Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Masz ochotę na lunch z szympansami? Najnowsza atrakcja oliwskiego ZOO

Inteligentne szympansy cieszą się tak wielką sympatią gości odwiedzających Gdański Ogród Zoologiczny, że dyrekcja placówki postanowiła na czas wakacji zorganizować publiczne karmienie tych zwierząt i opowiedzieć widzom: co zwierzęta jedzą najchętniej, czy lubią swoich opiekunów i kiedy mogą być agresywne. Lunche z szympansami odbywają się codziennie o godz. 14.00.

Masz ochotę na lunch z szympansami? Najnowsza atrakcja oliwskiego ZOO
A
A
data publikacji: 10 lipca 2018 r.
Owoce zamrożone w lodzie to ulubiony przysmak szympansów, który daje im ochłodę w upalne dni
Owoce zamrożone w lodzie to ulubiony przysmak szympansów, który daje im ochłodę w upalne dni
Gdański Ogród Zoologiczy
Szympansy lubią wchodzić w interakcję z ludźmi. Reagują na zaczepki, często same zaczepiają gości odwiedzających ZOO. Dlatego są lubiane i chętnie odwiedzane. To zwierzęta bardzo inteligentne, w umiejętny sposób naśladują ludzi. Nie wolno jednak zapominać, że bywają też bardzo niebezpieczne. W jednej chwili mogą zmienić swój pozytywny nastrój w agresję wycelowaną w człowieka. Dorosły szympans ma siłę prównywalną do siły trzech, czterech mężczyzn. Gdy zwierzę wpadnie w furię, bardzo trudno jest je okiełznać. 
- Z przeprowadzanych przez nas ankiet wynika, że lwy i szympansy, to zwierzęta u których nasi goście spędzają najwięcej czasu - mówi Emilia Salach, kierownik marketingu w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. - Ponieważ pokazy karmienia fok czy flamingów cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności, postanowiliśmy dodać do tej listy karmienie szympansów. Te zwierzęta są zawsze głodne, chętnie wyciągają ręce po jedzenie. Są też wybredne. Zdarza się, że na przykład jabłko, które dostaną, nie spodoba im się. W takiej sytuacji potrafią odrzucić owoc. Karmienie szympansów to często zabawne widowisko. Choć to nowa atrakcja, już teraz widzimy duże zainteresowanie naszych gości.

Karmienie odbywa się codziennie o godz. 14.00 i trwa kilkanaście minut. Warto być punktualnie. Co jedzą szympansy? Głównie warzywa i owoce, ale także mięso drobiowe czy jajka. Podczas naszych odwiedzin otrzymały m.in. kalarepę, paprykę, pora, selera i kukurydzę.
- Jeśli chcemy coś uzyskać od szympansów, dajemy im banany, rodzynki i daktyle - mówi Wojciech Kopczyk, opiekun ssaków naczelnych. - To ich ulubione przysmaki. 
Prócz podawania zwierzętom jedzenia, opiekunowie przeprowadzają też treningi medyczne - dzięki temu na bieżąco kontrolowany jest stan zdrowia szympansów. Karmieniu towarzyszy opowieść na temat życia tych zwierząt. To dobra okazja, by poszerzyć wiedzę przyrodniczą zwiedzających oliwskie zoo, zarówno dorosłych, jak i dzieci. To także dobra okazja, by dowiedzieć się więcej na temat gdańskiej rodziny szympansów.
- W naszym stadzie jest wyraźnie widoczna hierarchia - dodaje Wojciech Kopczyk. - W gdańskim zoo mamy dziewięć szympansów. Samcem dominujacym jest 23-letni Jurek. 
- Szympansy, tak jak ludzie, nie lubią zimna - mówi Emilia Salach. - Z tego powodu pokazy karmienia odbywają się wyłącznie w wakacje. Powód? W tym przypadku jesteśmy uzależnieni od pogody. Jeśli ta nagle się załamie i wystąpią na przykład ulewne deszcze i wichury, karmień nie będzie, bo szympansy w taką pogodę po prostu szukają miejsca, by się schować, zdecydowanie nie są wówczas towarzyskie.

Do szympansów najprościej trafimy kierując się w stronę budynku dyrekcji. Stojąc na wprost obiektu, należy go ominąć z lewej strony i iść pod górę. Tą drogą dotrzemy do szympansów.

-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora