• Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajęli szóste miejsce w ME w klasie 49er

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajęli szóste miejsce w ME w klasie 49er

Żeglarze gdańskiego AZS AWFiS Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajęli szóste miejsce (dziewiąte w klasyfikacji ogólnej) w otwartych mistrzostwach Europy klas 49er, 49erFX i Nacra 17, które w dniach 13-19 maja odbyły się w Weymouth w Wielkiej Brytanii.
20.05.2019
Paweł Przybytek i Łukasz Kołodziński podczas regat

Mistrzostwa Europy miały formułę otwartą, więc mogli w nich startować także żeglarze spoza Starego Kontynentu. Wyścigi odbywały się w Weymouth u wybrzeży Wielkiej Brytanii, na akwenie, na którym w 2012 roku odbywały się regaty olimpijskie.

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) to dwukrtotni olimpijczycy, w karierze stawali na podium mistrzostw Europy (brąz w 2015 roku). Tym razem zajęli szóste miejsce, w klasyfikacji ogólnej - dziewiąte. Mogli jeszcze poprawić swoją pozycję jednak w ostatnim dniu zawodów zbyt słaby wiatr uniemożliwił przeprowadzenie wyścigu medalowego dla najlepszych dziesięciu załóg klasyfikacji generalnej.

Za nami siedem dni ścigania w zróżnicowanych warunkach. Były dni z siłą wiatru dochodzącą do górnej granicy oraz takie, gdy czekaliśmy na jakikolwiek podmuch. Cały tydzień współpracowaliśmy ze sobą, dzień po dniu, wyścig po wyścigu, by realizować swoje założone cele. Wynikowo odczuwamy niedosyt! Czekamy na mistrzostwa świata w Auckland - krótko podsumowali swój występ Przybytek z Kołodzińskim.

Ubiegłoroczni wicemistrzowie Europy Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) w klasyfikacji europejskiej zajęli 20. miejsce, w ogólnej - 26.

Nowymi mistrzami Europy zostali Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii, którzy rok temu stali na trzecim miejscu podium. Srebrny medal przypadł ich rodakom Jamesowi Petersowi i Fynnowi Sterrittowi a brązowy broniącym tytułu Hiszpanom Diego Botinowi i Iago Lopez Marri.

Klasyfikację ogólną wygrali Nowozelandczycy Peter Burling i Blair Tuke, mistrzowie olimpijscy z Rio de Janeiro i srebrni medaliści igrzysk z Londynu, którzy w tym roku wrócili do ścigania się w klasie 49er, po tym jak brali udział okołoziemskim rejsie Volvo Ocean Race.

W kasie 49erFX czternaste (dwudzieste pierwsze ogólnie) zajęły Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk).

Złoty medal mistrzostw Europy kobiet zdobyły aktualne mistrzynie świata Holenderki Annemiek Bekkering i Annette Duetz. Drugie miejsce zajęły broniące tytułu Norweżki Helene Naess i Marie Ronningen oraz Szwedki Vilma Bobeck i Malin Tengstroem.

Klasyfikację generalną wygrały aktualne mistrzynie olimpijskie Brazylijki Martine Grael i Kahena Kunze.

Zawody w Wielkiej Brytanii były drugą imprezą, w której Polacy mogli zdobyć punkty do klasyfikacji wewnętrznej w walki o imienne kwalifikacje na igrzyska olimpijskie w Tokio w 2020 roku.

O kwalifikację olimpijską dla kraju Polacy powalczą na mistrzostwach świata, które odbędą się w dniach 29 listopada - 8 grudnia w Auckland w Nowej Zelandii. Tam przepustkę do Tokio wywalczą cztery państwa w klasie 49er, sześć w klasie 49erFX i pięć w klasie Nacra 17.