• Start
  • Wiadomości
  • Życie osób starszych i chorych. Miasto nagrodziło opiekunów za ich pracę

Malwy w nagrodę za serce dla podopiecznych i opiekę nad nimi

Na co dzień myją swoich podopiecznych, pomagają im w zrobieniu zakupów, czasem ugotowaniu obiadu. Nierzadko zastępują osobom starszym i niepełnosprawnym najbliższych. Ich praca bywa trudna, czasem też niewdzięczna. Jest jednak bardzo potrzebna. Władze Gdańska nagrodziły opiekunów i opiekunki osób starszych i chorych.
11.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Władze Gdańska doceniły i nagrodziły opiekunów i opiekunki osób starszych i niepełnosprawnych
Władze Gdańska doceniły i nagrodziły opiekunów i opiekunki osób starszych i niepełnosprawnych
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się w czwartek, w Ratuszu Głównego Miasta, przy ul. Długiej.

- Zajmujecie się sprawami najbardziej intymnymi, czasem bardzo trudnymi. To rodzaj pracy, gdzie trudno zapomnieć - podkreślał prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. - Pomaganie innym może przynosić radość, ale czasem może też zabrać energię. Wy potraficie sobie z tym radzić. To trzeba doceniać.

W sierpniu br. ustanowiono „nagrody i wyróżnienia Prezydenta Miasta Gdańska dla pracowników, za osiągnięcia i szczególny charakter pracy na rzecz potrzebujących w obszarze usług opiekuńczych, świadczonych w domach pomocy społecznej oraz w miejscu zamieszkania – Złota Malwa 2018”. W ostatnich tygodniach oceniano i zastanawiano się, kogo nagrodzić. Wybór nie był prosty, zwłaszcza, że każdy z opiekunów wykonuje trudną i potrzebną pracę. Wyłoniono w tym roku trzech zwycięzców, których uhonorowano: „Brązową Malwą”, „Srebrną Malwą” oraz „Złotą Malwą 2018”. Podczas uroczystości przyznano także 15 wyróżnień dla opiekunek lub opiekunów "za odpowiedzialną, wspaniałą pracę na rzecz potrzebujących osób starszych, często samotnych, dotkniętych chorobami".

Laureatem tegorocznej Złotej Malwy został Adrian Lesiak, pracujący w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Starogardzkiej.

Pan Adrian jest zatrudniony w oruńskim DPS od 19 lat. Kiedy zaczynał pracę jego niepełnosprawni podopieczni byli dziećmi, bądź młodymi, wkraczającymi dopiero w dorosłość ludźmi, dziś to osoby w średnim wieku, część z nich jest już nawet po 50-tce. Na pytanie, co robi na co dzień w pracy, odpowiada, że... pije kawę, słucha muzyki i gra w piłkę. Do tego, oczywiście, prowadzi "czynności opiekuńcze".

- Podajemy śniadania, obiady i kolacje. Myjemy, pomagamy w myciu bądź sprzątaniu, a wszystkie pozostałe sprawy są... jak w domu. Robię to, co lubię. Po tylu latach pracy moi podopieczni, a także osoby, z którymi pracuję, stały się moją drugą rodziną – zaznacza Adrian Lesiak. - Moi podopieczni to osoby 40- i 50-letnie. Jeden z tych młodszych powiedział mi kiedyś: " nie miałem tak dobrego taty, jak mam Ciebie". Staram się wniknąć, zrozumieć ich sytuację. Wiemy, że część z nich doznała kiedyś krzywdy. Dlatego chcemy im też tego cierpienia trochę odjąć.

Laureaci otrzymali biżuterię przedstawiającą malwy (wersję męską bądź damską - w zależności od osoby nagradzanej – red.), a także nagrody finansowe. Osoby wyróżnione otrzymały dyplomy i nagrody finansowe.

Kandydatów do uhonorowania zgłaszali przedstawiciele domów pomocy społecznej i organizacji pozarządowych, świadczących usługi opiekuńcze osobom potrzebującym w mieście. Najlepszych wyłoniła Kapituła „Złotej Malwy 2018”, którą tworzyli przedstawiciele Miasta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Gdańskiej Rady ds. Seniorów, Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych oraz Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Rady Miasta Gdańska.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ma zawarte umowy na świadczenie usług opiekuńczych w środowisku, mieszkaniach podopiecznych z dwiema organizacjami: Gdańską Spółdzielnią Socjalną i Polskim Komitetem Pomocy Społecznej. Zapewniają one łącznie około 320 opiekunek i opiekunów dla osób potrzebujących. Z kolei w domach pomocy społecznej takich pracowników jestokoło150. Pomagają oni seniorom lub osobom z niepełnosprawnością m.in. w codziennych czynnościach higienicznych, zdrowotnych i życiowych.

Oto laureaci Złotej, Srebrnej i Brązowej Malwy 2018
Oto laureaci Złotej, Srebrnej i Brązowej Malwy 2018: Adrian Lesiak, Teresa Madaj, Jadwiga Monasterska
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Laureaci „Złotej Malwy 2018”

„Złota Malwa 2018”: Adrian Lesiak z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Starogardzkiej w Gdańsku

„Srebrna Malwa 2018”: Teresa Madaj z Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej

„Brązowa Malwa 2018”: Jadwiga Monasterska z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Gdańsku

Wyróżnienia „Złotej Malwy 2018”:

* Z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Hożej: Bożena Retkiewicz, Hanna Gąsiorowska i Krystyna Lempiecho

* Z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Starogardzkiej: Ewa Dahm i Michał Ziółkowski

* Z Domu Pomocy Społecznej Caritas przy ul. Fromborskiej: Renata Polkowska, Dorota Filbrandt i Janusz Jarecki

* Z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Polanki 121: Wioleta Olszewska, Barbara Ruzik i Dorota Gęzicka

* Z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Gdańsku: Jadwiga Jarząbek i Beata Szewczyk

* Z Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej przy ul. Solec: Piotr Machol oraz Małgorzata Zakrzewska




TV

Wybory samorządowe w Gdańsku 7 kwietnia 2024