• Start
  • Wiadomości
  • Marek Wróbel w Ratuszu Staromiejskim. Wystawa z okazji 35-lecia twórczości 

Marek Wróbel w Ratuszu Staromiejskim. Wystawa z okazji 35-lecia twórczości 

We wtorek, 3 grudnia, gdański malarz Marek Wróbel świętować będzie 35-lecie twórczości. Wernisaż wystawy rozpocznie się w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury o godz. 18, ale obrazy artysty będzie można oglądać do 18 grudnia 2019. Wstęp wolny. 
02.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Praca marynistyczna Marka Wróbla
Praca marynistyczna Marka Wróbla
Mat. pras.

 

Marek Wróbel urodził się w 1956 r. w Gdańsku. Jest absolwentem gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, dziś Akademii Sztuk Pięknych. Studia zakończył dyplomem w pracowni malarstwa prof. Kiejstuta Bereźnickiego w 1984. Artysta brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, a jego prace znajdują się w licznych kolekcjach w kraju i za granicą.

Marek Wróble uznawany jest za przedstawiciela abstrakcyjnego ekspresjonizmu, taszystę, wiernego swoim założeniom twórczym sprzed lat. 

 

Praca Marka Wróbla
Praca Marka Wróbla
Mat. pras.


Rzeźbiarz Rafał Radwański, w latach 1990 - 1996 rektor ASP, współautor Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, tak recenzuje prace artysty: 

“Albert Camus w swoich "Dziennikach z podróży" pisał: "Mam własną regułę, którą jest morze i wszystko to w świecie, co je przypomina... i jeszcze ta cisza we mnie, cisza, która uwalnia mnie od wszystkiego". Słowa te wydają się dobrze korespondować zarówno z marynistyczną tematyką prac Marka Wróbla, jak i z jego szeroko rozumianą postawą artystyczną. Sztuka postrzegana jako miejsce azylu i poszukiwania indywidualnych prawd może uchodzić w dzisiejszych czasach medialnego szumu, dyktatury kuratorów i ekspansywnej aktywności wielu plastycznych kolektywów za wybór nieco anachroniczny. 

Marek Wróbel pozostaje jednak twórcą konsekwentnym, wiernym w dużym stopniu artystycznym założeniom przyjętym już przeszło 30 lat temu. Najważniejszym celem dla tego trójmiejskiego malarza, ucznia trzech wybitnych profesorów gdańskiej ASP: Kiejstuta Bereźnickiego, Hugona Laseckiego i Władysława Jackiewicza stało się uwiecznienie własnych emocji za pośrednictwem środków plastycznych.”

 

Janina Wanago z Galerii EL tak o nim mówi:

“Malarstwo Marka Wróbla jest zabawą w kolory, poprzez które spisuje swój pamiętnik. Wydarzenia, wrażenia, zapamiętane barwy i zapachy przefiltrowane przez wyobraźnię nanosi na płótno (...) Wrażenie nieładu i niepokoju jest tylko pozorne. To ogromny ładunek emocji emanuje z płócien i kartonów Marka Wróbla. Pasja artysty działa na odbiorcę kierującego się intuicją, miłośnika taszyzmu i abstrakcji ekspresyjnej.”

Zaś historyczka i kuratorka sztuki dr Zofia Watrak tak tłumaczy rozwój i artystyczne inspiracje Marka Wróbla: “Znamienne, że należąc do pokolenia, które debiutowało z falą nowej ekspresji, Wróbel pozostał poza zasięgiem tego ruchu z jego charakterystyczną figuracją i symboliką. Natomiast prawdziwym przeżyciem artystycznym staje się dla niego bezpośrednie zetknięcie z twórczością de Kooning'a, uważanego za twórcę nowojorskiej szkoły action painting. Jeśli pozostał ekspresjonistą, to w nawiązaniu do jego nurtu abstrakcyjnego, nie figuratywnego. Malarstwo jego zyskuje szeroki, spontaniczny gest. Drobne niuanse kolorystyczne i fakturowe przestają mieć znaczenie. Zestawienia form i barw opierają się teraz głównie na skali krańcowej. Trudno tu jednak mówić o zapisie automatycznym, do którego odwoływali się abstrakcyjni ekspresjoniści. Każda z kompozycji Marka Wróbla ma z góry założony scenariusz, rozgrywa się bowiem według określonych zestrojów barwnych, chłodnych lub ciepłych, ciemnych lub jasnych. Zmaterializowanie za pomocą kolorów przestrzeni, powietrza i światła na płaszczyźnie nie jest prostym gestem, kryje się za nim wiedza i wiara malarza, że kolorem powiedzieć można wszystko. Jest to malarstwo, które emanuje radością życia i tworzenia.”

 

Dokonania Marka Wróbla   

1994 - film dokumentalny TVP Gdańsk pt.: "Marek i Marek", pokaz w plenerze z Markiem Modelem
1997 - Druga Nagroda "Cztery Pory Roku- Lato", Szczecinek
2004, 2007, 2009, 2014 - stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego
2003/ 2004 - udział w międzynarodowych spotkaniach twórczych, Gdańsk- Grenoble (Polska, Francja, Katalonia)

2009 - Nominacja do Pomorskiej Nagrody Artystycznej

2009 - Nagroda Jubileuszowa Prezydenta Miasta Gdańska

2014 - Nagroda Jubileuszowa Prezydenta Miasta Gdańska

2019 - stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego

2019 - Nagroda Jubileuszowa Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury.

Wernisaż prac Marka Wróbla odbędzie się we wtorek, 3 grudnia 2019, o godz. 18 w Ratuszu Staromiejskim. Wstęp wolny.

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska