• Start
  • Wiadomości
  • Medale Stulecia Niepodległości dla członków Związku Inwalidów Wojennych

Medale Stulecia Niepodległości dla członków Związku Inwalidów Wojennych

Związek Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej obchodzi w tym roku setną rocznicę powstania. We wtorek, 23 października, w Gdańsku zorganizowano XVIII Okręgowy Zjazd Delegatów Związku. W jego trakcie prezydent Paweł Adamowicz wręczył czterem jego członkom medale.
23.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Gdańska wręczył we wtorek cztery Medale Stulecia Niepodległości. Na zdjęciu: (od lewej) Stanisław Skrzypski, prezydent Paweł Adamowicz, Maria Niemunis i Jadwiga Zagórska.
Prezydent Gdańska wręczył we wtorek cztery Medale Stulecia Niepodległości. Na zdjęciu: (od lewej) Stanisław Skrzypski, prezydent Paweł Adamowicz, Maria Niemunis i Jadwiga Zagórska.
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Medal Stulecia Niepodległości to wyróżnienie przyznawane przez prezydenta Gdańska w ramach całorocznych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody zainaugurowano w zeszłym roku. Tym medalem honorowane są m.in. osoby zaangażowane w życie publiczne, a także ci, którzy "wcielają w życie idee niepodległości i gdańskich wartości: wolności i solidarności". Przyznawane są artystom, działaczom społecznym, pasjonatom i popularyzatorom wiedzy o mieście w kraju i za granicą, a także stuletnim mieszkańcom Gdańska.

Odznaczenie jest dwustronnie bite w tombaku, srebrzone i oksydowane, ma średnicę 70 mm. Na awersie umieszczono sylwetki dźwigów stoczniowych oraz napis "1918-2018 Niepodległa", rewers natomiast przedstawia wybrane daty od 1918-2018. Daty wypukłe (czyli 1918, 1966, 1978, 1980, 1983, 1987, 1989, 1997, 2004, 2018) oznaczają dla Gdańska i Polski daty "szczęśliwe", natomiast daty wklęsłe (1939-1945, 1970, 1981) upamiętniają czasy trudne dla mieszkańców Gdańska. Wszystkie wybrane lata są związane z tematem wolności i niepodległości.

Medale otrzymali we wtorek: Maria Niemunis, Jadwiga Zagórska, Bogumił Przeździak i Jan Sawicki.

Przedstawiciele Związku uhonorowali z kolei samorządowców, przedsiębiorców, a także pracownika gdańskiego magistratu - Macieja Kuklę, który wspiera członków Związku z ramienia Miasta. Jest to przede wszystkim pomoc organizacyjna, ale też i finansowa.

- Pomagaliśmy w przygotowaniu i organizacji m.in. obchodów 100-lecia Związku Inwalidów Wojennych, które odbyły się w tym roku, w czerwcu. Na co dzień, od wielu lat, wspieramy Związek w organizacji różnych wydarzeń związanych z ważnymi dla jego członków rocznicami, a także jego działalnością - przyznaje Maciej Kukla, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie, który współpracuje ze Związkiem od ponad 10 lat.

Członkowie Związku Inwalidów Wojennych RP wyróżnili pracownika gdańskiego magistratu - Macieja Kuklę
Członkowie Związku Inwalidów Wojennych RP wyróżnili pracownika gdańskiego magistratu - Macieja Kuklę
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Członkowie Związku uhonorowali we wtorek także m.in. Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i wicemarszałka Pawła Orłowskiego.

- W trakcie 18. zjazdu podsumowaliśmy pięć lat działalności naszego Związku w kończącej się kadencji. Są u nas wybrani delegaci, którzy zasłużyli się dla naszego Związku, a poza nimi sa też osoby, które wspierają nas w naszej działalności. Najwyższym odznaczeniem naszego Związku jest obecnie Krzyż 100-lecia Związku Inwalidów Wojennych RP. Przyznaliśmy go osobom najbardziej zasłużonym - podkreślał Stanisław Skrzypski, prezes Związku Inwalidów Wojennych RP.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej