PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Marek Wróbel w Ratuszu Staromiejskim. Wystawa z okazji 35-lecia twórczości 

Marek Wróbel w Ratuszu Staromiejskim. Wystawa z okazji 35-lecia twórczości 
We wtorek, 3 grudnia, gdański malarz Marek Wróbel świętować będzie 35-lecie twórczości. Wernisaż wystawy rozpocznie się w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury o godz. 18, ale obrazy artysty będzie można oglądać do 18 grudnia 2019. Wstęp wolny. 
Praca marynistyczna Marka Wróbla
Praca marynistyczna Marka Wróbla
Mat. pras.

 

Marek Wróbel urodził się w 1956 r. w Gdańsku. Jest absolwentem gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, dziś Akademii Sztuk Pięknych. Studia zakończył dyplomem w pracowni malarstwa prof. Kiejstuta Bereźnickiego w 1984. Artysta brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, a jego prace znajdują się w licznych kolekcjach w kraju i za granicą.

Marek Wróble uznawany jest za przedstawiciela abstrakcyjnego ekspresjonizmu, taszystę, wiernego swoim założeniom twórczym sprzed lat. 

 

Praca Marka Wróbla
Praca Marka Wróbla
Mat. pras.


Rzeźbiarz Rafał Radwański, w latach 1990 - 1996 rektor ASP, współautor Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, tak recenzuje prace artysty: 

“Albert Camus w swoich "Dziennikach z podróży" pisał: "Mam własną regułę, którą jest morze i wszystko to w świecie, co je przypomina... i jeszcze ta cisza we mnie, cisza, która uwalnia mnie od wszystkiego". Słowa te wydają się dobrze korespondować zarówno z marynistyczną tematyką prac Marka Wróbla, jak i z jego szeroko rozumianą postawą artystyczną. Sztuka postrzegana jako miejsce azylu i poszukiwania indywidualnych prawd może uchodzić w dzisiejszych czasach medialnego szumu, dyktatury kuratorów i ekspansywnej aktywności wielu plastycznych kolektywów za wybór nieco anachroniczny. 

Marek Wróbel pozostaje jednak twórcą konsekwentnym, wiernym w dużym stopniu artystycznym założeniom przyjętym już przeszło 30 lat temu. Najważniejszym celem dla tego trójmiejskiego malarza, ucznia trzech wybitnych profesorów gdańskiej ASP: Kiejstuta Bereźnickiego, Hugona Laseckiego i Władysława Jackiewicza stało się uwiecznienie własnych emocji za pośrednictwem środków plastycznych.”

 

Janina Wanago z Galerii EL tak o nim mówi:

“Malarstwo Marka Wróbla jest zabawą w kolory, poprzez które spisuje swój pamiętnik. Wydarzenia, wrażenia, zapamiętane barwy i zapachy przefiltrowane przez wyobraźnię nanosi na płótno (...) Wrażenie nieładu i niepokoju jest tylko pozorne. To ogromny ładunek emocji emanuje z płócien i kartonów Marka Wróbla. Pasja artysty działa na odbiorcę kierującego się intuicją, miłośnika taszyzmu i abstrakcji ekspresyjnej.”

Zaś historyczka i kuratorka sztuki dr Zofia Watrak tak tłumaczy rozwój i artystyczne inspiracje Marka Wróbla: “Znamienne, że należąc do pokolenia, które debiutowało z falą nowej ekspresji, Wróbel pozostał poza zasięgiem tego ruchu z jego charakterystyczną figuracją i symboliką. Natomiast prawdziwym przeżyciem artystycznym staje się dla niego bezpośrednie zetknięcie z twórczością de Kooning'a, uważanego za twórcę nowojorskiej szkoły action painting. Jeśli pozostał ekspresjonistą, to w nawiązaniu do jego nurtu abstrakcyjnego, nie figuratywnego. Malarstwo jego zyskuje szeroki, spontaniczny gest. Drobne niuanse kolorystyczne i fakturowe przestają mieć znaczenie. Zestawienia form i barw opierają się teraz głównie na skali krańcowej. Trudno tu jednak mówić o zapisie automatycznym, do którego odwoływali się abstrakcyjni ekspresjoniści. Każda z kompozycji Marka Wróbla ma z góry założony scenariusz, rozgrywa się bowiem według określonych zestrojów barwnych, chłodnych lub ciepłych, ciemnych lub jasnych. Zmaterializowanie za pomocą kolorów przestrzeni, powietrza i światła na płaszczyźnie nie jest prostym gestem, kryje się za nim wiedza i wiara malarza, że kolorem powiedzieć można wszystko. Jest to malarstwo, które emanuje radością życia i tworzenia.”

 

Dokonania Marka Wróbla   

1994 - film dokumentalny TVP Gdańsk pt.: "Marek i Marek", pokaz w plenerze z Markiem Modelem
1997 - Druga Nagroda "Cztery Pory Roku- Lato", Szczecinek
2004, 2007, 2009, 2014 - stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego
2003/ 2004 - udział w międzynarodowych spotkaniach twórczych, Gdańsk- Grenoble (Polska, Francja, Katalonia)

2009 - Nominacja do Pomorskiej Nagrody Artystycznej

2009 - Nagroda Jubileuszowa Prezydenta Miasta Gdańska

2014 - Nagroda Jubileuszowa Prezydenta Miasta Gdańska

2019 - stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego

2019 - Nagroda Jubileuszowa Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury.

Wernisaż prac Marka Wróbla odbędzie się we wtorek, 3 grudnia 2019, o godz. 18 w Ratuszu Staromiejskim. Wstęp wolny.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl