PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Mariusz Wilczyński na 16. Festiwalu Filmów Jednominutowych – czas na finał

Mariusz Wilczyński na 16. Festiwalu Filmów Jednominutowych – czas na finał
Reżyser Mariusz Wilczyński i krytycy filmowi Patrycja Mucha oraz Sebastian Smoliński będą gośćmi 16 edycji Festiwalu Filmów Jednominutowych, którego finał odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim i Centrum św. Jana w środę i czwartek, 13 i 14 października 2021 r. Wstęp wolny.
mężczyzna w dredach i dużym berecie
Reżyser Mariusz Wilczyński opowie o reżyserii filmu animowanego w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35) w czwartek, o godz. 17
mat. organizatora

 

Garść kreatywności, szczypta samodyscypliny, dawka wrażliwości i sporo zaangażowania wystarczą, aby zamknąć opowieść w jednej minucie. Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na 16. Festiwal Filmów Jednominutowych.

Filmowe wyzwanie mógł podjąć każdy, bez względu na wiek i doświadczenie. Pomysłowość i 60 sekund – to jedyne wymagania, jakie stawiają co roku przed uczestnikami konkursu organizatorzy.

Fabuła, forma oraz mini-dokument – to trzy kategorie, spośród których Jury wybierać będzie najlepsze produkcje. Projekcje najlepszych filmów jednominutowych uzupełnią prezentacje Jurorów – znakomitych ludzi filmu.

 

Krytyczka filmowa Patrycja Mucha
Krytyczka filmowa Patrycja Mucha
mat. organizatora

 

Są nimi:

Patrycja Mucha – krytyczka filmowa, edukatorka, współpracowniczka festiwali filmowych i autorka bloga Filmowe odloty. Autorka cyklu wideoesejów o polskim kinie Na wyrywki. Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk prowadzi podcast Wtem, piosenka, poświęcony filmowym musicalom.

Sebastian Smoliński – krytyk filmowy, amerykanista. Laureat konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka (2017). Publikuje m. in. na łamach EKRANówTygodnika Powszechego, Dwutygodnika, Kina i Więzi. Współautor (wraz z Michałem Oleszczykiem) podkastu Foreign Corespondents: Deeper into Hitchcock.

Mariusz Wilczyński – reżyser filmów animowanych, malarz, scenograf, performer. Jego pełnometrażowa, autobiograficzna animacja „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (2020) otrzymała szereg nagród, wśród nich Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Polską Nagrodę Filmową Orzeł oraz Złoty Jantar na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film.

 

Krytyk filmowy Sebastian Smoliński
Krytyk filmowy Sebastian Smoliński
mat. organizatora

 

PROGRAM FESTIWALU

13 października, środa

Ratusz Staromiejski w Gdańsku (Korzenna 33/35)

  • 17:00-18:00 - Patrycja Mucha: „Przygoda z piosenką – wyimki z historii filmowego musicalu (?) w Polsce” (prezentacja)
  • 18:00-19:00 - Sebastian Smoliński: „Krzysztof Kieślowski w Ameryce. Trzy kolory, Oscary i wpływ reżysera na kino współczesne” (prezentacja)

 

14 października, czwartek

Ratusz Staromiejski w Gdańsku (Korzenna 33/35)

17:00-18:30 - Mariusz Wilczyński: o reżyserii filmu animowanego (rozmowa), prowadzenie: Paweł Sitkiewicz

Centrum św. Jana w Gdańsku (Świętojańska 50)

20:00-21:30 - Finałowy pokaz najlepszych filmów jednominutowych + wręczenie nagród, prowadzenie: Szymon Jachimek

Wydarzenie na Facebooku i na stronie internetowej Festiwalu

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl