PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Lotos Nord Cup Gdańsk 2021 zakończone. Rywalizowało 1 200 zawodniczek i zawodników w prawie 30 klasach

Lotos Nord Cup Gdańsk 2021 zakończone. Rywalizowało 1 200 zawodniczek i zawodników w prawie 30 klasach
Regaty odbywały się nieprzerwanie przez siedemnaście dni, w których udział brali najmłodsi żeglarze w klasie Optimist, przez intensywnie szkolącą się młodzież i studentów, doświadczonych sportowców aż po aktywnych siedemdziesięciolatków. W tym roku Gdańsk odwiedzili także Czesi, Estończycy, Litwini i Brytyjczycy. Regaty odbywały się w dniach 25 lipca - 11 sierpnia. Pobity został rekord frekwencji.
W regatach brali udział także najmłodsi adepci żeglarstwa
W regatach brali udział także najmłodsi adepci żeglarstwa
fot. Sail Spotting Bartosz Modelski

 

- To były strasznie długie regaty - podsumowywał podczas zakończenia sędzia główny regat Tomasz Sawukinas. - Codziennie niemal inna klasa i inne emocje. Jesteśmy wykończeni, ale szczęśliwi, bo pogoda dopisała i dzięki temu udało nam się zrealizować niemal wszystkie z zaplanowanych wyścigów.

Pobity został kolejny rekord frekwencji. W tym roku na starcie pojawiło się ponad 800 łódek i 1200 zawodniczek i zawodników! Organizatorzy przypominają, że w pierwszej edycji regat - w 2006 roku w Jastarni - rywalizowało ... 17 jachtów.

Co przyciąga tylu chętnych na LOTOS Nord Cup Gdańsk rozgrywany przez 17 dni na akwenie w pobliżu Ośrodka AZS w Górkach Zachodnich?

- Dla wielu była to możliwość ścigania się w dużej flocie burta w burtę z najlepszymi zawodnikami w Polsce. W tym roku niektórzy spośród zawodników przygotowujących się do igrzysk w Tokio wykorzystali możliwość potrenowania przed wyjazdem właśnie podczas gdańskich regat. Inni sprawdzali tu swoje siły i zbierali doświadczenia już z myślą o igrzyskach olimpijskich w Paryżu, które mają się odbyć za trzy lata. Dla innych, mniej utytułowanych żeglarzy, udział w tych regatach to po prostu zdobywanie doświadczenia na ciekawym morskim akwenie i możliwość realizacji swojej żeglarskiej pasji - mówią organizatorzy z Yacht Clubu Gdańsk i AZS COSA Galion.

 

Pogoda i warunki na wodzie były sprzyjające do rywalizacji
Pogoda i warunki na wodzie były sprzyjające do rywalizacji
fot. Sail Spotting Bartosz Modelski

 

W gdańskich regatach, które rozpoczęły się 25 czerwca, udział brały prawdziwe rzesze żeglarzy, do sześciolatków na Optimistach, przez intensywnie szkolącą się młodzież i studentów, doświadczonych sportowców aż po aktywnych siedemdziesięciolatków. Nie zabrakło też gości z zagranicy: Czechów, Estończyków, Litwinów i zawodników z Wielkiej Brytanii. 

- Jesteśmy tu ze względu na duże floty i poziom sportowy wyścigów, zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy nie ma zbyt wielu regat - tłumaczył Giedrius Guzys, litewski trener drużyny narodowej w klasie ILCA. - Przywiozłem też młodych zawodników, bo musimy ich szkolić, żeby mieć w tym sporcie jakąś przyszłość. Mamy szczęście, że Polska jest tak blisko i możemy przyjeżdżać do Gdańska i nad polskie morze.

- Teraz każde regaty są treningiem i przygotowaniem do mistrzostw świata seniorów w Szwajcarii w połowie sierpnia - mówił Michał Polak ścigających się we wspólnych wyścigach dla klas IQ Foil i Open Foil Racing. 

- Obecnie pływam na IQ Foil czyli klasie olimpijskiej na Paryż 2024 i temu sprzętowi poświęcam cały swój czas i energię. Moja przygoda z klasą R:SX się skończyła. Nową klasą olimpijską jest właśnie IQ Foil czyli szybsza i ciekawsza deska windsurfingowa na hydroskrzydle - dodawał Paweł Tarnowski z SKŻ Sopot, reprezentant Polski w windsurfingu seniorów. 

 

Paweł Tarnowski z SKŻ Sopot na desce IQ Foil, czyli klasie olimpijskiej na Paryż 2024
Paweł Tarnowski z SKŻ Sopot na desce IQ Foil, czyli klasie olimpijskiej na Paryż 2024
brak autora

 

Nagrodę specjalną organizatorów „Boat of the week” otrzymał Ocean TEAM „Miętus”, który nie ukończył Orvaldi B8 Race, gdyż kpt. Adam Dobroch wraz z załogą zdecydowali się udzielić pomocy uszkodzonemu trimaranowi „Go Bananas”. OceanTEAM przerwał wyścig i doholował jednostkę wraz z załogą bezpiecznie do portu, dając świadectwo prawdziwie sportowej i żeglarskiej postawy.

Regaty Lotos Nord Cup Gdańsk 2021 zakończyły się w niedzielę, 11 lipca. 

- Wielkie brawa dla wszystkich zwycięzców i dla wszystkich, którzy byli na wodzie i się ścigali. W tym roku były super warunki. Każdy z zawodników z pewnością się wiele nauczył i to w sumie jest najważniejsze - mówił podczas ceremonii zakończenia imprezy Michał Korneszczuk dyrektor sportowy regat.


Zakończenie regat

Szczegółowe wyniki  

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl