• Start
  • Wiadomości
  • Młodzi gdańszczanie rządzili przez jeden dzień w Nowym Ratuszu

Młodzi gdańszczanie rządzili przez jeden dzień Gdańskiem. W Nowym Ratuszu przyjęli kilka projektów uchwał

Z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca, siedzibą Rady Miasta Gdańska zawładnęli jego młodzi mieszkańcy. W trakcie specjalnego posiedzenia zwracali oni uwagę na poważne problemy swoich rówieśników, w tym utrudnioną dostępność do psychologów czy pedagogów, ale nie tylko. Była to już 20. dziecięca sesja RMG, zorganizowana przez Radę Miasta. Przyjęte przez dzieci tego dnia uchwały zostaną przekazane Prezydent Gdańska.
01.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uczniowie uczestniczący w dziecięcej sesji Rady Miasta dostali nie lada wyzwanie. Musieli opracować własny projekt uchwały
Uczniowie uczestniczący w dziecięcej sesji Rady Miasta dostali nie lada wyzwanie. Musieli opracować własny projekt uchwały
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

O czym mówili uczniowie na sesji dziecięcej?

Wojciech Wróblewski, uczeń Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Kokoszkach, opowiadał podczas sesji w Nowym Ratuszu o potrzebie ułatwiania i zapewniania dostępności do budynków szkolnych.

- Nasza grupa zwracała uwagę na potrzebę modernizacji szkół, aby ułatwić dostęp do nich osobom z niepełnosprawnościami, z jakimiś trudnościami w poruszaniu się, by umożliwić im naukę w każdym takim budynku. W mojej szkole akurat takiego problemu nie ma, uważam, że jest dobrze przystosowana - są u nas m.in. łazienki dla osób niepełnosprawnych, windy. Ale wiem, że taki problem pojawia się w innych placówkach - zaznaczał Wojciech Wróblewski.

Malwina Błażewicz ze Szkoły Podstawowej nr 17 zwracała uwagę na problem dyskryminacji i prześladowań.

- Dla nas ważne było dziś poruszenie tematu prześladowania w szkołach. Jest wiele dzieciaków, które są prześladowane, z różnych powodów, a nauczyciele nic z tym nie robią. Prześladowania związane są m.in. z tym, że ktoś jest ubogi, albo "dziwnie" ubrany. Zdarza się też, że inni uczniowie są po prostu zazdrośni i chcą podnieść swoją samoocenę kosztem innych. Brakuje w takich sytuacjach stanowczych reakcji nauczycieli - podkreślała Malwina Błażewicz. - Mówiliśmy dzisiaj też o kwestii ubioru, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy jest bardzo gorąco. Musimy chodzić nawet wtedy w bluzkach czy koszulkach z rękawem, a chcielibyśmy chodzić w bardziej przewiewnych strojach, niekoniecznie z zasłoniętymi zawsze ramionami.

O czym dyskutuje Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska?

Dziecięca sesja Rady Miasta Gdańska zakończyła się wspólnymi, pamiątkowymi zdjęciami
Dziecięca sesja Rady Miasta Gdańska zakończyła się wspólnymi, pamiątkowymi zdjęciami
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

W sesji dziecięcej uczestniczą wyjątkowi uczniowie

Do udziału w tej wyjątkowej sesji z okazji Dnia Dziecka zapraszani są zawsze nieletni gdańszczanie, których wcześniej zgłosiły szkoły, w których się na co dzień uczą.

- Kryterium, jakie muszą spełniać uczniowie chcący wziąć udział w takim posiedzeniu, to ich wyjątkowość. Chodzi m.in. o wybitne osiągnięcia w nauce czy aktywne udzielanie się w wolontariacie, albo inne działania, które wyróżniają danego ucznia - tłumaczy Wioletta Krewniak, dyrektor Biura Rady Miasta Gdańska.

Każda szkoła może zgłosić jednego ucznia, ale uczniów, którzy mogą wziąć udział w sesji z okazji Dnia Dziecka może być maksymalnie 34 - tylu, ilu jest radnych w Radzie Miasta Gdańska. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

W tegorocznym posiedzeniu uczestniczyło 33 młodych gdańszczan. Byli to uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych.

Dziecięca sesja miała przypominać te, w których uczestniczą dorośli radni. Uczniowie otrzymali więc karty do głosowania, przygotowali projekty uchwał, następnie przedstawili je wszystkim uczestnikom posiedzenia, po czym przeprowadzono nad nimi głosowanie.

Finał Lekcji Obywatelskich Kreatywnej Pedagogiki

Dorośli radni wspierali uczniów

W środę, 1 czerwca, uczniowie mieli okazję nie tylko zobaczyć gmach Nowego Ratusza, w którym debatują na co dzień miejscy radni, ale też spotkać i porozmawiać z niektórymi z nich. Tę sesję poprowadziła bowiem przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, a towarzyszyła jej radna Koalicji Obywatelskiej Kamila Błaszczyk oraz Andrzej Stelmasiewicz z klubu Wszystko Dla Gdańska i radny KO Łukasz Bejm. Na miejscu byli też przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, którzy opowiadali o działalności MRMG, a także poinformowali obecnych, że co dwa lata można zgłosić się w swojej szkole i kandydować właśnie do tej Rady.

W dziecięcej sesji Rady Miasta Gdańska uczestniczyli też dorośli radni: przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, radna Kamila Błaszczyk oraz radni Andrzej Stelmasiewicz i Łukasz Bejm, oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska
W dziecięcej sesji Rady Miasta Gdańska uczestniczyli też dorośli radni: przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, radna Kamila Błaszczyk oraz radni Andrzej Stelmasiewicz i Łukasz Bejm, oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Gdańsk miastem równości

W trakcie tegorocznej sesji, której myślą przewodnią było: "Gdańsk - miastem równości", radni - uczniowie podzieleni zostali na cztery komisje tematyczne. W tych grupach młodzież miała za zadanie wypracować i napisać uchwały związane z tym tematem: co chcieliby zmienić, ulepszyć w naszym mieście.

- Wnioski i propozycje wypracowane przez młodzież zostaną przekazane Prezydent Gdańska przez Przewodniczącą Rady Miasta. A więc nie jest to tylko zabawa. Te, które warte są rozpatrzenia czy możliwe do zmiany, które widzą dzieci, a dorośli już nie, przekazujemy do pani Prezydent - zaznacza dyrektor Wioletta Krewniak.

 

Po opracowaniu projektu uchwały uczniowie musieli przedstawić go obecnym na sali obrad pozostałym uczniom
Po opracowaniu projektu uchwały uczniowie musieli przedstawić go obecnym na sali obrad pozostałym uczniom
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Dzieci rozumieją kwestie równościowe

Radna Kamila Błaszczyk zwróciła uwagę na bardzo duże zaangażowanie uczniów w kwestii "miasta równości".

- Dzieci pokazały bardzo duże zrozumienie dla tematyki równościowej. One to widzą w swoim codziennym życiu i w swoim otoczeniu. I jest to dla nich ważne. Cieszy taka świadomość młodego pokolenia - przyznaje radna Błaszczyk. - Myślę, że warto położyć nacisk na to, by nauczyciele zwracali uwagę w szkołach na działania niepożądane, dyskryminacyjne. Po dzisiejszej sesji mogę z całą pewnością stwierdzić, że w przyszłości nie zabraknie chętnych do pracy w Radzie Miasta Gdańska, którzy będą dbali o jakość życia w naszym mieście. Widać było dziś duże zaangażowanie wśród młodzieży. Ale warto pamiętać, że funkcjonuje też Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska, która podejmuje dużo inicjatyw w kierunku rozwiązywania problemów dzieci i młodzieży - dodaje.

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie otrzymali też drobne upominki od Rady Miasta Gdańska.



TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku