PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Łowiectwo to dbałość o równowagę w przyrodzie czy destrukcja ekosystemu? Spotkanie w piątek

Łowiectwo to dbałość o równowagę w przyrodzie czy destrukcja ekosystemu? Spotkanie w piątek
Zenon Kruczyński zna środowisko łowieckie od podszewki, ponieważ przez wiele lat był czynnym myśliwym. Dziś autor książki „Farba znaczy krew” angażuje się w działalność ekologiczną. Na pytania o sens łowiectwa odpowie podczas spotkania w piątek, 10 września, o godz. 18, w Domu Zarazy (Stary Rynek Oliwski 16A) w ramach cyklu „Przyrodopisanie po polsku”.
Kolejnym gościem cyklu Przyrodopisanie po polsku  będzie Zenon Kruczyński, przez wiele lat myśliwy, obecnie aktywista na rzecz praw zwierząt, autor głośnej książki  Farba znaczy krew . Spotkanie w piątek, o godz. 18, w Domu Zarazy w Oliwie
Kolejnym gościem cyklu "Przyrodopisanie po polsku" będzie Zenon Kruczyński, przez wiele lat myśliwy, obecnie aktywista na rzecz praw zwierząt, autor głośnej książki "Farba znaczy krew". Spotkanie w piątek, o godz. 18, w Domu Zarazy w Oliwie
fot. mat. WiMBP

 


W czasach, gdy z powierzchni naszej planety znikają bezpowrotnie kolejne gatunki zwierząt, dyskusja o przyszłości myślistwa wydaje się nieunikniona. Czy argument o wielowiekowej tradycji polowań da się jeszcze dziś obronić? Czy rzeczywiście myśliwi przyczyniają się do utrzymywania równowagi w przyrodzie i rozsądnego regulowania populacji dzikich zwierząt? A może to jedynie slogany, pod którymi kryje się destrukcja ekosystemu, patriarchalne pragnienie sprawowania kontroli nad światem i… świetnie prosperujący biznes?
O tym wszystkim porozmawiamy podczas spotkania z Zenonem Kruczyńskim, którego książka „Farba znaczy krew” opowiada o środowisku łowieckim od podszewki. Autor, przez wiele lat czynny myśliwy, dziś angażuje się w działalność ekologiczną, przekonując, że zmiana naszego stosunku do zwierząt jest jedną z najistotniejszą z kwestii, z którymi musimy się uporać. Im szybciej, tym lepiej. Dla nas wszystkich.

Spotkanie odbędzie się w Domu Zarazy (Stary Rynek Oliwski 16A) w piątek, 10 września, o godz. 18. Będzie to kolejne wydarzenie z cyklu „Przyrodopisanie po polsku”.


Zenon Kruczyński - autor książki „Farba znaczy krew”, kiedyś myśliwy, dziś publicysta i aktywista ekologiczny, zaangażowany na rzecz zmiany relacji ludzi wobec środowiska i zwierząt. Współautor książek „Łowiectwo zielonym okiem”, „Śmierć zwierzęcia. Współczesne zootanatologie”, „O jeden las za daleko. Demokracja, kapitalizm i nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce”, „Etyczne potępienie myślistwa” oraz „Etyka i ekologia” (planowane wydanie 2021 wyd. Universitas). Inicjator kampanii Ratuj drzewa, „Rykowisko dla jeleni, nie dla myśliwych” oraz powstania koalicji Niech Żyją!. Autor projektu „Wgląd w relację pomiędzy ludźmi a zwierzętami”, nauczyciel mindfulness. W tym roku nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazał się „Ilustrowany samouczek antymyśliwski” jego autorstwa.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl