Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Muzeum Gdańska na majówkę: zdobądź Twierdzę Wisłoujście i nie tylko

Twierdza Wisłoujście otwiera się ponownie dla turystów. Z okazji tegorocznej majówki Muzeum Gdańska przygotowało liczne atrakcje między 1 a 6 maja. Do Twierdzy będzie można dopłynąć kutrem z Nowego Portu, a w samej fortyfikacji - zrelaksować się przy ognisku i wziąć udział w zajęciach nawiązujących do historii zabytku oraz Gdańska. Uwaga! Także inne oddziały Muzeum Gdańska przygotowały majówkową ofertę.

Muzeum Gdańska na majówkę: zdobądź Twierdzę Wisłoujście i nie tylko
A
A
data publikacji: 28 kwietnia 2018 r.
Rekonstruktorzy zapraszają na majówkę do Twierdzy Wisłoujście!
Rekonstruktorzy zapraszają na majówkę do Twierdzy Wisłoujście!
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Obszar gdańskiego Wisłoujścia znany jest głównie dzięki dominującej bryle nowożytnej fortyfikacji. Miejsce to było bramą do Rzeczpospolitej i portem zewnętrznym Gdańska. W roku 1482 r., już za czasów zwierzchności królów polskich nad Gdańskiem, wzniesiona została murowana cylindryczna wieża. Służyła ona w pierwszej kolejności jako latarnia morska - to na jej szczycie nocą rozpalano ogień wskazujący statkom drogę do portu. Murowana budowla nie zapewniała jednakże stacjonującym tam wojskom i urzędnikom dostatecznej obrony, toteż podczas wojny polsko-krzyżackiej w latach 1518-21 wokół wzniesiono latarni drewniane umocnienia. Wokół tego rdzenia w ciągu następnych dziesiątków lat architekci budowali poszczególne obiekty obronne – basteję, fort, szańce i raweliny.

Najnowszy punkt w historii Twierdzy to wydarzenie z 20 kwietnia 2018 r., kiedy to prezydent RP Andrzej Duda ustanowił gdański zabytek Pomnikiem Historii. 

Do Twierdzy przez Martwą Wisłę
Po raz pierwszy od czterech lat przy okazji majówki będzie można dostać się do Twierdzy z Nowego Portu. Na odcinku dawnego promu Wisłoujście kursować będzie kuter Baltic Star, którego załoga oferować będzie odpłatny przewóz osób i rowerów do Twierdzy Wisłoujście (szczegóły poniżej).

To nie jedyna atrakcja, która czeka odwiedzających fortyfikację.
- Przez całą majówkę funkcjonować będzie strefa relaksu: ognisko, na które należy przybyć z własnym prowiantem lub zakupić go na miejscu. Tradycyjnie też będzie można zwiedzić fortyfikację z przewodnikami, a w wybrane dni spotkać w forcie trójmiejskie grupy rekonstrukcji historycznych – mówi Maciej Flis z Muzeum Gdańska, kierownik Twierdzy Wisłoujście.

Tacy żołnierze - tylko w Twierdzy
Tacy żołnierze - tylko w Twierdzy
Muzeum GdańskaDawny Gdańsk na wyciągnięcie ręki
W wybrane dni dodatkowe atrakcje zapewnią Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperska oraz Gdańska Rota Mieszczańska.
- Poznamy obyczaje dworskie i modę XVIII.wiecznej Europy. W tamtych czasach w obleganych murach Gdańska schronił się król Stanisław Leszczyński. 3 maja natomiast poznamy życie nowożytnego żołnierza. Zobaczyć będzie można jak wyglądała wojskowa rekrutacja, intensywne szkolenie, musztra - wylicza Maciej Flis. - Na warsztaty ze średniowiecznego sukiennictwa zaprosimy 6 maja, tego dnia będzie można również poznać tajemnice warsztatu szewca. Średniowiecze przyniosło także upowszechnienie broni palnej, systemu monetarnego i rozwój piśmiennictwa. Te zagadnienia również będą zaprezentowane przez naszych rekonstruktorów.

Program wydarzeń rekonstrukcyjnych
- 1 maja, godz. 10:00 - 17:00 pod tytułem „Rok 1734.” Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk z przyjaciółmi z całej Polski przedstawi dzieje Gdańska z XVIII wieku, kiedy w obleganych murach miasta otrzymał schronienie król Stanisław Leszczyński. Poznać będzie można obyczaje królewskiego dworu, modę epoki, zobaczyć racje żywnościowe ówczesnych wojaków i potyczkę patroli wrogich armii.

- 3 maja, godz. 10:00 - 17:00 pod tytułem „Życie w nowożytnej Twierdzy”. Grupa Kompania Kaperska zaprezentuje wybrane sceny z życia XVII w. załogi Twierdzy. Uczestnicy wezmą udział w inscenizacji procesu rekrutacji do Floty Królewskiej. Grupa „ochotników” zostanie wcielona do załogi przez oficera i dwóch przybocznych. Odbędzie się krótka musztra wg dawnej komendy niemieckiej, nowi załoganci pomaszerują do stanowiska skryby, gdzie każdy ptasim piórem podpisze certyfikat werbunkowy z pieczęcią Kompanii. W programie: prezentacja uzbrojenia i opancerzenia żołnierzy piechoty morskiej, przymiarki XVII w. napierśników i hełmów, prezentacja białej broni, obsługa broni czarnoprochowej. Uczestnicy będą mieli okazję usłyszeć również o żegludze w dawnych wiekach, przesądach marynarskich oraz rozrywkach marynarzy. Zaprosimy także grupę do wspólnej nauki tańców dawnych.

- 6 maja, godz. 10:00-16:00 pod tytułem „Życie w średniowiecznym Gdańsku”. XV-wieczni mieszkańcy Gdańska z grupy Gdańska Rota Mieszczańska zaprezentują jak w średniowieczu powstawały tkaniny. W prezentacji pt. „Od owcy do tkaniny” dowiemy się o pozyskiwaniu runa z owcy, czyszczeniu go, gręplowaniu, czesaniu, filcowaniu, przędzeniu, farbowaniu, tkaniu i dzierganiu metodami znanymi w epoce. Odwiedzający spróbują swoich sił przy części z tych zabiegów. Puszkarz zaprezentuje broń czarnoprochową używaną na przełomie XIV i XV wieku. Szewc pokaże swój warsztat z przełomu XIV i XV wieku. W mennicy – pod okiem animatora uczestnicy sami będą bić repliki średniowiecznych monet. Od skryby dowiemy się jakie były techniki sporządzania pism i nauczymy się sztuki dawnej kaligrafii.

Kuter Baltic Star zaprasza na pokład!
Kuter Baltic Star zaprasza na pokład!
materiały prasowe


Godziny otwarcia Twierdzy Wisłoujście:
1-3 maja 2018 r., godz. 10:00-18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:30)
4-6 maja 2018 r., godz. 10:00-16:00 (ostatnie wejście o godz. 15:30)
Bilety: normalny - 15 zł, ulgowy - 7 zł, rodzinny - 35 zł (do ośmiu osób, w tym dwoje dorosłych)

Przeprawa przez Martwą Wisłę, harmonogram kursów kutra Baltic Star:
- 1-3 maja w godzinach 10:00-18:00
- 4-6 maja w godzinach 10:00-16:00.
Kuter będzie odpływać co 30 min., w przypadku większej liczby chętnych niż miejsc na pokładzie, kursy odbywać się ze zwiększoną częstotliwością.
Koszt przeprawy w obie strony: normalny 10 zł; ulgowy 5 zł; przewóz roweru 5 zł/szt. Są to
Można płacić kartą płatniczą.

Wartownia nr 1 na Westerplatte
Wartownia nr 1 na Westerplatte
Dariusz Kula

Nie tylko Twierdza
Muzeum Gdańska ma dziesięć oddziałów, na razie siedem jest udostępnionych do zwiedzania. Uwaga! W poniedziałek, 30 kwietnia wstęp do wszystkich oddziałów będzie bezpłatny.

Szczególnie polecamy:

- Wartownię nr 1 na Westerplatte (żołnierska tajemnica – kuchnia polowa)

- Dwie Wystawy w Muzeum Bursztynu – 25 lat Amberifu i Bursztynowe Art Deco

- Gdańskie Przedproża w Domu Uphagena

Longin - zegar z najdłuższym wahadłem na świecie w Muzeum Nauki Gdańskiej

Odwiedziny punktów widokowych na wieżach Ratusza i Muzeum Bursztynu

Bałtyckie skarby Muzeum Bursztynu
Bałtyckie skarby Muzeum Bursztynu
Dariusz Kula

Szczegółowe godziny otwarcia poszczególnych oddziałów znaleźć można tutaj.

Informacje o biletach i karnetach

Uwaga! Do Muzeum Bursztynu bezpłatne wejście z Kartą Mieszkańca.

oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl