• Start
  • Wiadomości
  • Mama na etacie. Program pilotażowy wystartował, duże zainteresowanie

Mama na etacie. Program pilotażowy wystartował, duże zainteresowanie

W Gdańsku ruszył pilotażowy program „Mama na etacie”. Jego celem jest wsparcie kobiet, które po urodzeniu dziecka chcą wrócić do pracy. Już na starcie widać ogromne zainteresowanie tym projektem, istnieje więc szansa, że wejdzie on na stałe do realizacji.
18.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Program zainaugurował zastęca prezydenta Gdańska Piotr Borawski, który wręczył uczestniczkom pilotażu vouchery uprawniające do bezpłatnego przeprowadzenia specjalistycznych badań kompetencyjnych
Program zainaugurował zastęca prezydenta Gdańska Piotr Borawski, który wręczył uczestniczkom pilotażu vouchery uprawniające do bezpłatnego przeprowadzenia specjalistycznych badań kompetencyjnych
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl

 

Parter Olivia Six, biurowca stojącego w kompleksie Olivia Business Center w Gdańsku przy ul. Grunwaldzkiej. To tu znajduje się Centrum Rozwoju Talentów. W środku zwraca uwagę duża liczba dziecięcych wózków. W poniedziałkowe przedpołudnie spotykamy tu mnóstwo kobiet z małymi dziećmi. Łączy je nie tylko macierzyństwo, ale też wola powrotu do aktywności zawodowej, chęć znalezienia pracy po urodzeniu dziecka. Chwila jest ważna, bo startuje pilotażowy program „Mama na etacie”. Program, który już na starcie okazał się strzałem w dziesiątkę.

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, ile wysiłku i wyrzeczeń musi ponieść matka, która wraca do pracy po urodzeniu dziecka. Jakie towarzyszą jej obiektywne problemy, z jakimi bije się myślami i jakie ma dylematy. Jak często poddaje się, nie mogąc pogodzić różnych wyzwań. „Mama na etacie” ma ten powrót do pracy ułatwić. To oferta rozwoju, ale też konkretne finansowe wsparcie na różne cele.

W programie Mama na etacie  udział bierze 50 pań (40 z Gdańska i 10 powiatu gdańskiego)
W programie "Mama na etacie" udział bierze 50 pań (40 z Gdańska i 10 powiatu gdańskiego)
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


- Powrót do pracy jest dla mnie wyzwaniem osobistym i emocjonalnym. Myślę, że taki program ułatwia to, daje nowe możliwości i szanse. To bardzo atrakcyjny program - mówi pani Joanna, uczestniczka pilotażu, która przyszła na inaugurację wraz z małą Weroniką - Jest w tym programie takie wsparcie jak dofinansowanie do opieki nad dzieckiem, to wydaje mi się niezbędne do tego, żeby zacząć szukać pracy. Jest też voucher na bilety komunikacji miejskiej.

Na podobne rzeczy zwraca też uwagę inna rozmówczyni.

- Po urlopie macierzyńskim trzeba wrócić do pracy, a moje miejsce pracy zostało zlikwidowane. Sklep, w którym pracowałam został zlikwidowany, a do pracy chcę wrócić. Akurat po przerwie, która jest spowodowana ciążą i urlopem macierzyńskim, jakieś szkolenie przypominające np. zmiany przepisów bardzo się przyda. - mówi Aleksandra Szlosowska, a jej trzymany na rękach synek Janek wyciąga do mnie samochodzik zabawkę. Chce się bawić. - Bardzo istotne jest tez dofinansowanie do opieki nad dzieckiem. Trudno jest zostawić takie dziecko same.

Inauguracja programu Mama na etacie
Inauguracja programu "Mama na etacie"
mat. Gdański Urząd Pracy


Oto wsparcie, na które mogą liczyć mamy w ramach projektu:


1. Przed podjęciem pracy

Każda z pań otrzymuje możliwość wzięcia udziału w warsztatach wzmacniających kompetencje miękkie, ich tematyka oraz zakres dostosowana będzie do indywidualnych potrzeb i możliwości. Podobnie będzie z pomocą udzielaną przez doradców zawodowych oraz ekspertów – prawników, psychologów czy wizażystów.

Drugą formą wsparcia jest Pakiet Aktywizacyjny. Dzięki niemu młode mamy będą mogły skorzystać ze szkoleń zawodowych, wziąć udział w stażu, otrzymać bon zatrudnieniowy lub dotacje na założenie działalności gospodarczej. W pakiecie przewidziane są również finansowe formy wsparcia dla pracodawców zatrudniających mamy - refundacje kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla nowego pracownika bądź prace interwencyjne.

Każdej z pań przysługiwać będzie także wsparcie związane z dostępem do usług opiekuńczych w ramach zwrotu kosztów opieki nad dzieckiem (do 9 m-cy) oraz bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.

2. Po podjęciu pracy

Po przepracowaniu każdych dwóch miesięcy, uczestniczki pilotażu będą mogły skorzystać z dedykowanych im voucherów. Talony o wartości nieprzekraczającej 200 zł będzie można przeznaczyć na bezpłatne wyjście do kina lub teatru, wizytę u fryzjera bądź kosmetyczki czy zajęcia sportowe.

 


Dla kogo program był przeznaczony? Otóż mogły wziąć w nim udział bezrobotne panie zarejestrowane w Gdańskim Urzędzie Pracy, posiadające status matki powracającej na rynek pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, wychowujące co najmniej jedno dziecko do 6. roku życia. Warunkiem obligatoryjnym było również posiadanie statusu matki niepracującej po urodzeniu dziecka bądź ustaniu urlopu macierzyńskiego/wychowawczego. Rekrutacja do programu odbywała się w marcu.

Duże zainteresowanie pilotażem to sygnał dla pomysłodawców, że konieczne są kolejne edycje programu
Duże zainteresowanie pilotażem to sygnał dla pomysłodawców, że konieczne są kolejne edycje programu
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


- Ten program pilotażowy przeznaczony był dla 40 pań z Gdańska i dla 10 z powiatu gdańskiego. Jesteśmy zaskoczeni bardzo pozytywnym odzewem. Mamy już w tej chwili wszystkie miejsca zajęte - mówi Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy.

Uroczysta inauguracja była krótka. Program rozpoczął zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski, wręczając uczestnikom pilotażu vouchery uprawniające do bezpłatnych specjalistycznych badań diagnozujących posiadane kompetencje (test Clifton Strengths Finder).

- Mamy niski współczynnik bezrobocia w naszym mieście, około 2,5%. Działanie nasze ukierunkowane jest na dwie grupy: seniorów i mam, które opiekują się dziećmi i rodziną. To są działania najlepsze, jeżeli chodzi o pozyskiwanie nowych pracowników w naszym mieście. O pracowników jest teraz bardzo trudno, a chcemy, by nasz rynek pracy rozwijał się - podsumowuje Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska.

Zarówno prezydent Piotr Borawski jak i dyrektor Roland Budnik potwierdzają, że tak duże zainteresowania pilotażem z pewnością zostanie wzięte pod uwagę. Teraz czekają na opinie i uwagi od uczestniczek pilotażu - jak wsparcie wygląda w praktyce, co jest dobre, a co do poprawy? Jest wola, by w kolejnym roku program „Mama na etacie” wszedł na stałe do oferty Gdańskiego Urzędu Pracy.

Więcej o programie "Mama na etacie" znajdziesz na TUTAJ.

 

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej