• Start
  • Wiadomości
  • Melodie kadiszu upamiętnią 83. rocznicę nocy kryształowej w Gdańsku

Melodie kadiszu upamiętnią 83. rocznicę nocy kryształowej w Gdańsku

12 listopada 1938 r. w Gdańsku, trzy dni po nocy kryształowej w III Rzeszy, niemieccy naziści rozpoczęli prześladowania gdańskiej społeczności żydowskiej. Po 83. latach ofiary wydarzeń upamiętnią utwory oparte o melodie kadiszu zagrane na carillonie kościoła św. Katarzyny, waltorni i trąbkach. Koncert z wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku rozpocznie się w piątek, 12 listopada br., o godz. 16:30. Utworów będzie można wysłuchać na żywo, bądź poprzez transmisje online.
12.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grafika przedstawiająca rozbite szkło szyby okiennej na tle zarysów Wielkiej Synagogi w Gdańsku, która została rozebrana przez nazistów do fundamentów, krótko przed wybuchem II wojny światowej
Grafika przedstawiająca rozbite szkło szyby okiennej na tle zarysów Wielkiej Synagogi w Gdańsku, która została rozebrana przez nazistów do fundamentów, krótko przed wybuchem II wojny światowej
Muzeum Gdańska

 

Od przejęcia władzy w Niemczech przez NSDAP w 1933 r., niemieccy Żydzi stawali się z każdym rokiem coraz bardziej dyskryminowaną grupą ludności, mimo że większość z nich uważała się za rodowitych Niemców. Do tzw. „nocy kryształowej” doszło w nocy z 9/10.11.1938 roku. Obiektem ataku były sklepy i domy żydowskie, rabowano także domy modlitwy i palono synagogi. Dewastowano także cmentarze i miejsca ważne społecznie dla Żydów. W rezultacie tej akcji wielu wyznawców judaizmu utraciło życie, dorobek całego życia, a dziesiątki tysięcy zostały zesłane do obozów.

W Gdańsku noc kryształowa rozpoczęła się trzy dni po wydarzeniach w Niemczech. Głównym celem tłumu był symbol obecności gminy żydowskiej w mieście - nieistniejąca dziś Wielka Synagoga. Nie spalono jej wyłącznie dzięki postawie grupy weteranów ze 128. pułku piechoty gdańskiej, dowodzonej przez emerytowanego kapitana żydowskiego pochodzenia Dawida Lissauera. Budynek rozebrano rok później, w maju 1939 r.

 

Modlitwa za zmarłych, o pokój i błogosławieństwo

Koncert na cztery instrumenty wykonają carillonistka miejska, Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, trębacze Paweł Hulisz i Emil Miszk z Tubicinatores Gedanenses oraz waltornista Michał Szczerba. Tło historyczne przypomni dr Janusz Marszalec. Po raz pierwszy będzie można wysłuchać nowej kompozycji Katarzyny Kwiecień-Długosz.

Koncert potrwa ok. 40 min. Będzie go można wysłuchać na żywo w pobliżu kościoła św. Katarzyny, na Placu Heweliusza i przy Skwerze Ruchu Młodej Polski. Utworów będzie można wysłuchać także dzięki transmisjom online na facebookowych profilach „Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska” i „Muzeum Gdańska” oraz na www.gdansk.pl.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miejski w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Fundacja Kultury Zbliżenia oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku.

Kaddish Yatom. 83. rocznica Nocy Kryształowej w Gdańsku. Koncert z wieży kościoła św. Katarzyny

Kiedy: 12 listopada 2021 (piątek), godz. 16:30-17:10

Gdzie: Kościół św. Katarzyny, ul. Profesorska 3 i okolice placu Heweliusza

Transmisje online: Facebook / profile "Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska", "Muzeum Gdańska" oraz www.gdansk.pl

 

Repertuar

Kaddish yatom, aut. Katarzyna Kwiecień-Długosz

Forgetfulness, Legenda, aut. Emil Miszk

Improwizacje na temat melodii kadiszowych

Utwory zostaną wykonane przez Monikę Kaźmierczak, Emila Miszka, Pawła Hulisza oraz Michała Szczerbę.

TV

Światowa stolica bursztynu