkach pracodawcy poniekąd zmuszeni są sięgnąć po pracownika spoza kraju - dodaje Roland Budnik.

materiały prasowe MTP

Warsztaty pod okiem praktyków i relaks

Jak co roku na targach nie zabraknie bogatej oferty warsztatów. Przygotowano kilkanaście szkoleń tematycznych dla ponad 500 uczestników. Wśród prowadzących pojawią się eksperci ze świata marketingu, biznesu oraz edukacji, m.in. Natalia Hatalska (hatalska.com), Przemysław Staroń (Centrum Rozwoju Jump), Mikołaj Winkiel (Brand24) czy Kamila Czarnomska (Trening Kariery).

Równolegle z warsztatami będzie działać Strefa Gamifikacji, w ramach której uczestnicy wydarzenia będą mogli nie tylko zrelaksować się, ale też jak w ciekawy i kreatywny sposób rozwijać swoje zawodowe talenty.

Metropolitalne Targi Pracy odbędą się 2 marca 2017 r. w Centrum kongresowo - wystawienniczym Amber Expo (w godz. 10 - 16).

Więcej szczegółów nt. wydarzenia na stronie internetowej MTP.

oprac. DOKA