PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Metropolia jest Okey, czyli koncerty, spektakle i spotkanie z literaturą

Metropolia jest Okey, czyli koncerty, spektakle i spotkanie z literaturą
Metropolia jest Okey to wydarzenie dla miłośników różnych dziedzin sztuki: muzyki, teatru i literatury. W ramach 12. edycji organizatorzy przygotowali: dwa koncerty muzyki rozrywkowej, dwa - klasycznej, trzy spektakle teatralne - w tym jeden operowy dla dzieci i spotkanie z książką. Festiwal odbędzie się od 26 do 30 grudnia 2018 r.
Zespół Black Sugar
Zespół Black Sugar zagra podczas koncertu w klubie Parlament w środę, 26 grudnia
Mat. pras.


Muzyka rozrywkowa

Pierwszy dzień Metropolia jest Okey, 26 grudnia 2018 roku, poświęcony będzie muzyce rozrywkowej. Słuchaczy czekają dwa koncerty. Pierwszy odbędzie się w Klubie Parlament (godz. 18), gdzie wystąpią: Black Sugar, Detko Band, Paweł Przyborowski, Karski, Cotton Wing, Q, Tayka Band i Access Denied. Koncert poprowadzi dziennikarz muzyczny Tomasz Olszewski. Wstęp: 5 zł. 

Tego samego środowego wieczoru, o godz.19.05, w Radiu Gdańsk rozbrzmiewać będzie, transmitowany na żywo, koncert Irka Wojtczaka pt. „Pół wieku w butach po ziemi i nad...” + goście. Krytycy muzyczni mówią o Irku Wojtczaku, że wymyka się jednoznacznym definicjom muzyki. Jest wielokrotnie nagradzanym saksofonistą, aranżerem i edukatorem - słowem, jest to twórca nieprzewidywalny. Jako saksofonista nagrał ponad 40 płyt, od lat jest też animatorem polskiej muzyki ludowej, która stała się inspiracją dla jego trzech albumów: „Direct Memory Access”, „Play it again” oraz „Folk Five”, w której udział wzięli nowojorscy muzycy z The Fonda/ Stevens Group. Artysta grywa z wieloma muzykami polskimi i zagranicznymi. Jest również współtwórcą grupy SHMIB – Symultaniczna Hybryda Muzyki Improwizowanej z Bioartem.

Koncertem w Radiu Gdańsk Wojtczak świętuje swoje 50-lecie, a zrobi to w znakomitym towarzystwie, ponieważ w koncercie wezmą udział: Krystyna Stanko, Marsija LocoStar, Przemek Dyakowski, Kamil Pater, Tomasz Ziętek, Tomasz Dąbrowski, Piotr Mania, Adam Żuchowski, Kuba Staruszkiewicz, Marcin Bożek, Michał Gos.

Całość poprowadzi Kamil Wicik. Dwuosobowe wejściówki na koncert można zdobyć słuchając audycji Radia Gdańsk lub na portalu trojmiasto.pl.


Access Denied
Access Denied
Mat. pras.Muzyka klasyczna

Kolejnego koncertu, tym razem muzyki poważnej, w Radiu Gdańsk wysłuchamy w czwartek, 27 grudnia o godz. 18, kiedy to w ramach Metropolii Młodych zagrają w Sali Koncertowej im. Janusza Hajduna Jędrzej Kacprzyk na kontrabasie, a partnerować mu będzie na fortepianie Elżbieta Pasierowska-Kołodziej. Jędrzej Kacprzyk to obiecujący młody artysta. Jest studentem I roku klasy kontrabasu u prof. dra hab. Leszka Sokołowskiego. Muzyk zajął III miejsce i otrzymał dwie nagrody pozaregulaminowe na 12. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej we wrześniu 2018 r. Wstęp na koncert jest wolny - obowiązują bezpłatne wejściówki.

Kolejny wieczór z muzyką klasyczną spędzą słuchacze, którzy przyjdą w piątek, 28 grudnia o godz.18 do Ratusza Staromiejskiego. Tam czarować ich głosem będzie zespół 5/6 (pięć szóstych) składający się wprawdzie z wokalistów z odmiennych zakątków Polski, ale związanych mocno ze sceną Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wokaliści zaśpiewają a'capella utwory z różnych gatunków muzycznych: pop, jazz i funk. Powstały miks brzmieniowy jest konsekwencją połączenia sześciu różnych charakterów oraz stylistyk muzycznych w jakich obracają się na co dzień. W skład zespołu wchodzą osoby, które razem studiują – Justyna Czarnota, Małgorzata Oleszczuk, Renata Tuszyńska, Irena Zapolska, Paweł Orłowski i Wiktor Gabor. Podczas koncertu będzie okazja do uroczystego wręczenia Nagród Marszałka dla Twórców Kultury.

Do Pięć szóstych należą studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. Śpiewają a'capella pop, jazz i funk
Do Pięć szóstych należą studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. Śpiewają a'capella pop, jazz i funk
Kutkowska


slavery foto1
Latajacy Cyrk Idei i spektakl „Ostatnia wieczerza: Slavery still exists'
Mat. pras.


Teatr

Dzień kolejny organizatorzy Metropolia jest Okey zarezerwowali dla teatru. W sobotę 29 grudnia w Centrum św. Jana, od godz.18.00 zobaczymy dwa przedstawienia. Jako pierwszy wystąpi Teatr Navpaky z spektaklem „Skazane kochać” Bohdana Bojczuka. To trzymająca w napięciu sztuka w jednym akcie dla sześciu aktorek i aktora, w której jasno określony jest jedynie czas i miejsce akcji: cmentarz nocą, bohaterka wywołuje ducha zmarłego męża. Już streszczenie sztuki zapowiada, że możemy się spodziewać wielu emocji na scenie. W spektaklu usłyszymy biały śpiew i ukraiński język, które wprowadzą widza w tajemniczy klimat pogańskich obrzędów ludności zamieszkującej ukraińskie wsie. Bohdan Bojczuk to ukraiński poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki, członek literackiej „Grupy Nowojorskiej” powstałej w latach 50. XX w. na emigracji w USA. Autor licznych zbiorów wierszy i sztuk teatralnych.

A o godz. 20 teatr Latajacy Cyrk Idei przedstawi „Ostatnią wieczerzę: Slavery still exists”, spektakl, który koncentruje się na wyodrębnieniu najważniejszych przyczyn dramatycznego rozziewu między „wzrostem gospodarczym” a poziomem relacji społecznych w płaszczyznach: religijnej (msza laicka), edukacyjnej (lekcja języka polskiego), domowej (krótka historia kobiety) i mediasfery (przestrzeń publiczna). Do udziału w tym przedstawieniu zaproszeni zostali twórcy offowi z różnych środowisk. Za koncept i reżyserię odpowiada Piotr Wyszomirski. Scenariusz napisali Magdalena Olszewska i Piotr Wyszomirski.

Na festiwalu nie zapomniano również o dzieciach. Nieco wcześniej tego dnia, bo godz. 16, w Ratuszu Staromiejskim zaplanowano kolaż operowy Les Femmes „Opera jak z bajki”, złożony z fragmentów oper różnych kompozytorów. Na scenie pojawią się arie, duety i tercety królewien, czarownic, Jasia i Małgosi czy brzydkich sióstr Kopciuszka. Nie zabraknie momentów, w których dzieci będą mogły wystąpić na scenie, a organizatorzy zapewniają, że będzie wesoło, kolorowo i muzycznie.

Spektakl 'Opera jak z bajki' dla dzieci
Spektakl 'Opera jak z bajki' będzie świetną zabawą dla dzieci
Mat. pras.


Literatura

Niedziela przedsylwestrowa, 30 grudnia, poświęcona będzie na festiwalu literaturze. W Ratuszu Staromiejskim o godz. 18, prowadzący Szymon Jachimek przepyta zaproszonych gości o przeczytaną w tym roku książkę, która wywarła na nich szczególne wrażenie. Podczas “Spotkania z jedną książką” odpytywane będą znakomite artystki: Marta Handschke - graficzka, ilustratorka, wokalistka i autorka książki "Brzuch Matki Boskiej" oraz Natalia Fiedorczuk-Cieślak również wokalistka i autorka książek "Jak pokochać centra handlowe" oraz "Ulga". Organizatorzy zapowiadają też niespodziankę. Wstęp wolny.

jak-pokochac-centra-handlowe
Powieść Natalii Fiedorczuk 'Jak pokochać centra handlowe'. Spotkanie z autorką 30 grudnia
Mat. pras.


PROGRAM METROPOLIA JEST OKEY

26 do 30 grudnia 2018 r. Wstęp na wydarzenia jest wolny, bilet na koncert w Klubie Parlament - 5 zł.


Środa, 26 grudnia, Klub Parlament – koncerty,  wstęp: 5 zł. Wystąpią:

- godz. 18.00 – 18.30 Black Sugar

- godz. 18.40 – 19.10 Detko Band

- godz. 19.20 – 19.50 Paweł Przyborowski

- godz. 20.00 – 20.30 Karski

- godz. 20.40 – 21.10 Cotton Wing

- godz. 21.20 – 21.50 Q

- godz. 22.20 – 22.50 Tayka Band

- godz. 23.00 - (…) Access Denied

(Prowadzenie: Tomasz Olszewski)


- godz. 19.05, Radio Gdańsk, koncert na żywo Irka Wojtczaka pt. „Pół wieku w butach po ziemi i nad...” + goście. Wstęp wolny (wejściówki)


Czwartek, 27 grudnia, Radio Gdańsk, wstęp wolny (wejściówki)

- godz. 18, koncert muzyki klasycznej - Jędrzej Kacprzyk - kontrabasie, Elżbieta Pasierowska - fortepian


Piątek, 28 grudnia, Ratusz Staromiejski

- godz. 18 - Zespół 5/6 (pięć szóstych)- koncert muzyki klasycznej


Sobota, 29 grudnia - Dzień teatrów, wstęp wolny

- godz. 16 -  Les Femmes „Opera jak z bajki”, spektakl dla dzieci (Ratusz Staromiejski)

- godz. 18 Teatr Navpaky – „Skazane kochać” ’60 min. (Centrum św. Jana)

- godz. 20 Latajacy Cyrk Idei – „Ostatnia wieczerza: Slavery still exists” (Centrum św. Jana)


Niedziela, 30 grudnia - Ratusz Staromiejski, wstęp wolny

- godz. 18 - Spotkanie z jedną książką,

Organizatorem festiwalu jest Nadbałtyckie Centrum Kultury / www.nck.org.pl. Festiwal Metropolia Jest Okey dofinansowany jest ze środków Miasta Gdańska.


oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl