PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Marcowy zawrót głowy, czyli przegląd wydarzeń kulturalnych
Marcowy zawrót głowy, czyli przegląd wydarzeń kulturalnych
Co prawda za oknem siarczysty mróz, ale oferta wydarzeń kulturalnych i atrakcji w pierwszy marcowy weekend w Gdańsku nawet największego zmarzlaka powinna wyciągnąć spod koca. Warto wyjść - choćby po to, żeby spotkać się z pisarką Dorotą Masłowską, posłuchać białoruskiego folku czy zobaczyć z bliska oryginalne japońskie lalki.

Krystyna Gedzik ma białoruskie korzenie. To stąd m.in. czerpie inspiracje do swojej niepowtarzalnej muzyki
Krystyna Gedzik ma białoruskie korzenie. To stąd m.in. czerpie inspiracje do swojej niepowtarzalnej muzyki
mat. prasowe

Piątek, 2 marca, upłynie w Gdańsku z jednej strony pod znakiem muzyki - z drugiej obfitować będzie w wydarzenia literackie.

Melomani będą mogli wybierać spośród wielu ciekawych wydarzeń - jak choćby organizowany w Projektorni - oddziale Gdańskiego Archipelagu Kultury (Gdańsk, ul. Dworska 29a) koncert jazzowy Krystyny Gedzik, która wystąpi z projektem „Folk Inspiratons”.

To projekt nietypowy, bo inspirowany autentycznym białoruskim folkiem. Skąd ten pomysł? Krystyna Gedzik - wokalistka jazzowa o pięknej naturalnej barwie głosu, trener wokalny i pianistka - urodziła się w Brześciu na Białorusi. Z folkloru tego regionu czerpie inspiracje muzyczne. Robi to owocnie, zyskując uznanie nie tylko publiczności, ale i krytyków - jest laureatką konkursów Złota Tarka i Swingujący Kruk, oraz finalistką 11. i 12. festiwalu Hot Jazz Spring.

W roku 2013 r. powstała jej debiutancki album, zatytułowany „Krystyna Gedzik Folk Inspirations”. Autorką większości utworów, które znalazły się na płycie jest Halina Gedzik - białoruska kompozytorka i pianistka, prywatnie mama artystki.

Podczas koncertu w Projektorni publiczność usłyszy m.in. takie utwory, jak: „Oj mamaczka”, „Jak wywidu Luku”, „Kupalinka” czy „Wiosna”. Krystynie Gedzik towarzyszyć będzie zespół w składzie: Łukasz Juźko (saksofon), Piotr Szajrych (kontrabas), Kuba Ostrowski (fortepian) i Marcin Jahr (perkusja).

Koncert odbędzie się w piątek, 2 marca, o godz. 18.30. Bilety: 10 zł, seniorzy wstęp wolny.

Filharmonia Bałtycka (Gdańsk, ul. Ołowianka 1) zaprasza tego wieczoru natomiast na „Podróż do wnętrza muzyki” - koncert Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, którą poprowadzi maestro Ivan Meylemans.

Meylemans to fenomenalny muzyk z niezwykłą charyzmą. Jest głównym dyrygentem Zeeland Orchestra w Middelburgu i Dyrektorem Orkiestry Symfonicznej w LUCA School of Arts z siedzibą w Leuven. W Gdańsku melomanów zabierze w jedyną w swoim rodzaju podróż, w której będą mogli podziwiać walory utworów m.in. kompozytora filmowego Otto Kettinga i rosyjskiego kompozytora Dymitra Szostakowicza.

Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej PFB, o godz. 19. Bilety: 15-60 zł.

Chynna nie upatrywała swojej przyszłości w muzyce od samego początku. W wieku czternastu lat dostała propozycję współpracy od Ford Models, jednej z największych agencji modelingowych na świecie
Chynna nie upatrywała swojej przyszłości w muzyce od samego początku. W wieku czternastu lat dostała propozycję współpracy od Ford Models, jednej z największych agencji modelingowych na świecie
mat. prasowe

Fanów hip hopu ucieszy piątkowa propozycja klubu Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197). Na scenie Sali Suwnicowej wystąpi kapłanka rapu - jak media opisują amerykańską modelkę i raperkę Chynnę Rogers, buddystkę o unikalnym „flow”, jedną z najciekawszych nowych postaci związanych z kolektywem A$AP Mob, którego czołowym przedstawicielem jest A$AP Rocky.

- Moje brzmienie jest straszne, gęste i tajemnicze, w pewnym sensie zagadkowe - opisuje Chynna swoją twórczość na łamach magazynu XXL. - Szybko rapujące osoby często nie potrafią stworzyć odpowiedniego nastroju, a u mnie jest mroczna, apokaliptyczna atmosfera, choć jeżeli dobrze się wsłuchasz, dostaniesz także coś więcej.

Po licznych koncertach w Stanach Zjednoczonych u boku raperów z A$AP Mob, ale także Suicideyear, Keleli czy Lil Uzi Verta, w marcu 2018 roku Chynna po raz pierwszy zawita do Polski.

Koncert raperki w Gdańsku poprzedzi występ trójmiejskiego trio Lepi.my, grającego mieszankę takich gatunków, jak soul, jazz, reggae, poezja śpiewana, hip-hop czy piosenka aktorska. Zespół wystąpi w składzie: Julita Zielińska (wokal, syntezator), Patryk Kienast (gitara, looper), Krzysztof Lewandowski (gitara basowa, syntezator).

Początek o godz. 20. Bilety: 50 zł.

Zobacz też: Koncert dla Aromy, Wystąpią: Reni Jusis, Golden Life, Roots Cafe, Taraban, Aroma - hang drum!

O pochodzącej z Wejherowa Dorocie Masłowskiej zrobiło się głośno za sprawą powieści 'Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną', która była jej debiutem literackim
O pochodzącej z Wejherowa Dorocie Masłowskiej zrobiło się głośno za sprawą powieści 'Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną', która była jej debiutem literackim
mat. prasowe

Maraton piątkowych wydarzeń czytelniczych przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, która zaprasza m.in. do swojej wrzeszczańskiej filii - Biblioteki Manhattan (Gdańsk, al. Grunwaldzka 82) na spotkanie autorskie z okazji 6. urodzin placówki. Gościem specjalnym będzie pisarka Dorota Masłowska.

Więcej: 6. urodziny Biblioteki Manhattan: w piątek spotkanie z Dorotą Masłowską i atrakcje dla dzieci.

Początek o godz. 17.30. Wstęp wolny.

Niemal w tym samym czasie w Bibliotece pod Żółwiem (Gdańsk, ul. Św. Ducha 111/113) odbędzie się spotkanie z Tomaszem S. Gałązką, tłumaczem książki „Elegia dla bidoków” J. D. Vance'a.

Książka amerykańskiego pisarza inspirowana jest jego własnym życiorysem. Vance dorastał w małym miasteczku w Pasie Rdzy w południowym Ohio, gdzie miał styczność z wieloma przykładami niesprawiedliwości społecznej prześladującej Amerykę - m.in. upadającymi szkołami, rozdartymi rodzinami, epidemią heroiny. Ukończył Yale Law School, służył w US Marines. „Elegia dla bidoków” to opowieść o dorastaniu w biednym miasteczku, a jednocześnie analiza pogrążonej w kryzysie kultury białych Amerykanów z klasy robotniczej.

Spotkanie z tłumaczem książki odbędzie się o godz. 18. Wstęp wolny.

Filia nr 18 (Gdańsk, ul. Manifestu Połanieckiego 32-34) zaprasza natomiast na „Wileńskiego Kaziuka we wrzeszczańskim stylu”. Będzie to 12. edycja Wileńskiego Kaziuka, imprezy nawiązującej do tradycji obchodów odpustu św. Kazimierza w Wilnie.

W programie krótkie wspomnienie poprzednich edycji, konkurs z nagrodami, koncert piosenek kresowych w wykonaniu tria: Marzena Sikała (skrzypce), Magdalena Lechowicz (instrumenty klawiszowe) i Beata Bartelik (wokal), oraz prezentacja fraszek Waldemara Krupowicza.

Wydarzenie odbędzie się w piątek, 2 marca, o godz 17. Wstęp wolny.

Olga Lewicka, instalacja 'Cloud Studies. Mapping a Prospective All-Embracing Structure #2”, wystawa w Berlinie w 2012 r.
Olga Lewicka, instalacja 'Cloud Studies. Mapping a Prospective All-Embracing Structure #2”, wystawa w Berlinie w 2012 r.
mat. Kunstverein am Rosa–Luxemburg–Platz

O miłośnikach sztuk pięknych tego dnia także nie zapominamy. W piątek, 2 marca, odbędzie się oprowadzanie kuratorskie z Adrianą Prodeus i Olgą Lewicką po dobiegającej końca wystawie „Chmuralność” w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1 (Gdańsk, ul. Piwna 27/29).

Na wystawie prezentowane są wybrane prace Olgi Lewickiej - artystki wizualnej, malarki, performerki, autorki książek artystycznych i tekstów o sztuce, oraz powidoki książki artystki, która stanowi tekstowy i wizualny kontekst jej malarstwa. W prezentowanych realizacjach można dostrzec jej feministyczną postawę, przejawiającą się w otwartej stanowczości, ale również wrażliwość na wszystko, co pojawia się w procesie twórczym - nawet chwilowe rozproszenie podobne ruchliwym drobinkom pary wodnej. Lewicka pokazuje, że wizja - malarska, społeczna, a także filozoficzna - może przyjść jako tabun pierzastych chmur albo przybić do brzegu wysoka jak okręt. Do opisu wystawy znakomicie pasuje parafraza zdania z Księgi Wyjścia: „Przyjdę w gęstym obłoku, abyście uwierzyli” („I will come in a thick cloud that you may believe”).

W trakcie oprowadzania kuratorka i artystka opowiedzą o koncepcji projektu „Chmuralność” oraz o samej wystawie. Początek o godz. 17.30. Wstęp wolny.

Kto nie nie będzie mógł, a prac Lewickiej jeszcze nie widział, będzie miał na to szansę tylko do niedzieli, 4 marca. GGM1 czynna jest w godz. 12-19.

Lalki dairi bina, para cesarska, początek XX w. Ze zbiorów Muzeum Lalek w Pilźnie
Lalki dairi bina, para cesarska, początek XX w. Ze zbiorów Muzeum Lalek w Pilźnie
Fot. Włodzimierz Bohaczyk

Na zupełnie nową, ciekawą wystawę, zatytułowaną „Lalki japońskie. Magia, obyczaje, legendy” zaprasza w ten weekend Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (Spichlerz Opacki, ul. Cystersów 19).

- Lalki japońskie to nie zabawki. Nihon ningyō mają duszę. Towarzyszą Japończykom od chwili narodzin aż do śmierci jako amulety chroniące swojego właściciela, przedmioty magiczne związane ze światem duchowym, ale i kunsztowne obiekty kolekcjonerskie - opisuje kurator wystawy Anna Ratajczak-Krajka.

Na wystawie zostały zgromadzone najciekawsze przykłady tradycyjnych japońskich lalek z kolekcji Muzeum Lalek w Pilźnie. Zobaczymy strojne zestawy lalek hina, wystawiane w domach z okazji Dnia Dziewczynek, zwanego także Świętem Lalek. Poznamy obyczaje związane z Dniem Dziecka i lalki musha towarzyszące celebrowaniu Dnia Chłopców, przyjrzymy się także dostojnym lalkom ishō, ukazującym życie codzienne okresu samurajskiego i bohaterów legend japońskich. Na eskpozycji znajdą się również popularne wśród Japończyków i turystów kokeshi i lalki daruma.

Wernisaż odbędzie się w piątek, 3 marca, o godz. 17. Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 3 czerwca 2018 r.

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń - koncertów, prezentacji i wykładów, projekcji filmowych i warsztatów plastycznych - przybliżający fenomen japońskiej kultury i sztuki, tej tradycyjnej i tej współczesnej. Program Japońskiego weekendu ze Świętem Lalek.

'Art of the Southern Netherlands, Gdańsk, and the Polish-Lithuanian Commonwealth'

W sobotę, 3 marca, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1) odbędzie się promocja publikacji „Art of the Southern Netherlands, Gdańsk, and the Polish-Lithuanian Commonwealth”. Książka, wydana w języku angielskim, jest pokłosiem konferencji „Sztuka południowych Niderlandów, Gdańsk i Rzeczpospolita” zorganizowanej w 2015 roku przez Gdański Teatr Szekspirowski oraz Uniwersytet Gdański przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Fundacją Theatrum Gedanense. Konferencja, która dała początek publikacji, towarzyszyła Tygodniowi Flamandzkiemu organizowanemu przez Gdański Teatr Szekspirowski przy wsparciu władz miasta Gandawy i Mechelen. Tematyka wystąpień koncentrowała się wokół zagadnień sztuki i kultury południowych Niderlandów oraz ich powiązań z Gdańskiem, dawną Rzeczpospolitą i obszarami znajdującymi się obecnie na terytorium Polski.

Spotkanie wokół publikacji odbędzie się we foyer Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, o godz. 14. Wstęp wolny.

Czytaj też: "Wynik wnikliwej oceny". Warcisław Kunc nie będzie już dyrektorem Opery Bałtyckiej

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze