• Start
  • Wiadomości
  • Tłumy w Twierdzy Wisłoujście. Początek majówki pod hasłem "Rok 1734"

Tłumy w Twierdzy Wisłoujście. Początek majówki pod hasłem "Rok 1734"

Do Twierdzy Wisłoujście, w pierwszy dzień maja, ściągnęły tłumy zwiedzających. Ten, kto postanowił tak rozpocząć wolne dni, na pewno się nie nudził. Twierdza, tradycyjnie otwierana w maju, rozpoczęła działalność od przedstawienia ciekawostek związanych z XVIII wiekiem, a w szczególności z rokiem 1734.
01.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

"Rok 1734" - pod takim tytułem rozpoczął się pierwszy dzień majówki w Twierdzy Wisłoujście. Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk przedstawił dzieje XVIII-wiecznego Gdańska, kiedy w obleganych murach miasta otrzymał schronienie król Stanisław Leszczyński.

To, co nasi odwiedzający powinni zapamiętać z dzisiejszej wizyty to lojalność, jaką Gdańsk zachował wobec Stanisława Leszczyńskiego – mówi Maciej Flis, kierownik Twierdzy Wisłoujście. - Oblężenie trwało ponad rok. Dopóki Gdańsk się bronił, broniła się też Twierdza Wisłoujście.

We wstępie do pracy naukowej "Gdańsk, Twierdza Wisłoujście Badania archeologiczno-architektoniczne w latach 2013–2014" czytamy, że:

"Twierdza Wisłoujście stanowi założenie obronne, pierwotnie zlokalizowane po obu stronach Wisły. W okresie nowożytnym nazwano ją Bramą Rzeczypospolitej. Przez ponad 600 lat istnienia obiekt pełnił odmienne funkcje, w tym militarną, sygnalizacyjną, reprezentacyjną, propagandową, więzienną, szpitalną, rekreacyjną, magazynowo-przemysłową, turystyczną oraz muzealną (…) Modernizowano ją zgodnie z rozwojem sztuki wojennej i pełnioną w danym okresie funkcją. Nigdy nie została zdobyta w wyniku bezpośredniego ataku."

Zwiedzający ją 1 maja mogli poczuć klimat XVIII-wiecznego Gdańska - zapoznać się z obyczajami królewskiego dworu, tańcem, modą z epoki, potrawami, ale też korzystać z pięknej pogody i jeść kiełbaski prosto z ogniska.

Główną atrakcją, jak zawsze, były potyczki wrogich armii.

Kolejne majówkowe atrakcje w Twierdzy Wisłoujście zaplanowano na:

  • 3 maja, godz. 10 - 17 - wydarzenie pod tytułem „Życie w nowożytnej Twierdzy”
  • 6 maja, godz. 10 - 16 - wydarzenie pod tytułem „Życie w średniowiecznym Gdańsku”.

Więcej o tym:

Muzeum Gdańska na majówkę: zdobądź Twierdzę Wisłoujście i nie tylko

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus