PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Memoriał im. Henryka Żyto. Pierwszy turniej poświęcony pamięci znakomitego zawodnika

Memoriał im. Henryka Żyto. Pierwszy turniej poświęcony pamięci znakomitego zawodnika
Henryk Żyto to jeden z najwybitniejszych gdańskich żużlowców, drużynowy mistrz świata, medalista mistrzostw Polski. Zmarł 7 marca tego roku w wieku 82 lat. W niedzielę, 30 września, na stadionie przy ul. Zawodników odbędzie się pierwszy memoriał jemu poświęcony. Turniej oficjalnie zakończy sezon żużlowy w Gdańsku.
Memoriał im. Hendyka Żyto zakończy tegoroczny sezon żużlowy w Gdańsku. Na zdjęciu mecz ligowy Zdunek Wybrzeże Gdańsk - ROW Rybnik
Memoriał im. Henryka Żyto zakończy tegoroczny sezon żużlowy w Gdańsku. Na zdjęciu mecz ligowy Zdunek Wybrzeże Gdańsk - ROW Rybnik
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- Organizacją turnieju memoriałowego chcemy upamiętnić tego niskiego wzrostem, ale wielkiego duchem zawodnika. Mamy nadzieję i przekonanie, że ten turniej wejdzie na stałe do kalendarza gdańskiego żużla i rokrocznie będzie kończyć sezon żużlowy w Gdańsku - mówi Tadeusz Zdunek, prezes zarządu GKŻ Wybrzeże.

Henryk Żyto urodził się 1 listopada 1936 roku, karierę rozpoczął w rodzinnym Lesznie. W barwach Unii jeździł przez pierwszych 12 lat swojej kariery, poczynając od 1953 roku. W wieku 21 lat zadebiutował w reprezentacji Polski.

Henryk Żyto
fot. GKŻ Wybrzeże

W 1961 roku zdobył najpierw tytuł drugiego wicemistrza kraju, a potem osiągnął po swój życiowy sukces zdobywając razem z kolegami z reprezentacji złoty medal drużynowych mistrzów świata. W następnym sezonie był już pierwszym wicemistrzem Polski a w 1963 roku - mistrzem kraju.

Równolegle do startów w Polsce, Henryk Żyto zachwycał swoją jazdą angielskich kibiców reprezentując barwy Coventry Bees.

W 1965 roku został zawodnikiem Wybrzeża Gdańsk. Barwy gdańskiego klubu reprezentował przez kolejne 15 lat, zdobywając 1682 punktów. Wraz z kolegami z drużyny dwukrotnie zdobył wicemistrzostwo Polski.

Oficjalne z torem żużlowym pożegnał się w czerwcu 1981 roku. Po zakończeniu rekordowo długiej kariery na torze, pracował z drużyną w szkółce młodzieżowej jako instruktor i trener (robił to także wcześniej, bo od 1969 roku).

Jako jedyny z gdańskich żużlowców odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Memoriał im. Henryka Żyto odbędzie się w niedzielę, 30 września na torze przy ul. Zawodników 1. Początek zawodów o godzinie 14.30.


Niemal do ostatniej chwili ważyły się losy występu w Gdańsku Andersa Thomsena, który już wcześniej został zaproszony na Zlatą Prilbę w Pardubicach.

- Niestety nie udało się przekonać organizatorów tego turnieju do rozwiązania kontraktu z Andersem - przyznał Tadeusz Zdunek.

Miejsce gdańskiego Duńczyka w memoriale zajmie rodak Thomsena, 18-letni Jonas Seifert-Salk.

- To młody zawodnik, który ma bardzo duży potencjał i warto zwrócić na niego uwagę - zaznacza prezes gdańskiego klubu.


W turnieju wystąpią:

Mikkel Bech (Dania, Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
Krystian Pieszczek (Polska, GKM Grudziądz)
Norbert Kościuch (Polska, Orzeł Łódź)
Jonas Jeppesen (Dania, Ostrovia Ostrów Wielkopolski)
Mikkel Michelsen (Dania, Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
Andrej Kudriaszow (Rosja, Włókniarz Częstochowa)
Maksymilian Bogdanowicz (Polska, Start Gniezno)
Artur Czaja (Polska, ROW Rybnik))
Karol Żupiński (Polska, Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
Wiktor Kułakow (Rosja, Unia Tarnów)
Krzysztof Buczkowski (Polska, GKM Grudziadz)
Rohan Tungate (Australia, Orzeł Łódź)
Jonas Seifert-Salk (Dania)
Oskar Fajfer (Polska, Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
Aleksandr Łoktajew (Rosja, Orzeł Łódź)
Marcin Nowak (Polska, Start Gniezno)


Bilety w cenie 15 zł. Osoby niepełnosprawne i dzieci do lat 7 wejdą na zawody bezpłatnie.


INFORMACJE ORGANIZACYJNE

1. Przedsprzedaż biletów odbywa się na stacji paliw MOYA przy ul. Śnieżnej 1 w godzinach 6.00-23.00 oraz przez stronę internetową: bilety.wybrzezegdansk.pl.

2. Sprzedaż biletów w dniu zawodów rozpocznie się o godz. 13.00. Otwarte będą jedynie kasy biletowe przy Bramie Maratońskiej - 5 stanowisk.

3. Wejście na obiekt

  • bramy główne na stadion zostaną otwarte o godzinie 13.15
  • wejścia na sektory zostaną otwarte o godzinie 13.15

brama nr 2 - 1 bramofurta
brama nr 5 - 1 bramofurta
brama nr 8 - 5 bramofurt

W związku z funkcjonowaniem na stadionie systemu kontroli wstępu na obiekt przejście przez bramofurty będzie możliwe jedynie po zeskanowaniu biletu. Zeskanowanie karnetu zajmuje kilka sekund i jest czynnością bardzo prostą. Uprzejmie prosimy o cierpliwość i przybycie na stadion odrobinę szybciej. Poniżej zamieszczamy krótkie instrukcje dotyczące użytkowania biletów.

4. Podczas zawodów funkcjonować będą jedynie parkingi stadionowe przy ulicy Zawodników 1 od godz. 13.15. Parkingi będą bezpłatne!

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl