PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Mecze w Kaliningradzie, hotele w Gdańsku? Miasto powalczy o kibiców rosyjskiego mundialu

Mecze w Kaliningradzie, hotele w Gdańsku? Miasto powalczy o kibiców rosyjskiego mundialu
Gdańska Organizacja Turystyczna podjęła starania, aby duża część kibiców, którzy będą oglądali mecze piłkarskich Mistrzostw Świata 2018 na stadionie w Kaliningradzie, spała, jadła i bawiła się w Gdańsku.

Kibice Hiszpanii już w Gdańsku byli w 2012 roku. Być może zawitają tu ponownie, jeśli La Roja będą grać w Kaliningradzie

Prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej (GOT) Łukasz Wysocki zapowiedział, że jego organizacja, przy wsparciu miasta, będzie się starała przyciągnąć do Gdańska jak najwięcej kibiców, którzy w przyszłym roku w czerwcu pojadą oglądać mecze swoich reprezentacji do Kaliningradu w ramach Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018.

Wysocki: - Mamy duże szanse, bo Gdańsk ma bogatą ofertę hoteli, restauracji, klubów i pomysłów na spędzanie czasu wolnego.

Atuty Gdańska to 50 hoteli (w przyszłym roku mają powstać cztery nowe, w tym Hampton By Hilton Old Town); duże i nowoczesne lotnisko; restauracje, kluby, kawiarnie. I najważniejszy atut: około 170 kilometrów odległości do Kaliningradu (Google Maps podaje, że tę odległość można pokonać samochodem w 2 godziny 40 minut).

Kaliningrad na pewno nie ma aż tak bogatej oferty, jak Gdańsk, ani tylu połączeń lotniczych ze światem. GOT liczy, że uda się nawiązać oficjalną współpracę z władzami Kaliningradu, tak, żeby oferty tych dwóch miast mogły się uzupełniać. 

- Można by to “spakietyzować” - mówi Wysocki. - Mecz u nich, transport do Gdańska, odpoczynek u nas. Wystąpimy z taką propozycją do władz Kaliningradu.

Drugi kanał to oczywiście władze FIFA. Wiadomo, że nie uczynią one z Gdańska oficjalnego partnera mundialu, ale mogą pomóc w dotarciu swoimi kanałami promocyjnymi do tysięcy kibiców na świecie. 

Nie wiadomo, kto zagra w Kaliningradzie. Losowanie grup mistrzostw świata odbędzie się 1 grudnia na Kremlu w Moskwie. Może się zdarzyć, że to Polska zagra tam swój jeden mecz grupowy.

- To byłoby fantastyczne - mówi Wysocki. - Na pewno dla kibiców z Polski Gdańsk byłby wspaniałą bazą wypadową do Kaliningradu. Ale jeśli zagra tam np. Hiszpania, to też będziemy mogli im zareklamować Gdańsk jako miasto, które świetnie już znają z Euro 2012.

Pole do manewru jest więc duże, bo jak mówi Wysocki, FIFA interesuje się głównie tym, czy miasto-gospodarz ma bazę noclegową dla piłkarzy, sztabów szkoleniowych, sędziów, oficjeli i sponsorów. - Kibice muszą się zatroszczyć sami o siebie i Gdańsk będzie chciał im w tym pomóc - mówi Wysocki. 

Na pewno w Gdańsku, w czasie mundialu, w dniach 14 czerwca - 15 lipca 2018, powstanie strefa kibica dla gdańszczanek, gdańszczan oraz turystów z Polski i całego świata, otwarta nie tylko na mecze Polaków, ale wszystkie inne.

Przypomnijmy, że w czasie rosyjskiego mundialu na stadionie Baltic Arena w Kaliningradzie, o pojemności 35 tysięcy widzów, mają się odbyć cztery mecze grupowe: 16, 22, 25 i 28 czerwca.

Prezes GOT Łukasz Wysoki zapowiedział, że miasto postara się przyciągnąć kibiców z Kaliningradu

Podczas wtorkowego (24 października) spotkania z przewodnikami turystycznymi prezes GOT podsumował ubiegły sezon. Powiedział, że w okresie od czerwca do sierpnia tego roku Gdańsk odwiedziło 837 tysięcy turystów, czyli o osiem procent więcej niż rok temu w tym samym okresie.

W sumie było 67 zawinięć statków turystycznych do Gdańska, a na przyszły rok już zgłoszono 71 zawinięć wycieczkowców.

Wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która była obecna na spotkaniu, powiedziała, że w przyszłym roku Gdańsk czekają przynajmniej dwie duże imprezy: Światowy Kongres Drogowy w styczniu oraz Hydro 2018 (targi poświęcone energii wodnej) w październiku. 

Sebastian Łupakwww.gdansk.plsebastian.lupak@gdansk.pl
Sebastian Łupak - najnowsze
Sebastian Łupakwww.gdansk.plsebastian.lupak@gdansk.pl
Sebastian Łupak - najnowsze