• Start
  • Wiadomości
  • Masz pomysł na zmianę w Gdańsku, weź udział w INNowacjach

Masz pomysł na zmianę w Gdańsku, weź udział w INNowacjach

Do 10 grudnia 2018 roku można składać wnioski w konkursie dla innowatorów społecznych. Ci, którzy mają nowatorskie pomysły na rozwiązanie problemów społecznych w Gdańsku, mogą liczyć na szkolenia, pomoc organizacyjną, opiekę mentora i grant finansowy.
02.12.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


Pierwsze spotkanie w ramach projektu INNaczej w 2017 roku, mieszkańcy którzy wygrali konkurs na udział w nim, prezentują swoje pomysły. Nz. Michał Pielechowski.
Pierwsze spotkanie w ramach projektu INNaczej w 2017 roku, mieszkańcy którzy wygrali konkurs na udział w nim, prezentują swoje pomysły. Nz. Michał Pielechowski.
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


W 2018 roku odbywa się druga edycja konkursu INNaczej Funduszu Innowacji Społecznych. Organizuje go miasto Gdańsk, realizuje Fundacja Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION, która z partnerami: 2Pi Group i Regionalnym Centrum Wolontariatu będzie prowadzić projekt.

- Celem INNaczej jest finansowe wsparcie przedsięwzięć, które w innowacyjny sposób pomogą rozwiązać problemy społeczne na poziomie dzielnicy lub całego miasta - tłumaczy Natalia Siuda-Piotrowska z Fundacji Inicjowania Rozwoju. - Na etapie składania formularza najważniejszy jest pomysł, jeśli spodoba się komisji konkursowej, to jego autor otrzyma grant na realizację, a fundacja pomoże merytorycznie i organizacyjnie.

Michał Pielechowski z Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku wyjaśnia, że innowatorzy społeczni już na etapie zgłoszenia swojego pomysłu mogą skorzystać ze wsparcia szkoleniowego. Planowane są warsztaty np. z pitchingu (metod na przekonanie w bardzo krótkim czasie do swojego pomysłu), projektowania usług metodą design thinking (metoda tworzenia innowacyjnych produktów i usług w oparciu o zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników) i crowdfundingu (forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność, która jest lub zostanie zorganizowana wokół tych projektów).

Innowatorów wspierać będą także mentorzy, którzy podzielą się z nimi swoją wiedzą i pomogą w dalszym rozwoju projektów. Innowatorzy będą też mogli korzystać z przestrzeni coworkingowej, czyli z biurka do pracy i przestrzeni do spotkań z niezbędnym wyposażeniem. Wybrane inicjatywy będą mogły otrzymać grant w wysokości nawet do 6 tys. zł na prototyp innowacji społecznej.

W ubiegłym roku podczas pierwszej edycji INNaczej Funduszu Innowacji Społecznych nadesłano 30 wniosków, z których do realizacji trafiło 13 innowacyjnych projektów. Wsparcie uzyskał m.in. “Gdański Przystanek Matematyka”. Pomysł dotyczył umieszczenia łamigłówek matematycznych na przystankach i uprzyjemnienie w ten sposób pasażerom czekania na autobus lub tramwaj. Komisję Konkursową przekonał też pomysł na kurs “Rozbrajamy złość”, który był skierowany do rodziców, którzy chcieli nauczyć się panować nad swoimi emocjami. 

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem   

Więcej informacji udzieli:

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór