PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Medal Karty Trójmiasta GW - dla władz Gdańska i województwa za wspólny bilet

Medal Karty Trójmiasta GW - dla władz Gdańska i województwa za wspólny bilet
We wtorek, 30 września, w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się uroczystość wręczenia Pomorskich Sztormów - nagród, które Gazeta Wyborcza Trójmiasto przyznaje co roku wyróżniającym się wydarzeniom i osobom w dziedzinach sportu, kultury i biznesu. Medal Karty Trójmiasta to nagroda specjalna GW promująca działania integrujące Trójmiasto. 
Medal Karty Trójmiasta to nagroda przyznawana inicjatywom i osobom przyczyniającym się do integracji i zrównoważonego rozwoju trójmiejskiej metropolii. Na zdj. nagrodę odbierają Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego oraz, w imieniu prezydent Aleksandry Dulkiewicz, Piotr Borawski, zastępca prezydent ds., przedsiębiorczości i ochrony klimatu
Medal Karty Trójmiasta to nagroda przyznawana inicjatywom i osobom przyczyniającym się do integracji i zrównoważonego rozwoju trójmiejskiej metropolii. Na zdj. nagrodę odbierają Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego oraz, w imieniu prezydent Aleksandry Dulkiewicz, Piotr Borawski, zastępca prezydent ds., przedsiębiorczości i ochrony klimatu
mat. pras.

 


Wspólny bilet, za który władze Gdańska wraz z władzami województwa zostały nagrodzone to projekt znacznie ułatwiający mieszkańcom poruszanie się w obrębie Gdańska, w perspektywie - być może - całego województwa.

List intencyjny w tej sprawie pomiędzy Województwem Pomorskim a Gminą Miasta Gdańsk podpisano 27 grudnia 2019 roku. Szczegóły projektu umożliwiającego podróżowanie komunikacją miejską i koleją na jednym bilecie, poznaliśmy w styczniu tego roku, a trzy miesiące później wprowadzono go w życie. 

I tak, od 25 marca wystarczy kupić bilet okresowy na komunikację miejską, aby korzystać z niego także w pociągach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej. Jest tylko jeden warunek - z ułatwienia mogą korzystać jedynie posiadacze Karty Mieszkańca.

Medal Karty Trójmiasta, którą odebrali 30 września 2020 r., w imieniu prezydent Aleksandry Dulkiewicz, Piotr Borawski, zastępca prezydent ds., przedsiębiorczości i ochrony klimatu oraz Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego - to nagroda specjalna "Gazety Wyborczej Trójmiasto", przyznawana inicjatywom i osobom przyczyniającym się do integracji i zrównoważonego rozwoju naszej metropolii.

Jaka jest historia tego wyróżnienia? Ideę łączenia trzech miast w jeden organizm zainicjowali dziennikarze gdańskiego oddziału Gazety Wyborczej wiele lat temu. Ich działania skutkowały podpisaniem 28 marca 2007, przez prezydentów Gdańska (Pawła Adamowicza), Gdyni (Wojciecha Szczurka), Sopotu (Jacka Karnowskiego) oraz marszałka województwa pomorskiego (Jana Kozłowskiego) wspólnej deklaracji, w której samorządowcy zobowiązywali się do współpracy, integracji, budowania i umacniania metropolii. Wtedy to po raz pierwszy w oficjalnym dokumencie użyto potocznego dotąd sformułowania - Trójmiasto.

Gazeta Wyborcza doceniła Gdańsk w tej kategorii nie po raz pierwszy. Medal Karty Trójmiasta za działania integrujące Trójmiasto odebrał również w 2011 roku, ówczesny prezes spółki InvestGDA Alan Aleksandrowicz. 

 

„Pomorskie Sztormy” to plebiscyt „Gazety Wyborczej Trójmiasto” i pomorskiego urzędu marszałkowskiego. Wywodzi się od plebiscytu organizowanego przez redakcję działu kultury trójmiejskiego oddziału Gazety Wyborczej od 2005 roku. Od siedmiu lat nagrody przyznawane są również w dziedzinach biznesu i sportu oraz za najlepsze inwestycje realizowane z udziałem funduszy europejskich. 

W tym roku uroczystość wręczania nagród z powodu pandemii odbyła się w kameralnym gronie, bez publiczności, w bibliotece ECS. Transmisję z wydarzenia można było obserwować na YouTubie i Facebooku GW. 

Wydarzenie można obejrzeć w całości tutaj.

 

Statuetki (autorstwa gdańskiej rzeźbiarki Ady Majdzińskiej) w 11 kategoriach otrzymali:

 

Nagroda Gazety Wyborczej Pomorskie Sztormy w kategorii „Kultura”  

Wydarzenie Roku

11. edycja festiwalu Narracje - miejski festiwal sztuki, tradycyjnie odbywający się w listopadzie, rok temu pojawił się na Siedlcach. Za scenariusz wydarzenia odpowiedzialny był duet kuratorów Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian. Zaproszeni przez nich twórcy stworzyli nową, interesującą, artystyczną opowieść o gdańskiej dzielnicy.

Człowiek Roku 

Hania Rani - gdańska pianistka, znana jest z projektu Tęsko, który współtworzyła z Joanną Longić; z Dobrawą Czocher reinterpretowała przeboje zespołu Republika, w 2019 roku wydała dobrze przyjęty solowy album “Esja”. 

 

Odkrycie Roku 

Piotr Witkowski, gdańszczanin, aktor teatralnym filmowy i telewizyjny związany z Teatrem Wybrzeże od 2012 roku. Można go podziwiać w takich spektaklach, jak: "Fedra", "Broniewski", "Śmierć białej pończochy" czy "Wesołe kumoszki z Windsoru" czy serialach telewizyjnych: "Plebania", "Czas honoru", "Miasto 44". W 2019 roku zadebiutował na wielkim ekranie. W filmie “Proceder” w reż. Michała Węgrzyna, wcielił się w główną rolę rapera Chady. 

 

Nagroda Gazety Wyborczej Pomorskie Sztormy w kategorii „Biznes”

Inwestycja Roku: 

Pomorskie Szlaki Kajakowe - nagrodę odebrała Izabela Fludzińska, zastępca Dyrektora Departamentu Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. W 2019 r. ukończono inwestycje wzdłuż odcinków Brdy, Raduni, Słupi, Białej i Czernicy.

 

Firma Roku 

Stocznia Conrad Shipyard z Gdańska - znana z budowy luksusowych jachtów motorowych. Superjacht wyprodukowany w gdańskiej stoczni został laureatem prestiżowej nagrody The World Superyacht Awards 2019.

 

Młoda Firma Roku

Just Join IT - branżowy portal dla programistów, najpopularniejszy polski job board w branży IT. Dzięki nieszablonowym akcjom promocyjnym gdańska firma obsługuje dziś ponad 2 tys. klientów.

 

Nagroda Gazety Wyborczej Pomorskie Sztormy w kategorii “Sport”

Sportowiec Roku

Anna Kiełbasińska (lekkoatletka, SKLA Sopot) - w 2019 roku zdobyła złoty medal na halowych mistrzostwach Europy, złoty na mistrzostwach świata sztafet oraz srebrny na mistrzostwach świata na otwartym stadionie (wszystko w sztafecie 4x400 m).

 

Drużyna roku

Lechia Gdańsk - zespół piłki nożnej świecił w 2019 triumfy - wywalczył Puchar Polski po zwycięstwie na Stadionie Narodowym z Jagiellonią Białystok, rozgrywki Ekstraklasy zakończył na 3. miejscu (najlepszym od 1956 r.), a koniec roku podsumował zdobyciem Superpucharu.

 

Odkrycie roku

Julia Damasiewicz - 16-letnia żeglarka z Sopockiego Klubu Żeglarskiego. Jest specjalistką od kitesurfingu. W 2019 r. zdobyła m.in. mistrzostwo świata oraz Europy w kategorii junior (do lat 16) oraz brąz mistrzostw Europy w kategorii open. Wywalczyła też srebrny medal na Igrzyskach Sportów Plażowych oraz 2. miejsce w zawodach Pucharu Świata na Sardynii.„Pomorskie EUROinspiracje - Infrastruktura” 

„Pomorskie EUROinspiracje - Kapitał Ludzki”

obie nagrody przyznano miastu Malbork.Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze