PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Maciej Muzaj za Damiana Schulza. Zmiany w ekipie siatkarzy Trefla

Maciej Muzaj za Damiana Schulza. Zmiany w ekipie siatkarzy Trefla
Damian Schulz był najskuteczniejszym zawodnikiem Trefla w sezonie 2017/2018. W najbliższych rozgrywkach jego miejsce w gdańskiej drużynie zajmie 24-letni Maciej Muzaj - reprezentant Polski i trzeci najlepiej punktujący zawodnik PlusLigi minionego sezonu. Według trenera Andrei Anastasiego to jeden najbardziej perspektywicznych siatkarzy w Europie.
Maciej Muzaj i Kewin Sasak
Maciej Muzaj i Kewin Sasak
fot. Trefl Gdańsk

Maciej Muzaj urodził się we Wrocławiu, ma 207 cm wzrostu, gra na pozycji atakującego. Pierwsze siatkarskie kroki stawiał w miejscowej Gwardii, w latach 2012-2015 był zawodnikiem PGE Skry Bełchatów, skąd trafił do Jastrzębskiego Węgla.

Największe sukcesy 24-letniego dziś siatkarza?

Z PGE Skrą sięgnął po mistrzostwo Polski (2014) oraz brązowy medal krajowych rozgrywek (2015) a także Superpuchar. W Jastrzębskim Węglu w sezonie 2015/2016 był drugim najlepiej punktującym zawodnikiem w PlusLidze (lepszy był tylko Bartosz Kurek) i trzecim najlepiej atakującym. W sezonie 2016/2017 stanął z zespołem na najniższym stopniu podium rozgrywek. Miniony sezon jastrzębianie zakończyli na piątej pozycji, a Muzaj uplasował się na trzecim miejscu w rankingu najlepiej punktujących i najlepiej atakujących, osiem razy odbierał statuetkę MVP meczu (częściej - dziewięć razy - ten tytuł odbierali Mariusz Wlazły i Damian Schulz).

Muzaj ma też już za sobą występy w reprezentacji Polski. W biało-czerwonych barwach debiutował w 2016 roku w Lidze Światowej. Rok temu także był powołany na te rozgrywki oraz znalazł się w szerokim składzie na mistrzostwa Europy. Obecnie jest powołany na rozgrywki Ligi Narodów.

- Kiedy zaczynaliśmy budować drużynę na następny sezon, Maciej był moim pierwszym wyborem. W mojej opinii to jeden z najbardziej perspektywicznych graczy nie tylko w Polsce, ale też Europie. Chcę, żeby w Gdańsku jeszcze mocniej się rozwinął, stale podnosił swoje umiejętności, a dla drużyny zdobywał oczywiście jak najwięcej punktów. Jest to świetny atakujący i będzie bardzo ważnym ogniwem naszego zespołu - mówi trener Trefla Andrea Anastasi.

- Praca z trenerem Anastasim to moje marzenie, słyszałem o nim bardzo dużo dobrego i jestem pewien, że pomoże mi w rozwoju. Nie ukrywam, że bardzo się też cieszę z przeprowadzki do Gdańska. Czułem, że potrzebuję takiej zmiany. Nigdy nie miałem okazji mieszkać nad morzem, a bardzo lubię to otoczenie. Myślę, że Gdańsk to świetne miejsce do życia - mówi Muzaj, który podpisał z Treflem roczny kontrakt. 


Schulz odchodzi po sześciu latach

Muzaj zastąpi w zespole żółto-czarnych Damiana Schulza, który był rewelacją minionego sezonu.

Pochodzący z Lęborka siatkarz z Treflem związany był od 2012 roku. Dwa pierwsze sezony kontraktu spędził na wypożyczeniach do pierwszoligowych zespołów z Poznania i Siedlec, a w PlusLidze zadebiutował w 2014 roku. W sezonach 2014/2015 oraz 2015/2016 był stopniowo przygotowywany przez trenera Andreę Anastasiego do roli podstawowego gracza, stając się coraz ważniejszą częścią zespołu. W sezonie 2016/2017 został pierwszym atakującym Trefla i w pełni sprostał temu wyzwaniu. Wystąpił we wszystkich 32 meczach żółto-czarnych, każdy z nich rozpoczynając w wyjściowej szóstce. Aż 15 razy kończył spotkanie z dorobkiem przynajmniej 21 punktów, otrzymał też pięć statuetek dla najlepszego gracza meczu. W minionych rozgrywkach 2017/2018 do swojej kolekcji dołożył dziewięć nagród MVP. Ponownie wystąpił we wszystkich starciach „Gdańskich Lwów”, a także często kończył spotkania z najwyższym dorobkiem punktowym.
Dzięki świetnym występom Schulz trafił do reprezentacji Polski, jego nowym klubem ma być Asseco Resovia Rzeszów.


Zmiennik dla Muzaja

Dwuletnim kontraktem z możliwością przedłużenia o rok związał się z Treflem 21-letni Kewin Sasak, który będzie zmiennikiem Muzaja. Mierzący 208 cm atakujący siatkarską przygodę rozpoczął w MKS-ie MDK Warszawa. Przed sezonem 2017/2018 przeniósł się do pierwszoligowego Ślepska Suwałki, gdzie mimo młodego wieku szybko stał się filarem zespołu.

- Przy budowie składu na sezon 2018/2019 kierowaliśmy się podobnymi zasadami jak przed rozgrywkami 2014/2015, by wybrać jak najlepiej rokujących graczy. Kewin jest takim zawodnikiem, ma świetne warunki fizyczne i jestem przekonany, że w Gdańsku może bardzo podnieść poziom swoich umiejętności - tłumaczy trener Anastasi. - Chcę mieć w drużynie graczy perspektywicznych, którzy będą się rozwijać. Można uznać, że robimy mały krok w tył, ale to tylko po to, by zrobić dwa duże w przód.

- Bardzo się cieszę, że będę mógł grać w jednym z najlepszych klubów PlusLigi, jakim jest Trefl Gdańsk. Jestem przekonany, że praca pod okiem trenera Anastasiego to dla mnie bardzo duża szansa na rozwój i osiągnięcie zamierzonych celów. Oczywiście bardzo chciałbym zadebiutować w PlusLidze, więc będę dawać z siebie wszystko - zapewnia Sasak.


Wcześniej gdański klub poinformował, że w sezonie 2018/2019 w żółto-czarnych barwach nie zobaczymy TJ-a Sandersa, Daniela McDonnella oraz Brada Guntera. Kontrakty Kanadyjczyków i Amerykanina obowiązywały rok i nie zostały przedłużone.

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl