PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Marker w dłoni, kamera przy ścianie, policja na sygnale

Marker w dłoni, kamera przy ścianie, policja na sygnale
Na budynku Opery Bałtyckiej w Gdańsku wypisał markerem obraźliwe hasła nawołujące do nienawiści na tle rasowym. Został zatrzymany i przewieziony na komisariat policji. Za ten czyn grozi mu do dwóch lat za kratami. - Jesteśmy oburzeni! - mówi Marek Weiss, dyrektor instytucji.

W nocy, z czwartku na piątek (24/25 marca) samotnie przechadzający się mężczyzna podszedł do ściany budynku na rogu al. Hallera i ul. Towarowej we Wrzeszczu i zaczął coś rysować na elewacji. Po ukończeniu „dzieła”, jak gdyby nigdy nic, dołączył do dwójki spacerujących ludzi z psem i udał się z nimi aleją Zwycięstwa w kierunku centrum Wrzeszcza.

- Całą sytuację widział pracownik miejskiego monitoringu, który natychmiast zaalarmował oficera dyżurnego policji - przekazują portalowi gdansk.pl strażnicy miejscy.

- Na miejsce ruszył patrol policyjny, który zatrzymał podejrzanego mężczyznę - mówi mł. asp Lucyna Rekowska z gdańskiej komendy. - Znaleziono przy nim marker, którym wykonał napisy. Od razu został przewieziony do policyjnego aresztu.

Jak się okazało, na ścianie Opery Bałtyckiej mężczyzna wykonał napisy nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

- Obraźliwe hasła były skierowane do Ukraińców - dodaje Rekowska.
 


O ocenę szkód, które wyrządził 40-latek, zapytaliśmy dyrektora Opery Bałtyckiej.

- W tej chwili nie jesteśmy jeszcze w stanie oszacować naszych strat - mówi Marek Weiss, dyrektor Opery Bałtyckiej. - Co do napisu, to muszę przyznać, że jesteśmy oburzeni! To niewybaczalny akt wandalizmu. Nawoływanie do nienawiści jest zawsze zachowaniem karygodnym, a teraz szczególnie, gdy sytuacja na świecie jest tak skomplikowana. Opera absolutnie nie jest miejscem, w którym takie zachowanie byłoby tolerowane.

Mężczyzna w trakcie przesłuchania przyznał się do zarzucanego mu czynu. W przeszłości był już notowany za kradzież. Trafił do aresztu. Grozi mu do dwóch lat więzienia. 
 

Piotr Mirowiczwww.gdansk.plpiotr.mirowicz@gdansk.pl
Piotr Mirowicz - najnowsze
Piotr Mirowiczwww.gdansk.plpiotr.mirowicz@gdansk.pl
Piotr Mirowicz - najnowsze