Masz pomysł na nową aplikację? Koduj dla Trójmiasta

Eksperci i entuzjaści nowych technologii, którzy chcieliby zaprząc swoje umiejętności w tworzenie aplikacji ułatwiających życie mieszkańcom Trójmiasta, powinni pojawić się w najbliższą środę, 20 stycznia, w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER. Odbędzie się tam otwarte spotkanie „Koduj dla Polski - Trójmiasto”.
19.01.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

„Koduj dla Trójmiasta” - spotkanie w listopadzie 2015 r. w Starterze. Kolejne odbędzie się w tym samym miejscu.

 

„Koduj dla Polski” to społeczność skupiająca programistów, grafików, projektantów aplikacji mobilnych i serwisów internetowych, którzy „po godzinach” tworzą rozwiązania służące poprawie jakości życia Polaków. Inicjatywę powołała do życia Fundacja ePaństwo.

To w głowach entuzjastów „społecznego kodowania” powstała m.in. aplikacja Pola pomagająca w zakupach polskich produktów spożywczych. Wystarczy ją ściągnąć na smartfona i zeskanować kody na opakowaniach, by dowiedzieć się, które towary w naszym sklepie wyprodukowała lokalna firma, a które wytworzyły globalne koncerny.

Kilka pomysłów na „kodowanie dla Trójmiasta” padło podczas pierwszego spotkania grupy w listopadzie ubiegłego roku. Jego uczestnicy szczególnie zainteresowali się uruchamianym wówczas inteligentnym systemem sterowania ruchem Tristar i mają już wstępną koncepcję, w jaki sposób sprowadzić zawarte w systemie dane na smartfony trójmiejskich kierowców.

Okazuje się, że wśród wielbicieli nowych technologii nie brakuje miłośników zwierząt. Kolejny projekt poświęcony będzie gdańskiemu schronisku dla bezdomnych zwierząt PROMYK. Powstająca aplikacja ma usprawnić adopcję tamtejszych psów i kotów.

W Kodowanie dla Trójmiasta zaangażował się również Urząd Miejski w Gdańsku.

- Magistrat udostępnia coraz więcej danych, na których kanwie mogą powstawać ciekawe rozwiązania dla mieszkańców. Staramy się zainteresować nimi programistów skupionych wokół tej inicjatywy i ułatwić im kontakt z informatykami z magistratu odpowiedzialnymi za ich opracowywanie - mówi Krzysztof Garski z zespołu Otwarte Dane UMG.

Żeby zaangażować się w prospołeczne kodowanie, nie trzeba być profesjonalnie związanym z informatyką. W społeczności potrzebni są także testerzy wypracowanych aplikacji i osoby z pomysłami na kolejne użyteczne rozwiązania.

Spotkania „Koduj dla Polski” mają formułę otwartej dyskusji. Moderatorem w Gdańsku będzie Rafał Kleger, lider akcji w Trójmieście. Wymiana poglądów i pomysłów rozpocznie się w środę, 20 stycznia 2016 r., o godz. 18 w GIP STARTER przy ul. Lęborskiej 3B.

 

Więcej informacji o spotkaniu można znaleźć na profilu wydarzenia na Facebooku.

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1