PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Marsz Wolności w Warszawie. MSWiA bada czy samorządy poniosły koszty
Marsz Wolności w Warszawie. MSWiA bada czy samorządy poniosły koszty
Marsz Wolności odbył się w stolicy 6 maja br. - uczestniczyło w nim wielu samorządowców z całego kraju. Teraz kierowane przez Mariusza Błaszczaka Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji sprawdza, czy jednostki samorządu terytorialnego finansowały udział w manifestacji. Urząd Miejski w Gdańsku odpowiada, że nie poniósł żadnych wydatków na ten cel.

Były też flagi kaszubskie. Na Placu Konstytucji spiker wołał: - Są z nami Kaszubi! Witamy Kaszubów!
Były też flagi kaszubskie. Na Placu Konstytucji spiker wołał: - Są z nami Kaszubi! Witamy Kaszubów!
www.gdansk.pl

- Z własnych pieniędzy płaciliśmy za podróż, zrzuciliśmy się też na wspólny obiad, który zjedliśmy w Warszawie - mówi jeden z uczestników manifestacji. - Ciekaw jestem, czy członkowie rządu, także ci z MSWiA, są równie sumienni jak samorządowcy w liczeniu się z publicznym groszem.

MSWiA zadanie zbadania sprawy zleciło Regionalnym Izbom Obrachunkowym w całym kraju - na Pomorzu zajęła się tym RIO w Gdańsku.

26 maja 2017 r. prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku Luiza Budner-Iwanicka wysłała pismo adresowane do marszałka województwa pomorskiego, starostów, prezydentów, burmistrzów, wójtów. Szefowa gdańskiego RIO informuje w nim, że wyjaśnia sprawę na wniosek Sebastiana Chwałka, sekretarza stanu w MSWiA. Puenta tego krótkiego pisma brzmi następująco: “(...) proszę o udzielenie informacji pisemnej o poniesionych wydatkach w kierowanych przez Państwa jednostkach samorządu terytorialnego, związanych z udziałem lub organizacją demonstracji pod hasłem “Marsz Wolności”, która miała miejsce w dniu 6 maja 2017 r. w Warszawie. Proszę o potraktowanie sprawy jako pilnej i niezwłoczne udzielenie odpowiedzi wyłącznie w wersji elektronicznej, na adres (...) do dnia 31 maja 2017 r.”.

Odpowiedź wysłana przez prezydenta Gdańska: “(...) chciałbym poinformować, że Urząd Miejski w Gdańsku nie poniósł żadnych wydatków związanych z udziałem lub organizacją demonstracji pod hasłem „Marsz Wolności”, która miała miejsce w dniu 6 maja 2017 r. w Warszawie”.

W “Marszu Wolności” uczestniczyli m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Samorządowców z województwa pomorskiego było tam co najmniej kilkudziesięciu - m.in. z gmin kaszubskich, a także z Kwidzyna, Malborka.

CZYTAJ: Mocne gdańskie i pomorskie akcenty na Marszu Wolności w Warszawie

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl