• Start
  • Wiadomości
  • Lotnisko sponsorem Biblioteki Gdańskiej PAN. Placówka ma już 425 lat - budynek czeka remont  

Lotnisko sponsorem Biblioteki Gdańskiej PAN. Placówka ma już 425 lat - budynek czeka remont  

Port Lotniczy Gdańsk został Oficjalnym Sponsorem obchodów jubileuszu 425-lecia istnienia Biblioteki Gdańskiej Polskie Akademii Nauk. W ramach mecenatu lotnisko współfinansuje modernizację historycznego budynku instytucji. Pozostałe środki na remont pochodzą z Nagrody Księżniczki Asturii, przekazanej bibliotece decyzją Prezydent Gdańska. 
14.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Historyczny budynek Biblioteki PAN przy ul. Wałowej.
Historyczny budynek Biblioteki PAN przy ul. Wałowej.
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

 

- Dzięki wsparciu finansowemu, przeprowadzimy modernizację parteru historycznego budynku przy ul. Wałowej 15. Bardzo się cieszymy i wierzymy, że przekazane przez sponsora środki pozwolą na podniesienie walorów edukacyjno-popularyzatorskich i estetycznych tego miejsca – poinformowała Biblioteka Gdańska.

Skąd decyzja lotniska o finansowaniu instytucji?

- Nasza firma zdecydowała się sponsorować bibliotekę, bo zależy nam na budowaniu wizerunku Mecenasa Kultury na Pomorzu - potwierdza Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Rok jubileuszowy i jego promocja będą do tego dobrą okazją. Placówka przez wieki służyła Gdańskowi i jego mieszkańcom i mamy nadzieje, że będzie to czyniła nadal w dobrej i nowoczesnej formie.


Jaki będzie zakres remontu?
W 2021 roku planowany jest remont przestrzeni parteru wraz ze strefą wejściową w historycznym budynku biblioteki. Obiekt pochodzi z 1905 roku. Efektem końcowym ma być uzyskanie nowoczesnej przestrzeni informacyjno-edukacyjnej z wykorzystaniem multimediów. 

Modernizacja zostanie sfinansowana ze środków sponsorskich Portu Lotniczego Gdańsk oraz z Nagrody Księżniczki Asturii, przekazanej Bibliotece decyzją Prezydent Gdańska.

 

 

Zbiory Biblioteki są unikatowym źródłem wiedzy na temat Gdańska od czasów najdawniejszych po współczesność. Kolekcja liczy kilkanaście tysięcy rękopisów, w tym prawie 400 średniowiecznych, pochodzących głównie z gdańskich bibliotek kościelnych i klasztornych. Biblioteka ma bardzo cenną, jedną z najbogatszych w Polsce, kolekcję druków z okresu od XV do XVIII wieku. Są też dziesiątki tysięcy rycin, rysunków, ekslibrisów, fotografii, numizmatów, albumów, płyt graficznych i obrazów malarskich. Są mapy i atlasy, ale także historyczne afisze, plakaty, ulotki i katalogi.




TV

Światowa stolica bursztynu