Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Lotos i rekord wydobycia ropy. Już więcej niż milion baryłek

Ponad milion baryłek ropy naftowej wydobyły od początku roku spółki Lotos Petrobaltic, Lotos Norge i Lotos Geonafta. Jeszcze nigdy nie było tak dobrze. Ropa wydobywana jest ze złóż, które znajdują się w Polsce, Norwegii i na Litwie.

Lotos i rekord wydobycia ropy. Już więcej niż milion baryłek
A
A
data publikacji: 12 lutego 2016 r.

Nafciarze Lotosu w pracy. Uwijają się tak, że firma wydobyła już od początku roku milion baryłek ropy.
Nafciarze Lotosu w pracy. Uwijają się tak, że firma wydobyła już od początku roku milion baryłek ropy.
mat. prasowe

Dla porównania w 2013 r. milionową baryłkę wydobyto pod koniec lipca, a w 2014 i 2015 r. – w marcu. Dlaczego teraz poszło szybciej? Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes Zarządu Grupy Lotos S.A. ds. poszukiwań i wydobycia, tłumaczy, że dzięki uruchomieniu wstępnego wydobycia na bałtyckim złożu B8 oraz stabilnej produkcji ze złoża B3, a także dzięki wydobyciu ze złóż litewskich i akwizycjom w Norwegii. Lotos zwiększył dzienne wydobycie węglowodorów do poziomu blisko 30 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej na dobę (w skrócie boe/d). Działania te pozwoliły spółce osiągnąć pierwszy milion baryłek w rekordowo krótkim czasie.

Jeśli chodzi o Bałtyk, to produkcja na złożu B3 trwa od 1992 r. Wydobycie prowadzone jest przez platformę Baltic Beta. Obecna wielkość wydobycia na B3 wynosi ok. 3 tys. boe/d. 30 września 2015 r. uruchomiono produkcję na złożu B8, prowadzoną z platformy Lotos Petrobaltic. Wydobycie z 6 odwiertów produkcyjnych na tym złożu to ok. 3,5 tys. boe/d.

Natomiast jeśli chodzi o Morze Północne, to na norweskim szelfie kontynentalnym obecna wielkość produkcji przypadająca na Lotos Norge wynosi ponad 22 tys. boe/d. Z kolei na Litwie wydobycie Lotos Geonafty to około 1,2 tys. boe/d.

Na podst. materiałów prasowych oprac. SŁ

Czytaj także: Uruchomili nowe złoże na Bałtyku. Było dramatycznie