• Start
  • Wiadomości
  • Masz depresję - w Gdańsku znajdziesz pomoc. O tym w programie "Wszystkie Strony Miasta"

Masz depresję - w Gdańsku znajdziesz pomoc. O tym w programie "Wszystkie Strony Miasta"

Na niedzielę, 23 lutego, przypada w tym roku Światowy Dzień Walki z Depresją. To choroba, której nie wolno lekceważyć. Dlaczego? Gdzie w Gdańsku znaleźć pomoc? Oglądaj program "Wszystkie Strony Miasta" na naszym portalu w czwartek, 20 lutego, o godz. 13.00.
19.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Depresja staje się coraz większym problemem społecznym. Nie masz sił i ochoty do działania? To wcale nie musi znaczyć, że jesteś leniem - bardzo prawdopodobne, że masz depresję, z którą trzeba walczyć
Depresja staje się coraz większym problemem społecznym. Nie masz sił i ochoty do działania? To wcale nie musi znaczyć, że jesteś leniem - bardzo prawdopodobne, że masz depresję, z którą trzeba walczyć
 Fotolia.com

 

Gościem programu “Wszystkie Strony Miasta” będą:

  • Katarzyna Wieczorek - psycholożka, psychoterapeutka z gdańskiej Fundacji Wspierania Rodzin „Przystań”
  • Maria Maślak - zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku

 

Będziemy rozmawiać o tym, czym jest depresja. Jak ją rozpoznać? Jak przeciwdziałać? Gdzie szukać pomocy. 

Program poprowadzi red. Roman Daszczyński. 

 

WARTO ZAPOZNAĆ SIĘ Z LISTEM DO GDAŃSZCZAN, PRZYGOTOWANYM PRZEZ FUNDACJĘ WSPIERANIA RODZIN “PRZYSTAŃ”:

 

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją

Większość osób prosi o pomoc specjalisty po latach zmagania się z problemami w czterech ścianach. Boimy się oceny i wycofujemy się. Trudno nam samym zmierzyć się z rzeczywistością i stawić jej czoła. W przypadku zaburzeń psychicznych, depresji wczesna diagnoza i terapia prowadzi do szybkiej poprawy jakości życia. Im dłużej towarzyszą nam problemy tym dłużej trwa terapia. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Trudno poradzić sobie samemu z długotrwałym przygnębieniem spowodowanym stratą bliskiej osoby, rozwodem czy nieuleczalną chorobą, niepełnosprawnością. Destrukcyjne emocje, zaburzenia snu, jedzenia które towarzyszą nam każdego dnia prowadzą wcześniej czy później do gwałtownych zmian samopoczucia, izolacji i samotności.

Depresja może dotknąć każdego niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Odbiera radość życia a w dłuższej perspektywie utrudnia wykonywanie nawet codziennych czynności czy niszczy relacje rodzinne. W najgorszym przypadku jest przyczyną samobójstwa. Światowy Dzień Walki z Depresją ma za zadanie uwrażliwić ludzi na ten ogromny problem.

Analogicznie jak w przypadku każdej choroby ważna jest wczesna diagnoza i terapia, które zapobiegną rozwojowi i pogłębianiu zaburzeń. Nawarstwiające się trudności i emocje niosą takie same ryzyka jak brak leczenia dolegliwości fizycznych - pogłębianie choroby i dłuższe leczenie.

Depresja jest poważną chorobą. Nie wolno nam lekceważyć jej symptomów, należy podjąć leczenie jak w przypadku każdego innego schorzenia czy dolegliwości - mówi Katarzyna Wieczorek - psycholog, psychoterapeuta, prezes Fundacji Wspierania Rodzin Przystań. Należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Jeśli na depresję cierpią nasi bliscy należy ich wspierać. Nie mylmy objawów depresji z lenistwem. Symptomy, to miedzy innymi brak chęci do życia, apatia, brak przyjemności z tego co lubiliśmy wcześniej, kłopoty ze snem, apetytem.

Niestety wciąż późno szukamy pomocy u specjalistów. Nie lekceważmy różnego rodzaju objawów somatycznych jak częste bóle i choroby które nie mają wyjaśnienia medycznego. Długotrwałe gorsze samopoczucie, przygnębienie, brak energii, radości, kłopoty ze snem to wystarczający powód, aby zwrócić się o pomoc.

Fundacja Wspierania Rodzin „Przystań” w ramach projektu pn. Gdańska Sieć Pomocy Psychologicznej realizowanego ze środków Miasta Gdańska bezpłatnie prowadzi terapię rodzinną, indywidualną, a także udziela pomocy interwencyjnej w sieci gabinetów na terenie Gdańska. Wśród pacjentów znaleźli się dorośli i nastolatkowie. Kilkanaście par przeszło terapię rodzinną. Spotkania interwencyjne w nagłych przypadkach również przyniosły wsparcie zarówno dorosłym jak i nieletnim.

Program jest odpowiedzią na dynamiczny wzrost liczby osób zmagających się z psychicznym kryzysem. Przed nami trzeci, ostatni rok tej edycji programu.

Kontakt z Fundacją wspierania rodzin „Przystań” pod numerem: 505 700 270 i mailowo: koordynator@fwr-przystan.org

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku