PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Maraton Solidarności biegnie dziś z Gdyni do Gdańska. Sprawdź zmiany w komunikacji i drogi objazdu

Maraton Solidarności biegnie dziś z Gdyni do Gdańska. Sprawdź zmiany w komunikacji i drogi objazdu
Do pokonania 42 kilometry i 195 centymetrów przez historyczne miejsca związane z Grudniem ’70 i Sierpniem ’80. Prawie 900 osób na liście uczestników, w tym biegacze z Niemiec, Australii, Chin i Kenii. W poniedziałek, 15 sierpnia, XXII Energa Maraton Solidarności.

Maraton Solidarności to duży wysiłek, ale też wiele radości
Maraton Solidarności to duży wysiłek, ale też wiele radości
Jerzy Pinkas/www.gdansk/pl

- Ten bieg wrósł w życie trójmiejskiej aglomeracji, zawodnicy staną na starcie pod Pomnikiem Ofiar Grudnia ’70 po raz dwudziesty drugi. Ilu osiągnie metę pod Neptunem na Długim Targu? - zastanawia się Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska w wydanym przez organizatorów informatorze z okazji biegu.

Na linii startu pojawi się prawie 900 zawodników. Wśród nich zapisanych jest ponad 130 kobiet. Zawodnicy reprezentują 32 państwa: najliczniejszą grupę stanowią amatorzy i profesjonaliści z Polski, tych jest ponad 760, będzie także liczna grupa biegaczy z Niemiec (ponad 20) oraz z Ukrainy (13) i Wielkiej Brytanii (11). Wśród uczestników nie zabraknie reprezentantów z odległych Chin (2), Australii (4), czy Kenii (6). Swój udział zapowiedzieli także biegacze z Kanady (2), Szwajcarii, Estonii czy Włoch.


SPRAWDŹ ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ ORAZ TRASY OBJAZDÓW PODCZAS MARATONU SOLIDARNOŚCI 


Międzynarodowy wymiar Maratonu „Solidarności” nie dziwi. Trasa jest płaska, co pozwala na osiąganie znakomitych rezultatów. W ubiegłym roku zwycięzca Mwangi Joel z Kenii pokonał trasę w czasie 2 godzin 28 minut i 38 sekund.

- Cieszymy się, że udało nam się utrzymać ubiegłoroczną trasę - mówi Małgorzata Leśniewicz, szefowa organizacyjna Maratonu „Solidarności”. - Trasa jest bardzo atrakcyjna dla biegaczy, bo żaden podbieg nie przekracza 10 stopni, można zatem osiągać znakomite rezultaty.

Kliknij, aby powiększyć

Lista uczestników cały czas się powiększa. Ostateczną liczbę poznamy dopiero w dniu startu, ponieważ do tego czasu będą przyjmowane zapisy. Jednak jak zaznacza organizator - po 8 sierpnia - można zgłosić się już tylko w wyjątkowych przypadkach, a opłata startowa wynosi 150 zł. Z opłat startowych byli zwolnieni ci, którzy ukończyli 60 lat i starsi, a także członkowie "Solidarności" oraz zawodnicy, którzy mają na swoim koncie wszystkie poprzednie Maratony "Solidarności".

- To bieg dla koneserów - ma kameralną atmosferę, patriotycznego ducha, sierpniowe słońce, możliwość przebiegnięcia jednego dnia przez Gdynię, Sopot i Gdańsk - pisze Adamowicz w wydanym przez organizatorów informatorze. I tak rzeczywiście jest. Maraton „Solidarności” zawsze odbywa się 15 sierpnia, bez względu na to, który to dzień tygodnia.

- Maraton łączymy z wydarzeniami historycznymi - dodaje Leśniewicz. - Chcemy w ten sposób oddać hołd poległym stoczniowcom w Grudniu 1970 roku oraz strajkującym w Sierpniu 1980 roku.

Każdego roku w dniu maratonu z nieba leje się żar, a maratończycy chłodzeni są wodą rozstawioną w punktach odżywczych. W tym roku punktów będzie 8, każdy ustawiony co 5 kilometrów.

Na pokonanie ponad 42 kilometrów maratończycy będą mieli 5 godzin i 30 minut. Bieg rozpocznie się przed pomnikiem Pamięci Ofiar Grudnia 70' w Gdyni o godzinie 9.

Podczas XXII Maratonu Solidarności na trasie pojawią się pacemakerzy, którzy poprowadzą zawodników na następujące czasy netto: 3:30, 3:45, 4:00, 4:15 i 4:30.


ZOBACZ FILM Z MARATONU SOLIDARNOŚCI Z 2015 ROKU


Zawodnicy przebiegną przez Świętojańską, Skwer Kościuszki i Jana Pawła II. Później aleją Marszałka Piłsudskiego wbiegną na aleję Zwycięstwa. Po wybiegnięciu z Gdyni wbiegną do Sopotu. Bez kręcenia, główną drogą dobiegną do tablicy z nazwą kolejnego miasta - Gdańska.

Główną arterią miasta - aleją Grunwaldzką biegacze dobiegną do Opery Bałtyckiej. Na skrzyżowaniu z aleją Hallera skręcą w lewo i dobiegną do ulicy Czarny Dwór. Dalej, czekają na nich ulice: Dąbrowszczaków, Kołobrzeska, Pomorska, Chłopska i Piastowska. Później znów, wrócą na aleję Hallera, która będą musieli dobiec aż do Klinicznej. Stąd, posta - Jana z Kolna i Nowa Wałowa. Po minięciu tych ulic czeka nawrót na ulicy Rybaki Górne i przebiegnięcie przez historyczną bramę numer 2 Stoczni Gdańsk. Dalej, zawodnicy dobiegną do centrum Gdańska ulicami: Łagiewniki, Gnilna, Rajska, Wielki Młyn, Tkacka aż do fontanny Neptuna, gdzie wyznaczona została linia mety.

W tym czasie nastąpią utrudnienia w ruchu, o czym piszemy poniżej.

- Trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) i światowej federacji (IAAF) na pięć najbliższych lat - dodaje zadowolona szefowa Maratonu „Solidarności”.

W tym roku biuro zawodów będzie otwarte już 13 i 14 sierpnia od godziny 11 do 19 w Gdańsku, w historycznej Sali BHP przy ul. Doki 1, a w dniu Maratonu (15 sierpnia) w Gdyni w Młodzieżowym Domu Kultury, obok startu od alei Marszałka J. Piłsudskiego, od godziny od 6:30 do 8:30.

Na najlepszych maratończyków w kategorii open i w kategoriach wiekowych czekają nagrody pieniężne. Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg otrzymają pamiątkowy medal.
 

Podczas maratonu będą zmiany w komunikacji miejskiej i ruchu drogowym
Podczas maratonu będą zmiany w komunikacji miejskiej i ruchu drogowym
Jerzy Pinkas/www.gdansk/pl

Zmiany w ruchu drogowym w trakcie Maratonu “Solidarności”

W związku z organizacją XXII ENERGA Maratonu "Solidarności" w poniedziałek, 15 sierpnia 2016 r., część gdańskich ulic będzie wyłączona z ruchu kołowego. Aby umożliwić Państwu dostosowanie swoich planów do zmian w ruchu drogowym wywołanych imprezą, podajemy orientacyjne czasy kaskadowego wyłączania lub ograniczania ruchu na poszczególnych ulicach, którymi pobiegnie maraton.

Zwracamy się do Państwa z prośbą, o takie zaplanowanie korzystania z samochodu w dniu Maratonu, by w podanych przedziałach czasowych uniknąć utrudnień wyjazdu z okolicznych posesji i parkingów.
 

GODZINY UTRUDNIEŃ :

Al. Marszałka Piłsudskiego ( prace przygotowawcze do startu i demontaż po starcie) godz. 7.00 -11.00

 • Start honorowy : 9.00 – Pomnik Ofiar Grudnia 70’
 • Start ostry : 9.30 - Aleja Piłsudskiego
 • 5 km - Gdynia ( punkt odżywczy ) 9.45-10.10
 • 10 km - Sopot - Al. Niepodległości ( punkt odżywczy) 10.00-10.50

Od skrzyżowania ul. Czyżewskiego z Aleją Grunwaldzką w Gdańsku do skrętu przy Operze Bałtyckiej w ulicę Hallera bieg prowadzony będzie lewym pasem w kierunku Jelitkowa.

 • 15 km - Gdańsk – ul. Pomorska (punkt odżywczy) 10.20- 11.30
 • 20km - Gdańsk- ul. Grunwaldzka – Jaśkowa Dolina (punkt odżywczy) godz. 10.35- 12.05

Półmetek : Gdańsk Wrzeszcz – Opera Bałtycka – Al. Zwycięstwa

 • 25 km – Gdańsk – ul. Czarny Dwór ( punkt odżywczy) 10.45- 12.45

Ulica Czarny Dwór jest kontrowana zawodnicy z Hallera biegną lewym pasem a wracają prawym będzie przedzielona pachołkami. Punkt odżywczy

dla biegnących w stronę Jelitkowa.

 • 30 km – ul. Pomorska (punkt odżywczy) 11.05 – 13.20
 • 35 km – ul. Hallera ( punkt odżywczy) 11.20 – 14.00

Ulica Hallera jest kontrowana zawodnicy biegną lewym pasem a wracają prawym będzie przedzielona pachołkami. Punkt odżywczy dla biegnących w stronę ul. Czarny Dwór ( kierunek Centrum).

 • 40 km - ul. Nowa Wałowa (punkt odżywczy) 11.35 – 14.40

Po nawrocie na ul. Nowa Wałowa przez II Bramę Stoczni ulicami (Łagiewniki ,Gnilna ,Rajska, Wielkie Młyny, Pańska, Węglarska, Tkacka, Długa, Długi Targ)

 • META ( Długi Targ) 11.40 – 15.00


Autobus ze zdjętymi zawodnikami podjeżdża od Podwala Przedmiejskiego, Słodowników do „Miasteczka dla zawodników „ i ratownik odprowadza do bazy.

Autobus czeka na odjazd do Gdyni – 16.30 – dla chętnych zawodników.


SPRAWDŹ ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ ORAZ TRASY OBJAZDÓ PODCZAS MARATONU SOLIDARNOŚCIPiotr Mirowiczwww.gdansk.plpiotr.mirowicz@gdansk.pl
Piotr Mirowicz - najnowsze
Piotr Mirowiczwww.gdansk.plpiotr.mirowicz@gdansk.pl
Piotr Mirowicz - najnowsze