Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Manifa 2018: w Gdańsku setki osób upomniały się o prawa kobiet

Setki osób w Gdańsku - zarówno pań, jak i panów - uczestniczyły w czwartek, 8 marca, w pochodzie i manifestacjach przeciwko łamaniu praw kobiet. Podobnie było w 16 innych miastach Polski. Tegoroczna Manifa odbyła się pod hasłem "Myślę, czuję, decyduję", które jest w wyraźniej kontrze do nowych prawicowych porządków w naszym państwie, z zaostrzeniem prawa aborcyjnego na czele.

Manifa 2018: w Gdańsku setki osób upomniały się o prawa kobiet
A
A
data publikacji: 09 marca 2018 r.
Uczestniczki i uczestnicy byli w różnym wieku. Czego żądali? Respektowania praw kobiet i rozdziału polityki państwa od polityki kościelnej
Uczestniczki i uczestnicy byli w różnym wieku. Czego żądali? Respektowania praw kobiet i rozdziału polityki państwa od polityki kościelnej
Mateusz Ochocki/KFP


Była to już 14. Trójmiejska Manifa. Jak zwykle odbyła się w Międzynarodowym Dniu Kobiet, ale gromadziła mniej uczestników niż w poprzednich latach. Przy okazji uczczono też 50. rocznicę wydarzeń Marca 1968 r.

- Hasłem przewodnim w tym roku jest "Myślę, czuję, decyduję". Znaczy to tyle, że kobieta jest autonomiczną jednostką, jest człowiekiem, nie potrzebuje ani męża, ani ojca, ani łaskawego pracodawcy, by stanowić o swoich decyzjach - tłumaczyła Joanna Sobańska, przewodnicząca Zgromadzenia Manifa Trójmiasto.

Już w południe działaczki feministyczne ustawiły namiot tzw. Strefy Kobiet przy gdańskim City Forum (vis a vis dworca kolejowego Gdańsk Główny), gdzie można było m.in. otrzymać porady prawne i obejrzeć mini-wystawę poświęconą 100-leciu przyznania Polkom praw wyborczych.

Manifa rozpoczęła się o godz. 17 na placu przy Fontannie Czterech Kwartałów, obok Kaplicy Królewskiej. Tam czekała ze sprzętem nagłaśniającym grupka aktywistów Fundacji Pro - prawo do życia, głosząca hasło "stop aborcji". Próbowali oni zagłuszyć zgromadzenie kobiet, ale z niewielkim skutkiem. Uczestnicy Manify ruszyli - w asyście policji - ulicami Śródmieścia. Nieśli tansparenty z hasłami takimi jak "Świecka szkoła uczy myśleć", "Równa praca, równa płaca", "Prawa kobiet prawami człowieka" czy "Klecho, ja tobie pod spódnicę na nie zaglądam!".

Głównymi organizatorami tegorocznej Manify Trójmiasto były: Amnesty International, Ogólnopolski Strajk Kobiet Gdańsk, Partia Razem, Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom i TOLERADO - Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT.

-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl