PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Manifa Trójmiasto 2021 - w Gdańsku spontaniczny spacer

Manifa Trójmiasto 2021 - w Gdańsku spontaniczny spacer
Trójmiejska Manifa - nieformalna sieć blisko 40. organizacji, kolektywów, inicjatyw i partii z Trójmiasta, raz do roku, od 17. lat, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 8 Marca, wychodzi na ulice Gdańska, Sopotu lub Gdyni. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 7 marca - trasa poprowadzi z placu Solidarności w Gdańsku.
Trójmiejskie organizacje pozarządowe tradycyjnie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet organizują Manifę, która przejdzie najważniejszymi ulicami i placami Gdańska, przypominając o prawach kobiet i mniejszości
Trójmiejskie organizacje pozarządowe tradycyjnie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet organizują Manifę, która przejdzie najważniejszymi ulicami i placami Gdańska, przypominając o prawach kobiet i mniejszości
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 


- W tym roku na 17. Trójmiejską Manifę zapraszamy do Gdańska, w niedzielę, 7 marca 2021, start o godzinie 13:00 z placu Solidarności. Tegoroczne hasło Manify podkreśla przekaz trwających od 4 miesięcy strajków kobiet: MOJE CIAŁO, MOJE ŻYCIE, MOJA DECYZJA! Chcemy wolności i przestrzegania naszych praw oraz godności! - zapraszają organizatorki.

Jak tłumaczą, bliskie im jest hasło tegorocznej Manify w Warszawie - cytat z Virginii Woolf: „Cudze oczy to nasze więzienia, cudze myśli - nasze klatki”. Tym cudzym myślom i cudzym oczom organizatorki i uczestniczki oraz uczestnicy chcą przeciwstawiać bezgraniczność siostrzeństwa i fantazji, która nie zatrzymuje się przed niczym. Trójmiejska Manifa będzie okazją do zamanifestowania, że kobiety dość już mają szklanych sufitów, decydowania za nie, uciszania ich głosu, ale i głosu osób niebinarnych, transpłciowych oraz grup mniejszościowych.

Chcemy same decydować o sobie, w każdej sprawie! Dlatego chcemy świeckiego państwa, by katoliccy biskupi nie narzucali nam i naszym dzieciom w szkołach, jak mamy żyć. Chcemy prawa do bezpiecznej i legalnej aborcji, edukacji seksualnej, przeciwdziałania przemocy, w tym zmiany prawnej definicji gwałtu, a także ochrony klimatu i Ziemi, bo to są podstawy naszej wolności. Słowem: domagamy się - tylko i aż - realizowania naszych praw obywatelskich, zapisanych w Konstytucji RP i traktatach Unii Europejskiej. Jesteśmy wolne/-i, jesteśmy silne/-i, jesteśmy solidarne/-i. Mamy MOC. I pokażemy to 7 marca 2021 na Manifie w Gdańsku! Chodźcie z nami! - zapraszają organizatorki wydarzenia.

Za względu na obostrzenia prawne w pandemii, wydarzenie ma charakter spontanicznego spaceru. Trasa będzie podawana na bieżąco. Szczegóły na Facebooku: 17. Manifa Trójmiasto 2021. MOJE CIAŁO, MOJE ŻYCIE, MOJA DECYZJA.

 

7 Marca V6-3 Instagram Picture
mat. prasowe
oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl