Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Majówka w Gdańsku trwa! Sprawdź, jakie atrakcje czekają w ten weekend

Co prawda długi weekend majowy już za nami, ale w Gdańsku nie zabraknie okazji do spotkań, zabawy i relaksu. Prezentujemy przegląd wydarzeń, które odbędą się od piątku do niedzieli 5-7 maja w naszym mieście - koncerty, wystawy, spektakle i wycieczki z przewodnikiem, których nie można przegapić.

Majówka w Gdańsku trwa! Sprawdź, jakie atrakcje czekają w ten weekend
A
A
data publikacji: 05 maja 2017 r.

Xenia Rubinos zawita do Żaka wprost z serca Brooklynu
Xenia Rubinos zawita do Żaka wprost z serca Brooklynu
Fot. Shervin Lainez

W sobotę 6 maja na scenie Sali Suwnicowej w Klubie Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197) stanie wizjonerska piosenkarka i kompozytorka Xenia Rubinos.

To artystka, która niezwykle płynnie porusza się między gatunkami, tworząc potężnie brzmiące piosenki. Jej muzyka wyrosła na szerokiej gamie wpływów: od rytmiki karaibskiej poprzez muzykę basową, aż po minimal i indie rock - wszystko utrzymane w aurze energetycznego soulu i punka.

W Gdańsku zaprezentuje utwory z płyty „Black Terry Cat”, łączącej ambitne R&B, neo soul, funk, jazz, hip-hop, rock, art-pop, elektronikę i calypso. Na scenie towarzyszyć jej będą: Marco Buccelli (perkusja) i Jackson Hill (bas).

Publiczność rozgrzeje natomiast polskie trio: Iwona Król (syntezatory, głos), Mateusz Rychlicki (perkusja, gitara, głos) i Błażej Król (gitara basowa, głos), czyli zespół Kobieta z Wydm.

Początek koncertu o godz. 20. Bilety: 23-60 zł.

Tego samego wieczoru odbędzie się również specjalny majowy koncert w ramach „Gdańskiej Wiosny Chóralnej+”, stanowiącej kontynuację zapoczątkowanego w 2016 roku cyklu wiosennych koncertów w wykonaniu gdańskiego Chóru Kameralnego „441 Hz”.

Tegoroczny projekt został opatrzony „+” ze względu na wzbogacenie go o koncerty z udziałem gościa specjalnego. Będzie nim Wyższobramski Chór Kameralny z Cieszyna pod dyr. Piotra Sikory, co wiąże się bezpośrednio z obchodzonym w 2017 roku Jubileuszem 500 lat Reformacji. Chór ten powstał i działa przy cieszyńskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej i Kościele Jezusowym - największym ewangelickim kościele w Polsce.

Koncert odbędzie się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku-Strzyży (ul. Mikołaja Gomółki 9) o godz. 19. Wstęp wolny.

Knitting the future - Joachim Axelsson
Knitting the future - Joachim Axelsson
mat. prasowe


Gdańska Galeria Miejska na ten weekend przygotowała propozycję plenerową. W Gdańsku-Brzeźnie, na placu im. Haffnera i w okolicach odbędzie się coroczny festiwal „Present Performance”, poświęcony sztuce performance’u w wykonaniu artystów z Polski i zagranicy.

Czwarta edycja wydarzenia przebiegnie pod hasłem „Przemieszczanie”.

- Kluczem do tegorocznego festiwalu Present Performance są artyści, których trudno zlokalizować. Przemieszczają się razem ze swoimi działaniami tak często, że nie sposób ich przypisać do jednego miejsca. Performance odbywać się będzie w ruchu - tłumaczy Dorota Kucharczyk z GGM.

Festiwal odbędzie się w sobotę i niedzielę 6-7 maja. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Program:

Sobota, 6 maja
- godz. 12 - spacer po Brzeźnie z Dorotą Kuś, początek pod Domem Zdrojowym
- godz. 16-19 - John Court, Paweł Korbus, Gizela Hochuli, Andrea Saemann i Leszek Przyjemski - gość honorowy

Niedziela, 7 maja
- godz. 13 - pokazy warsztatów
- godz. 16-19 - Márcio Carvalho, Jana Shostak, Chuyia Chia i Ewa Zarzycka.


W pierwszą niedzielę maja, jak zawsze, Europejskie Centrum Solidarności (Gdańsk, pl. Solidarności 1) zaprasza na spacer kuratorski po wystawie stałej. Podczas wydarzenia, które odbędzie się 7 maja, będzie można dowiedzieć się m.in. dlaczego ściany są pochyłe i czy zżera je rdza, gdzie projektanci ukryli detale stoczniowe i w którym korytarzu ma swoje biuro „nieznany człowiek z wąsem”, jak o Lechu Wałęsie pisał Jacek Fedorowicz.

Spacer zatytułowany „Skąd Ten Corten? Rzecz o architekturze budynku” odbędzie się o godz. 12. Poprowadzą go Alina Andrieu i Andrzej Stokwisz. Bilety: normalny 25 zł, ulgowy 20 zł.

A o godz. 18 w sali wystaw czasowych na parterze Europejskiego Centrum Solidarności odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Ślady”, poświęconej pamięci abp. Tadeusza Gocłowskiego. Na ekspozycji znajdą się fotografie zebrane w albumie powstałym z inicjatywy gdańskich fotoreporterów po śmierci arcybiskupa.

- Za hasło ekspozycji posłużył tytuł nagrody, jaką abp Tadeusz Gocłowski fundował fotoreporterom w ramach Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza. Trzy uhonorowane przez niego zdjęcia otwierają kolejne rozdziały tej opowieści - tłumaczą organizatorzy.

Ponieważ wydarzenie odbywa się w pierwszą rocznicę odejścia metropolity gdańskiego, twórcy pragną także w sposób szczególny przywołać ślad, jaki ten odcisnął w czasie, ludziach i tajemnicy wiary - dlatego wernisażowi towarzyszyć będzie debata „Gdzie się podziały autorytety”. Udział w dyskusji wezmą: Józef Borzyszkowski, Adam Hlebowicz, Barbara Szczepuła, Agnieszka Tomasik i Romuald Wicza-Pokojski.

Wstęp wolny.

Niedzielę familijnie spędzimy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1), podczas majowej edycji Rodzinnego Zwiedzania Teatru.

- Wybierzemy się na zewnątrz - zwiedzimy dziedzińce Teatru, przejdziemy przez mury, tarasy i inne zakamarki, które kryje tajemniczy mur w antracytowym kolorze - zapraszają organizatorzy. - Przy okazji poznamy historię Gdańska i Szkoły Fechtunku. Dowiemy się też, w jaki sposób funkcjonowało to miasto 400 lat temu. Wybierzcie się z nami w tę niezapomnianą historyczną podróż - już 7 maja!

Zwiedzanie potrwa 90 min., dołączyć można o godz. 9, 11, 13 lub 16. Jeśli pogoda nie dopisze zabawie na świeżym powietrzu, warsztaty zostaną przeniesione do wnętrza teatru. Bilety: 10 zł, dzieci do lat 4. wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Teatr Wybrzeże zaprasza natomiast najmłodszych na Dużą Scenę (Gdańsk, ul. Targ Węglowy 1), gdzie w niedzielę o godz. 12 odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach popularnego cyklu „Lekcje Niegrzeczności”, przybliżającego dzieciom wartościowe książki, w formie performatywnych czytań.

- Nasz czarodziej będzie dojrzewał i kształtował swoją osobowość. Kogo spotka i czego nauczy się w Paryżu? Co stanie się na arenie w cyrku? Jak przywita go Hollywood? Przekonajcie się sami. Poznajcie gwiazdę - Superstar Kajtusia Czarodzieja! - zapraszają twórcy.

Lekcję poprowadzą: Sylwia Góra-Weber, Anna Kociarz, Jacek Labijak, Jakub Nosiadek, Maciej Szemiel, a opiekę artystyczną nad przedsięwzięciem objął Maciej Konopiński.

Po Lekcji odbędą się warsztaty teatralne nawiązujące do tematyki czytanego tekstu. Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl.

Bilety: 15 zł.

Katarzynę Figurę w spektaklu Fahrenheit 451 zobaczymy w podwójnej roli
Katarzynę Figurę w spektaklu Fahrenheit 451 zobaczymy w podwójnej roli
mat. prasowe

Starsi widzowie mogą się za to wybrać na spektakl inspirowany najsłynniejszą powieścią amerykańskiego pisarza, będącego jednym z czołowych światowych twórców fantastyki, Raya Bradbury’ego: „Fahrenheit 451”.

To antyutopijna opowieść o świecie przyszłości, w którym indywidualizm jest całkowicie stłamszony, wiedza nikomu niepotrzebna, a analfabetyzm mile widziany. Książki są złem, za ich posiadanie grozi kara, a strażacy palą je na wielkich stosach.

Za inscenizację odpowiada jeden z najgłośniejszych twórców współczesnego teatru - Marcina Libera. W spektaklu występują: Dorota Androsz, Katarzyna Figura, Katarzyna Z. Michalska, Piotr Biedroń, Michał Jaros, Maciej Konopiński, Michał Kowalski, Jakub Mróz i Cezary Rybiński.

Spektakl odbędzie się na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże (Gdańsk, ul. Targ Węglowy), w piątek i sobotę o godz. 19, oraz w niedzielę o godz. 16. Bilety: normalny 40 zł, ulgowy 30 zł, galeria/balkon 25 zł.

Zobacz też: Łączą wrażliwość artystki z umiejętnościami informatyka. Wystawa studenckich grafik w GAK

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora