Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Majówka z historią. Twierdza Wisłoujście i Wartownia nr 1 otwarte

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska ponownie otworzyło Twierdzę Wisłoujście oraz Wartownię nr 1 na Westerplatte. Z tej okazji, we wtorek i środę 2-3 maja 2017 r. gości czekają liczne atrakcje, m.in. strefa relaksu: ognisko i kuchnia polowa, wystawa historyczna oraz oczywiście zwiedzanie fortyfikacji z przewodnikami.

Majówka z historią. Twierdza Wisłoujście i Wartownia nr 1 otwarte
A
A
data publikacji: 02 maja 2017 r.

Ciekawy sposób na długi weekend: majówka z Twierdzą Wisłoujście i Wartownią nr 1
Ciekawy sposób na długi weekend: majówka z Twierdzą Wisłoujście i Wartownią nr 1
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Przez niemal cały wtorek i środę 2-3 maja, w godz. 10-18 będzie można zwiedzać Twierdzę Wisłoujście - Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (Gdańsk, ul. Stara Twierdza 1) pod okiem przewodników. Nie tylko pokażą oni najciekawsze zakamarki budowli, ale i opowiedzą o bogatej historii niezwykłego zabytku, który w 1627 roku był miejscem cumowania polskich okrętów biorących udział w Bitwie Oliwskiej.

- Twierdza Wisłoujście to unikatowy obiekt sztuki fortyfikacyjnej w rejonie Bałtyku - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor gdańskiego Muzeum. - Jest to jedna z trzech morskich fortyfikacji, które rozlokowane są w basenie Morza Bałtyckiego. Warto zobaczyć dziedzictwo naszego miasta, które jest wyjątkowe w skali całej Europy.

Oprócz zwiedzania organizatorzy przygotowali majówkową atrakcję na świeżym powietrzu - na zmęczonych i głodnych czekać będzie strefa relaksu, w której znajdą się leżaki, ognisko oraz kuchnia polowa do dyspozycji gości (należy przynieść własny prowiant).

Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się co 20 min., od godz. 10. Bilety wstępu do Twierdzy: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny 25 zł, normalny grupowy 11 zł, ulgowy grupowy 5 zł. Strefa relaksu: wstęp wolny.

Wartownia nr 1
Wartownia nr 1
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

To nie koniec propozycji MHMH dla miłośników historii i militariów. Z okazji długiego weekendu, po przerwie zimowej ponownie otwarto dla zwiedzających oddział Wartownia 1 na Westerplatte (Gdańsk, ul. Mjr. H. Sucharskiego) - jedną z sześciu wartowni zbudowanych w latach 30. XX wieku.

Na przybyłych czeka m.in. wystawa sprzętu Wojska Polskiego z 1939 roku: moździerz, armata Bofors wraz z pociskiem kruszącym 37 mm (pocisk jest unikatem w skali krajowej); ponadto oryginalne łóżko polowe z terenu dowództwa baterii Laskowskiego w Helu i oryginalny pocisk 75 mm.

Wartownię zwiedzać można we wtorek i środę 2-3 maja w godz. 10-18. Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora