• Start
  • Wiadomości
  • Luty z Klubem Żak to dobre kino, edukacja filmowa i wystawa. Od 12 lutego również na żywo

Luty z Klubem Żak to dobre kino, edukacja filmowa i pierwsza w tym roku wystawa. Już nie tylko online

Luty w Klubie Żak upłynie pod znakiem filmu. Kuratorzy przygotowali dwa cykle „Kina Żak w Waszym domu”, kontynuują projekt edukacyjny Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (NHEF), a w galerii pojawią się - od 11 lutego - obrazy Przemysława Garczyńskiego „Figury Pierwsze”. Instytucja zostanie otwarta w reżimie sanitarnym - 12 lutego 2021 r. W kinie dostępna będzie połowa miejsc.
07.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przemysław Garczyńska praca z cyklu Figury pierwsze
Przemysław Garczyńska praca z cyklu "Figury pierwsze"
mat. Klub Żak

 

 

O związkach malarstwa z architekturą

- Wystawa stanowi refleksję artysty na temat pejzażu, jako jednego z podstawowych tematów malarskich - mówi Agata Nowosielskia, malarka i kuratorka galerii Klubu Żak. - Sięgając po wątki architektoniczne skupia się Garczyński nad twórczością człowieka, w jego pracach architektura stanowi metaforę przestrzeni, w której się znajdujemy, poruszamy. Obrazy Przemysława Garczyńskiego oparte są na formach geometrycznych i iluzji przestrzeni. 

Przemysław Garczyński urodził się w 1988 roku w Lublinie, ale mieszka i tworzy w Trójmieście. Ukończył grafikę warsztatową na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (pracownia litografii) i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obecnie pracuje jako asystent na Wydziale Malarstwa. Jako artysta zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, malarstwem ściennym i grafiką. Jest finalistą konkursów artystycznych, m.in. 17. Artystycznej Podróży Hestii 2018 i Gdańskiego Biennale Sztuki 2018. Otrzymał też Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 29. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych „Promocje” 2019. 

Prace nad otwarciem wystawy Przemysława Garczyńskiego w galerii Klubu Żak trwają
Prace nad otwarciem wystawy Przemysława Garczyńskiego w galerii Klubu Żak trwają
mat. Klub Żak

 

Prace Garczyńskiego pojawią się w Galerii Żak 11 do 28 lutego. W związku z pandemią, publiczność raczej nie będzie mogła być obecna na wernisażu, ale Klub przygotowuje filmową relację z tego wydarzenia. W filmowej rejestracji wystawy, kuratorka Agata Nowosielska i artysta opowiedzą o wystawianych pracach i idei projektu. 

Film będzie dostępny na stronie Facebook.com/Galeria-Żak na kanale YouTube Klubu Żak.  

Od 12 lutego Galeria Żak będzie dostępna dla gości Klubu. 

 

nhef luty zak
"Szczęściara" - to propozycja dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych
mat. Klub Żak

 

Kino bawi i wychowuje 

Młodsze dzieci wróciły już do szkół, starsze jak dotąd nie, ale Klub Żak kontynuuje cykl edukacyjny Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. 

- Prelekcja, seans filmowy, omówienie filmu, dostęp do scenariuszy lekcji filmowych, a dla przedszkolaków i uczniów klas I-III propozycja zajęć warsztatowych – to w skrócie zawiera pakiet na zajęcia NHEF online na platformie internetowej (koszt udziału dla 1 osoby: 8 zł). - tłumaczy kuratorka filmowa Marta Maciejewska z Klubu Żak. - Na zajęcia można zapisać całą klasę, ale też można w nich uczestniczyć pojedynczo lub rodzinnie.

Na przedszkolaków i najmłodszych uczniów (klasy I-III) czekają filmy „Pettson i Findus – wielka wyprowadzka”, „Kacper i Emma na safari”, „Kapitan Morten i Królowa Pająków” oraz  „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”. 

Uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych mogą zainteresować historia rudowłosej „Szczęściary” czy „Blanka”, filipiński film o dziewczynce, która utrzymuje się z drobnych kradzieży na ulicach Manili i marzy o rodzinie, a także pełne przygód „Niezwykłe lato z Tess” oraz zestaw „Zestaw filmów dokumentalnych: świat wokół”. 

Z kolei bohaterowie filmu „Aga” Nanook i Sedna mieszkają na północy Jakucji, gdzie każdego dnia zmagają się z trudnymi warunkami atmosferycznymi i doceniają piękno świata, który ich otacza. Wiedzą, że muszą zachować dystans, żeby przetrwać i pogodzić się z przeprowadzką córki do miasta. 

- To oszałamiające widowisko ze wszystkimi odcieniami mroźnej bieli, a jednocześnie kameralna opowieść o rozpadzie rodziny jest propozycją dla uczniów szkół średnich i miłośników kina ambitnego - tłumaczy Maciejewska. 

Więcej informacji i formularz zapisów są na stronie www.klubzak.com.pl w zakładce KINO (informacje edukacja@klubzak.com.pl), a zapisy i bilety za 8 zł są dostępne na stronie https://nhef.pl/nhef-online

 

„Serce miłości obejrzymy w piątek, 5 lutego 2021 r., w reż. Łukasza Rondudy. Warto zobaczyć znakomite kreacje aktorskie Justyny Wasilewskiej i Jacka Poniedziałka
„Serce miłości" obejrzymy w piątek, 5 lutego 2021 r., w reż. Łukasza Rondudy. Warto zobaczyć znakomite kreacje aktorskie Justyny Wasilewskiej i Jacka Poniedziałka
mat. Klub Żak

 

Kino Żak w Waszym domu

W kolejnym cyklu filmowym „Kino Żak w Waszym domu” pojawią się tytuły z repertuaru kin studyjnych, którym jest Kino Żak. Filmy można oglądać od czwartku do niedzieli (o godz. 20) w tematycznych zestawach.

- W pierwszym tygodniu lutego proponujemy dwa tytuły pod szyldem „Artysta i forma filmowa” - zachęca Paweł Biliński, kurator kina Żak. - Forma przekazu audiowizualnego jest bardzo często wykorzystywana przez artystów, których w pierwszym odruchu wcale nie musimy kojarzyć z historią kina.

„Serce miłości (5 lutego) Łukasza Rondudy, kuratora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i artysty multimedialnego to znakomite kreacje aktorskie Justyny Wasilewskiej i Jacka Poniedziałka. Drugi film, „Serce psa” (6 – 7.02) jest dziełem Laurie Anderson, kompozytorki, performerki, rzeźbiarki, rysowniczki komiksów, artystki-rezydentki w NASA (sic!).

Drugi tydzień lutego to „Kino drogi”. Żak zaproponuje filmy skrajnie odmienne pod względem tematycznym i estetycznym: „Wędrówka na Zachód” Tsaia Ming-lianga (11 – 12.02) i „American Honey” Andrei Arnold (13 – 14.02). 

- „Wobec imigrantów” to propozycja na trzeci tydzień lutego i dwa filmy „Po tamtej stronie” i „Samba” - mówi Biliński. - Wielu kinomanów druga dekada XXI wieku będzie kojarzyć się, między innymi, z filmami, w których akcentuje się temat migracji. Reżyserzy pochylali się jednak nie tylko nad postępującą globalizacją i różnorodnymi problemami wynikającymi z asymilacji w obrębie danego kraju, ale też kwestią uchodźców. Waga zagadnienia niejednokrotnie skłaniała realizatorów do realizacji poważnych dramatów społecznych. Ale – jak udowadniają autorzy filmów „Po tamtej stronie” (18 – 19.02) i „Samba” (20-21.02) – w niektórych sytuacjach humor może pomóc w uwypukleniu zaangażowanego przekazu.

- Ostatni tydzień lutego upłynie pod znakiem pod znakiem Slow Cinema, niegdyś znanego jedynie bywalcom wybranych festiwali filmowych, dziś dostrzegane jest przez większość kinomanów - tłumaczy Biliński. - Slow cinema ma swoich reprezentantów właściwie pod każdą szerokością geograficzną: także na Tajwanie, gdzie swoje filmy kręcił Hou Hsiao-hsien, oraz w Meksyku, z którego pochodzi Carlos Reygadas.

W tym zestawie znajdzie się chiński film „Zabójczyni” (25 – 26.02), nagrodzony na festiwalu w Cannes za reżyserię oraz meksykański „Nasz czas”  

Kino Żak będzie dostępne dla widzów już nie tylko online od 12 lutego.

- Cykl seansów online „Kino Żak w Waszym domu” będzie kontynuowany - deklaruje Magdalena Renk, dyrektorka Klubu Żak.


„Po tamtej stronie” pojawi się w kinie od 18 do 19 lutego. Film udowadnia, że lżejszy ton nie szkodzi zaangażowanemu przekazowi dzieła
„Po tamtej stronie” pojawi się w kinie od 18 do 19 lutego. Film udowadnia, że lżejszy ton nie szkodzi zaangażowanemu przekazowi dzieła
mat. Klub Żak



Program na luty 2021 roku

  • 4 – 5.02.2021 / G.20.00 / SERCE MIŁOŚCI / r. Łukasz Ronduda (Performer) / scen. Robert Bolesto (Ostatnia rodzina, Córki dancingu) / wys. Justyna Wasilewska (Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej, Ikar. Legenda Mietka Kosza), Jacek Poniedziałek (Boisko bezdomnych, Rewers) / Polska / 2017 / 78 min.
  • 6 – 7.02.2021/ G.20.00 / SERCE PSA / Heart of a Dog / r. Laurie Anderson / Francja, USA / 2015 / MFF w Wenecji 2015: Nagroda Specjalna / 75 min.
  • 11 – 12.02.2021 / G.20.00 / WĘDRÓWKA NA ZACHÓD / Xi You / r. Tsai Ming-liang (Niech żyje miłość, Dni) / Francja, Tajwan / 2014 / 56 min
  • 13 – 14.02.2021/ G.20.00 / AMERICAN HONEY / r. Andrea Arnold (Fish Tank, Wichrowe wzgórza) / wys. Sasha Lane (Złe wychowanie Cameron Post), Shia LaBeouf (Sokół z masłem orzechowym, Słodziak), Riley Keough (Dom, który zbudował Jack, Tajemnice Silver Lake) / USA, Wielka Brytania / 2016 / MFF w Cannes 2016: Nagroda Jury / 158 min. 
  • 18 – 19.02.2021 / G.20.00 / PO TAMTEJ STRONIE / Toivon tuolla puolen / r. Aki Kaurismäki (Człowiek bez przeszłości, Człowiek z Hawru) / Finlandia, Niemcy / 2017 / MFF w Berlinie 2017: Srebrny Niedźwiedź (Najlepszy reżyser) / 98 min.
  • 20 – 21.02.2021/ G.20.00 / SAMBA / r. Olivier Nakache i Éric Toledano (Nietykalni, Nasze najlepsze wesele, Nadzwyczajni) / wys. Omar Sy (Nietykalni, Jutro będziemy szczęśliwi, Lupin), Charlotte Gainsbourg (Antychryst, Nimfomanka, Melancholia), Tahar Rahim (Prorok, Przeszłość) / Francja / 2014 / 120 min.
  • 25 – 26.02.2021 / G.20.00 / ZABÓJCZYNI / Nie Yin Niang / r. Hou Hsiao-hsien (Podróż czerwonego balonika) / Chiny, Francja, Hongkong, Tajwan / 2015 / MFF w Cannes 2015: Najlepszy reżyser / 105 min.
  • 27 – 28.02.2021/ G.20.00 / NASZ CZAS / Nuestro tiempo / r. Carlos Reygadas (Ciche światło, Post tenebras lux) / Dania, Francja, Meksyk, Niemcy, Szwecja / 2018 / 173 min.

Bilety na seanse online za 14 zł są dostępne w sklepie Klubu Żak – tickets.klubzak.com.pl, a sprzedaż na dany seans kończy się o g.19.00 w dniu seansu. Filmy są dostępne tylko w Polsce. Film należy zacząć oglądać między 20.00, a 22.00. Od momentu pierwszego uruchomienia filmu widz ma 3 godziny na dokończenie oglądania, niezależnie od tego, o której godzinie zaczął oglądać film. W ciągu tych 3 godzin kod będzie działał na każdym urządzeniu, ale tylko na jednym naraz.

Klub Żak, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, www.klubzak.com.pl; biuro@klubzak.com.pl



TV

To przedszkole jest wzorem