• Start
  • Wiadomości
  • Marzec ’68 w ECS. Pokazy filmowe, debaty - pierwsza już w tę niedzielę

Marzec ’68 w ECS. Pokazy filmowe, debaty - pierwsza już w tę niedzielę

W niedzielę, 4 marca, o godz. 13 w ECS pokaz dokumentu „Tam gdzie rosną porzeczki”, a po projekcji spotkanie z jego reżyserem Leo Kantorem oraz pokaz multimedialny „Marzec ‘68. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą”. Wstęp wolny.
02.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Marzec 1968 roku był w Polsce okresem wzmożonej propagandy komunistycznej przeciw imperialistom z USA i Izraela. Prowadzono ją także w podstawówkach w Gdańsku. W wyniku nagonki antysemickiej z Polski wyjechało w 1968 roku kilkanaście tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego

W ramach 50-lecia wydarzeń marca 1968 r. w Polsce ECS organizuje dwa wydarzenia. 

Pierwsze z nich już w tę niedzielę, 4 marca, o godz. 13. To pokaz dokumentu „Tam gdzie rosną porzeczki” (reż. Leo Kantor). Niełatwe są powroty do miejsc utraconych. Przekonuje się o tym Leo Kantor, emigrant Marca`68 roku, reżyser i bohater filmu w jednej osobie. Jego historię - dziecka ocalałego z Zagłady - poznajemy z fragmentów dokumentalnego monodramu. Po latach Kantor postanawia odwiedzić Strzegom, w którym po wojnie spędził dzieciństwo. Mimo upływu czasu pamięć tego miejsca pozostała w nim ciągle żywa, również w odniesieniu do dawnych niemieckich sąsiadów.

Po projekcji spotkanie z Leo Kantorem – reżyserem i publicystą, Arturem Hofmanem – aktorem i reżyserem teatralnym, przewodniczącym Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz Jolantą Krawczykiewicz – dyrektorką Słupskiego Ośrodka Kultury i inicjatorką Dni Kultury Żydowskiej oraz upamiętniania miejsc związanych z przedwojennymi żydowskimi mieszkańcami Słupska.

Podczas spotkania odbędzie się również pokaz multimedialny „Marzec ‘68. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą”. Wstęp wolny.

Z kolei 20 marca (wtorek) o godz. 18 w Bibliotece ECS spotkanie z prof. Piotrem Osęką. Czy Marzec ‘68 był prowokacją? Jeżeli tak, to kto za nią stał? Jak wydarzenia wpłynęły na życie ludzi? – m.in. na te pytania odpowie prof. Piotr Osęka, historyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN, autor książki „My, ludzie z Marca. Autoportret pokolenia ‘68”. W roli moderatora Michał Przeperski z Instytutu Pamięci Narodowej. Wstęp wolny.

TV

To przedszkole jest wzorem