PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Lotos Nord Cup Gdańsk - na starcie ma się pojawić 850 załóg w niemal trzydziestu klasach

Lotos Nord Cup Gdańsk - na starcie ma się pojawić 850 załóg w niemal trzydziestu klasach
Już w piątek, 25 czerwca, rozpocznie się Lotos Nord Cup Gdańsk - jedne z najpopularniejszych regat w Polsce. W tegorocznej edycji żeglarze kilkudziesięciu klas ścigać się będzie przez 17 dni. Ostatnie wyścigi zaplanowano na 11 lipca. Zmagania można obserwować z plaż na Stogach, w Górkach Zachodnich i Brzeźnie.
Na wodach Zatoki Gdańskiej w ciągu 17 dni rywalizować będą jachty w kilkudziesięciu klasach
Na wodach Zatoki Gdańskiej w ciągu 17 dni rywalizować będą jachty w kilkudziesięciu klasach
fot. Bartosz Modelski Sailspotting

 

Lotos Nord Cup Gdańsk organizowany jest już po raz szesnasty. Poprzednia edycja zgromadziła na starcie około 589 jachtów w 25 klasach. Ze względu na pandemię koronawirusa - by zapewnić uczestnikom maksimum bezpieczeństwa- organizatorzy wydłużyli wówczas czas trwania imprezy do 17 dni. 

Podobnie będzie w tym roku. Organizatorzy z AZS Galion Gdańsk i Yacht Club Gdańsk spodziewają się też rekordowej frekwencji. W ciągu 17 dni rywalizować ma niemal 850 jednostek w 28 klasach.   

- Puchniemy! - cieszy się dyrektor sportowy regat Michał Korneszczuk. - W sensie liczby goszczących u nas co roku klas i żeglarzy, ale także z trochę z dumy. Zapraszamy do Gdańska, bo nasz wychwalany przez uczestników morski akwen kusi i pozwala spróbować swoich sił w najróżniejszych warunkach.

Trasy regatowe zostały ustawione w pobliżu gdańskich plaż Stogi, Górki Zachodnie oraz Brzeźno, więc będzie można obserwować zmagania zarówno z lądu jak i z wody. Bazą regat tradycyjnie jest marina Galion w Górkach Zachodnich i tam żeglarzom będzie się można przyjrzeć z bliska.

 

Kalendarz Regat Nord Cup 2021 w dniach 25 czerwca - 11 lipca

 

Pierwszym wyścigiem, w którym startują jachty morskie, będzie długodystansowy Orvaldi B8 Race. Start odbędzie się w Górkach Zachodnich w piątek, 25 czerwca, o godz. 19.00, skąd żeglarze wyruszą w kierunku platformy Lotos Petrobaltic na złożu B8. Całkowita długość tej trasy to aż 120 Mm. 

Od soboty będą startować klasy Finn, Europa, 420, 470, Hobie Cat 14 i 16, OK-Dinghy, Open Skiff i RS 21.

W tygodniu - na przełomie czerwca i lipca - ścigać się będą klasy Laser-Radial, Standard i 4.7, a w pierwszy weekend lipca w regatach zadebiutują bardzo widowiskowe wyścigi Open Foil Racing i IQFoil. Rozpoczną się także trwające do poniedziałku regaty dawno nie uczestniczącej w gdańskiej imprezie klasie Techno 298, które będą także eliminacjami do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Także w dniach 3-4 lipca wystartują kolejne regaty dla jachtów pełnomorskich w ramach Nord Cup Classic w klasach ORC, KWR, OPEN.

W niedzielę, 4 lipca, wyjątkowe przybrzeżne cztery wyścigi o Bursztynowy Puchar Neptuna, podczas krótkich z całkiem bliska będzie można obserwować żeglarzy startujących na jachtach jednokadłubowych, katamaranach, a nawet deskarzy z żaglem lub latawcem.

Od 6 do 8 lipca odbywać się będzie Vector Sails Cup, co oznacza rywalizację najmłodszych żeglarzy na Optimistach. W tym czasie obok nich będzie się także ścigać klasa L’Equipe.

- Cieszymy się, że w tym roku bez przeszkód możemy organizować nasze regaty - mówi sędzia główny regat Tomasz Sawukinas. - Mamy nadzieję, że pogoda dopisze i będziemy świadkami zmagań najlepszych polskich i zagranicznych żeglarzy. 


Wyniki będą publikowane na stronie www.nordcup.pl i na platformie Upwind

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl