PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Upamiętnienie 81. rocznicy ludobójstwa Polaków w ZSRR w latach 1937–1938

Upamiętnienie 81. rocznicy ludobójstwa Polaków w ZSRR w latach 1937–1938
W sobotę, 11 sierpnia, w samo południe u stóp pomnika Golgoty Wschodu na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku odbyła się uroczystość 81. rocznicy ludobójstwa Polaków w ZSRR przez NKWD w latach 1937-1938.
W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele Gdańskiej Rodziny Katyńskiej i gdańskiego oddziału Związku Sybiraków
W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele Gdańskiej Rodziny Katyńskiej i gdańskiego oddziału Związku Sybiraków
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- Upamiętnianie najważniejszych wydarzeń historycznych to obowiązek każdej władzy samorządowej. Musimy pamiętać o rzeczach trudnych i przekazywać tę wiedzę kolejnym pokoleniom, dlatego zachęcam, aby w tym czasie przyjść na uroczystości i dać dowód pamięci i szacunku. Niech ten symboliczny gest będzie okazją do zadumy, zatrzymania się i przyjrzenia biegowi historii - mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Sobotnia uroczystość była wyrazem hołdu dla ofiar masowych i systematycznych eksterminacji Polaków w latach 1937-1938 na terenie sowieckiej Rosji oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego i rozkazu operacyjnego nr 00485 szefa NKWD Nikołaja Jeżowa z 11 sierpnia 1937 roku.

Uroczystość odbyła się u stóp pomnika Golgoty Wschodu na cmentarzu Łostowickim. O godz. 12:00 odegran hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej, potem m.in. nastąpiło oficjalne odsłonięcie kamienia upamiętniającego ofiary „operacji polskiej” NKWD 1937-1938, odmówiono modlitwę, złożono kwiaty przy pomniku, odegrano hymn sybiracki. 

W uroczystości wzięli udział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, przedstawiciele Gdańskiej Rodziny Katyńskiej i gdańskiego oddziału Związku Sybiraków.

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl