Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Mariacka. Ulica bursztynów i... jabłek

W sobotę, 29 sierpnia, najbardziej urokliwa gdańska uliczka, jak co roku pod koniec wakacji, obchodzi swoje święto, które będzie zwieńczeniem Międzynarodowych Targów Bursztynu Ambermart. W tym roku hasło przewodnie to „Mariacka pełna snów”, jednak atmosfera na pewno nie będzie senna.

Mariacka. Ulica bursztynów i... jabłek
A
A
data publikacji: 28 sierpnia 2015 r.

Ulica Mariacka, obowiązkowy punkt wycieczki każdego turysty odwiedzającego Gdańsk.
Ulica Mariacka, obowiązkowy punkt wycieczki każdego turysty odwiedzającego Gdańsk.
Jerzy Pinkas

Co do Święta Mariackiej mają jabłka?

– Będzie je rozdawać Agencja Rynku Rolnego. Na początku wręczymy nagrody w konkursie wypieków „Jabłuszka pełne snów” – zapowiada Michał Kosior, dyrektor biura Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, które razem z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi współorganizuje Święto Ulicy Mariackiej.

Impreza rozpocznie się o godz. 17 i potrwa do godz. 22. – Zacznie się od parady przygotowanej przez Garnizon Gdańsk, którą poprowadzi Gdański Kaper. Zaplanowaliśmy koncerty, czytanie poezji, wystawy w galeriach przy Mariackiej – wylicza Michał Kosior. – Trzymamy się pewnych stałych punktów programu, ale za każdym razem zapraszamy innych wykonawców i staramy się tworzyć inny repertuar.

W tym roku organizatorzy postawili na jazz i muzykę klasyczną. Muzyczna część wieczoru rozpocznie się o godz. 19. Na scenie przy Bazylice Mariackiej zaśpiewa Natalia Grzebała. O godz. 19.30 w mieszczącej się na ulicy Mariackiej pracowni jubilerskiej „Stanisław Jacobson i Marcin Jacobson” pojawi się wokalistka i pianistka llona Damięcka, która wystąpi z projektem „Jazz u Jacobsonów”. W Bazylice Mariackiej o godz. 20 rozpocznie się koncert organowy profesora Akademii Muzycznej w Gdańsku Bogusława Grabowskiego. O tej samej godzinie, w Galerii „Olga” (ul. Mariacka 37), Anna Kinga Osior i Daniel Saulski wykonają arie, pieśni i piosenki „Jak sny pastelowe”. Następnie, o godz. 20.30, na scenie przy Bazylice Mariackiej przy fortepianie zasiądzie Adam Piórkowski, który zaprezentuje „Muzykę romantyków”. Koncertową część programu zakończy Odette Dąbrowska, która wystąpi w galerii „Image Silver” (ul. Długie Pobrzeże 15) o godz. 21.

Koncerty to nie jedyne atrakcje, na które warto zwrócić uwagę podczas Święta Ulicy Mariackiej. – W tym roku mamy szczególnie silnie zaznaczoną historyczną część, odbędzie się parada i pokaz mody historycznej. Dużo będzie działo się na wszystkich przedprożach. Wszystko to zwieńczy pokaz mody i biżuterii Aszki Błażejowskiej i Doroty Ceneckiej – mówi Michał Kosior.

Oprócz tego: senne makijaże, warsztaty o jabłku dla dzieci, „Sny o miłości” w wykonaniu Haliny Słojewskiej i Krystyny Łubieńskiej, pokazy warsztatu bursztynnika, a nawet… wróżby Wróżki Kaselli.

Kończący Święto Ulicy Mariackiej pokaz mody na przedprożu galerii „A2 Amber House” zacznie się o godz. 21.30.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

 Szczegółowy program 


 

Zobacz także:

Ambermart: keum boo i mistrzowie zlotnictwa

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora