• Start
  • Wiadomości
  • Łzy wzruszenia i oklaski na stojąco - tak gdańszczanie gratulowali noblistce Oldze Tokarczuk 

Łzy wzruszenia i oklaski na stojąco - tak gdańszczanie gratulowali noblistce Oldze Tokarczuk 

We wtorek, 10 grudnia 2019 roku, od godz. 15.30 sień Instytutu Kultury Miejskiej zaczęła wypełniać się gośćmi. O 16.30 - większość krzesełek było już zajętych, a gdy kilkadziesiąt minut później w Sztokholmie, polska pisarka Olga Tokarczuk, z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa odbierała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018, zebrani klaszcząc wstawali z miejsc i ocierali łzy.
10.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańszczanie, przedstawiciele środowisk twórczych, oglądali uroczystość wręczenia Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk wspólnie w siedzibie IKM
Gdańszczanie, przedstawiciele środowisk twórczych, oglądali uroczystość wręczenia Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk wspólnie w siedzibie IKM
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Wypełniona przybyłymi sień Instytutu Kultury Miejskiej, na stołach kawa, herbata, drożdżówka i sernik. Wśród wzruszonych gości - przedstawiciele świata gdańskiej literatury i mediów, pracownicy instytucji kultury i wydawnictw, miłośnicy książek i po prostu - dumni z osiągnięć pisarki gdańszczanie. Pomysł wspólnego celebrowania wielkiego święta polskiej literatury okazał się znakomity. 

- Atmosfera była bardzo, bardzo miła, niezwykle podniosła i przyjacielska - mówi obecna na uroczystości Magdalena Kalisz, współwłaścicielka księgarni i kawiarni Sztuka Wyboru, współorganizatorka i współpomysłodawczyni Gdańskich Targów Książki. 

Dlaczego zdecydowała się przyjść do IKM i oglądać wspólne transmisję online ze Sztokholmu?

- Chciałam celebrować tak wielkie święto z ludźmi, dla których ważna jest literatura, ważne są książki - mówi Kalisz. - Kiedy dzieją się takie rzeczy, trzeba być razem, a nie samemu w zaciszu domu. Bo to jest wielkie święto!  

Olga Tokarczuk jest doskonale znana gdańskim miłośnikom literatury. Pisarka przy wielu okazjach była obecna w Trójmieście - regularnie odwiedza Literacki Sopot, jest członkinią jury Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności, a w 2019 roku jej wykład otwierał Gdańskie Spotkania Literackie „Odnalezione w tłumaczeniu”.

2019-12-10_tokarczuk_001 (1).JPG
Podczas spotkania wybrane fragmenty powieści Olgi Tokarczuk czytali aktorzy - Marta Kalmus-Jankowska i Piotr Jankowski.
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Akademia Szwedzka wyróżniła autorkę najważniejszą w dziedzinie literatury nagrodą: "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Wcześniej, za wydaną w 2007 roku powieść “Bieguni” Tokarczuk otrzymała Nagrodę Literacką „Nike” i międzynarodową Nagrodę Bookera. Za Księgi Jakubowe z 2015 kapituła ponownie przyznała jej Nagrodę “Nike”. 

W wykładzie noblowskim zatytułowanym "Czuły narrator", który wygłosiła w sobotę, 7 grudnia, Olga Tokarczuk przekonywała: - To czułość – mówiła noblistka – pozwala nam zobaczyć i opisać świat jako "żyjący, powiązany ze sobą, współpracujący i od siebie współzależny".

 

WIĘCEJ: Nominowani do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020

 

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej