• Start
  • Wiadomości
  • Marszałek Mieczysław Struk oddał osocze i namawia innych do wspomagania terapii

Marszałek Mieczysław Struk oddał osocze - jako pierwszy ozdrowieniec w naszym regionie

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą zwalczyć koronawirusa. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, po dwukrotnym ujemnym teście na obecność wirusa został w pierwszych dniach kwietnia wypisany ze szpitala jako osoba zdrowa. Teraz pomaga chorym na COVID-19. 
21.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mieczysław Struk pojawił się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku we wtorek, 21 kwietnia. Marszałek został w wypisany ze szpitala w pierwszych dniach kwietnia, gdy przeprowadzony dwukrotnie test na obecność wirusa okazał się ujemny
Mieczysław Struk pojawił się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku we wtorek, 21 kwietnia. Marszałek został w wypisany ze szpitala w pierwszych dniach kwietnia, gdy przeprowadzony dwukrotnie test na obecność wirusa okazał się ujemny
mat. pomorskie.eu

 

Wtorek: Ponad 9700 chorych w kraju, w tym 80 w Gdańsku. 385 zmarłych od początku epidemii

 

Pobieraniem osocza od 14 kwietnia zajmują się centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa w całej Polsce. To nie jest nowatorska terapia. Stosowano ją już m.in. podczas leczenia chorych w trakcie epidemii SARS, MERS czy Ebola. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą zwalczyć koronawirusa. Terapia z użyciem osocza była stosowana z powodzeniem m.in. w Chinach i Hiszpanii. W Polsce taki preparat ma również być podawany chorym w stanie ciężkim.

Według Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, gdzie we wtorek 21 kwietnia pojawił się Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk jest pierwszym ozdrowieńcem z Pomorza, który zdecydował się na taki gest.


Osocze pobrane od jednego ozdrowieńca może wyleczyć nawet trzy osoby.

– Jako tzw. ozdrowieniec wiem, że w osoczu mojej krwi mogą być przeciwciała. Od chwili wypisu ze szpitala byłem w kontakcie z RCKiK i zgłosiłem, że chcę uczestniczyć w programie. Dziś po raz pierwszy oddałem osocze i mam nadzieję, że pomoże ono osobom chorym – mówi Mieczysław Struk. – Już podczas pobierania dowiedziałem się od personelu, że jestem pierwszą osobą w naszym regionie, która zgłosiła się by oddać osocze. Dlatego tym bardziej zachęcam i namawiam do tego inne osoby, które zwalczyły koronawirusa. Każdy z nas ma w sobie teraz najskuteczniejszą broń do walki z COVID-19 i może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie – dodaje marszałek Struk.

Chęć oddania osocza wyrazili też inni pracownicy UMWP, którzy w ostatnich otrzymali drugi ujemny wynik testu na obecność koronawirusa i tym samym zostali uznani za osoby zdrowe. W tej chwili status osób zdrowych ma dwóch urzędników, dwaj kolejni mają już jedno badanie z wynikiem ujemnym, a teraz czekają na wynik drugiego wymazu.

W czasach zarazy. Zdjęcia, sytuacje - opowiadaj z nami, jak epidemia zmienia Gdańsk

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą zwalczyć koronawirusa. Metoda nie jest nowa. Stosowano ją już m.in. podczas epidemii SARS, MERS czy Ebola
Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą zwalczyć koronawirusa. Metoda nie jest nowa. Stosowano ją już m.in. podczas epidemii SARS, MERS czy Ebola
mat. pomorskie.eu


Przypomnijmy:

Każda osoba, która wyzdrowiała i chce oddać osocze, powinna skontaktować się telefonicznie z najbliższą stacją krwiodawstwa. Podczas rozmowy będzie mogła uzyskać dodatkowe informacje, zostanie też przeprowadzona wstępna kwalifikacja. Trzeba spełniać kilka warunków:

 

Ochotnik, który chce oddać osocze, powinien być w wieku od 18 do 60 lat.

Preferowane są osoby, które nie miały transfuzji krwi lub jej składników oraz kobiety, które nie były w ciąży.

Co ważne, od wyzdrowienia (dwa ujemne wyniki testów) musi upłynąć minimum dwa tygodnie, aby zakwalifikować osobę jako dawcę.

Podczas zabiegu pobierane jest osocze z krwi. Cały proces trwa ok. 30-40 minut. Najkorzystniejsze jest trzykrotnie pobranie po 600 ml osocza. Zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy i przeprowadza go w tygodniowych odstępach. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osoczą w taki sposób, to można pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymuje się ok. 220-230 ml osocza.

Jednorazowo pobrane osocze wystarczy, aby pomóc trzem chorym.

oprac. AU

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku