PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Mariacka. Ulica bursztynów i... jabłek
Mariacka. Ulica bursztynów i... jabłek
W sobotę, 29 sierpnia, najbardziej urokliwa gdańska uliczka, jak co roku pod koniec wakacji, obchodzi swoje święto, które będzie zwieńczeniem Międzynarodowych Targów Bursztynu Ambermart. W tym roku hasło przewodnie to „Mariacka pełna snów”, jednak atmosfera na pewno nie będzie senna.

Ulica Mariacka, obowiązkowy punkt wycieczki każdego turysty odwiedzającego Gdańsk.
Ulica Mariacka, obowiązkowy punkt wycieczki każdego turysty odwiedzającego Gdańsk.
Jerzy Pinkas

Co do Święta Mariackiej mają jabłka?

– Będzie je rozdawać Agencja Rynku Rolnego. Na początku wręczymy nagrody w konkursie wypieków „Jabłuszka pełne snów” – zapowiada Michał Kosior, dyrektor biura Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, które razem z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi współorganizuje Święto Ulicy Mariackiej.

Impreza rozpocznie się o godz. 17 i potrwa do godz. 22. – Zacznie się od parady przygotowanej przez Garnizon Gdańsk, którą poprowadzi Gdański Kaper. Zaplanowaliśmy koncerty, czytanie poezji, wystawy w galeriach przy Mariackiej – wylicza Michał Kosior. – Trzymamy się pewnych stałych punktów programu, ale za każdym razem zapraszamy innych wykonawców i staramy się tworzyć inny repertuar.

W tym roku organizatorzy postawili na jazz i muzykę klasyczną. Muzyczna część wieczoru rozpocznie się o godz. 19. Na scenie przy Bazylice Mariackiej zaśpiewa Natalia Grzebała. O godz. 19.30 w mieszczącej się na ulicy Mariackiej pracowni jubilerskiej „Stanisław Jacobson i Marcin Jacobson” pojawi się wokalistka i pianistka llona Damięcka, która wystąpi z projektem „Jazz u Jacobsonów”. W Bazylice Mariackiej o godz. 20 rozpocznie się koncert organowy profesora Akademii Muzycznej w Gdańsku Bogusława Grabowskiego. O tej samej godzinie, w Galerii „Olga” (ul. Mariacka 37), Anna Kinga Osior i Daniel Saulski wykonają arie, pieśni i piosenki „Jak sny pastelowe”. Następnie, o godz. 20.30, na scenie przy Bazylice Mariackiej przy fortepianie zasiądzie Adam Piórkowski, który zaprezentuje „Muzykę romantyków”. Koncertową część programu zakończy Odette Dąbrowska, która wystąpi w galerii „Image Silver” (ul. Długie Pobrzeże 15) o godz. 21.

Koncerty to nie jedyne atrakcje, na które warto zwrócić uwagę podczas Święta Ulicy Mariackiej. – W tym roku mamy szczególnie silnie zaznaczoną historyczną część, odbędzie się parada i pokaz mody historycznej. Dużo będzie działo się na wszystkich przedprożach. Wszystko to zwieńczy pokaz mody i biżuterii Aszki Błażejowskiej i Doroty Ceneckiej – mówi Michał Kosior.

Oprócz tego: senne makijaże, warsztaty o jabłku dla dzieci, „Sny o miłości” w wykonaniu Haliny Słojewskiej i Krystyny Łubieńskiej, pokazy warsztatu bursztynnika, a nawet… wróżby Wróżki Kaselli.

Kończący Święto Ulicy Mariackiej pokaz mody na przedprożu galerii „A2 Amber House” zacznie się o godz. 21.30.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

 Szczegółowy program 


 

Zobacz także:

Ambermart: keum boo i mistrzowie zlotnictwa

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze