PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Listopad w Nowym Porcie z Mobilnym Domem Kultury. Warsztaty, koncerty, spektakle
Listopad w Nowym Porcie z Mobilnym Domem Kultury. Warsztaty, koncerty, spektakle
Lato się dawno skończyło, ale aktywność Mobilnego Domu Kultury GAK - na szczęście nie. Ciepłe przyjęcie i aktywność gdańszczan spowodowały, że MDK powrócił jesienią z nowym projektem, na razie tylko do Nowego Portu. Jakie atrakcję czekają mieszkańców dzielnicy do grudnia?
Mobilny Dom Kultury już od pierwszej edycji podbił serca mieszkańców Nowego Portu. Dlatego powraca tu również jesienią
Mobilny Dom Kultury już od pierwszej edycji podbił serca mieszkańców Nowego Portu. Dlatego powraca tu również jesienią
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Do faktu, że Gdański Archipelag Kultury organizuje latem atrakcyjne zajęcia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów w dzielnicach, mieszkańcy Gdańska już się przyzwyczaili. Projekt pilotażowy odbył się w 2017 roku - Mobilny Dom Kultury odwiedził wówczas Nowy Port, Chełm, Jasień i Przeróbkę - i spodobał się gdańszczanom na tyle, że już rok później MDK przyjechał na Przymorze, Stogi i na Łostowice, a także wrócił do Nowego Portu i na Chełm.

Jaka idea przyświecała organizatorom tłumaczyła portalowi gdansk.pl, na początku akcji w 2017 roku, Katarzyna Andrulonis, animator kultury z Domu Sztuki GAK: - Mobilny Dom Kultury to wspólny pomysł naszych placówek - mówiła Andrulonis. - Chcemy na chwilę przenieść nasze instytucje do dzielnic, w których na co dzień nie działamy. Będziemy więc w Nowym Porcie, na Chełmie, na Jasieniu i na Przeróbce. Tam będą odbywały się nieodpłatne wydarzenia, takie jak koncerty, spektakle, happeningi, działania animacyjne, warsztaty i różnego rodzaju akcje - w przestrzeniach bliższym mieszkańcom, którzy nie będą musieli do nas dojeżdżać.

Warsztaty ceramiczne zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W tym miesiącu Jolanta Stecewicz zaprasza w czwartek, 15 listopada
Warsztaty ceramiczne zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W tym miesiącu Jolanta Stecewicz zaprasza w czwartek, 15 listopada
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Ciepłe przyjęcie i aktywne uczestnictwo gdańszczan w kolejnych dzielnicach spowodowały, że Mobilny Dom Kultury powrócił jesienią z nowym projektem. Na razie tylko do jednej z nich, ale plany są szersze. Projekt nazywa się "Mobilny Dom Kultury wraca do Nowego Portu". 

Mobilny Dom Kultury pierwsze zajęcia w Nowym Porcie, dzielnicy o największych kulturalnych potrzebach, rozpoczął pod koniec września spektaklem Teatru Barnaby „Calineczka”. W październiku odbyło się tu siedem różnych aktywności od warsztatów po koncerty. Korzystali z nich również dorośli, to do nich skierowane były warsztaty filcowania czy wieczór opowieści z „Paraprapuszą”, czyli Katarzyną Jackowską-Enemuo.

Warsztaty muzyczne prowadził w Nowym Porcie w 2017 roku Jarek Marciszewski z grupy Popsysze
Warsztaty muzyczne prowadził w Nowym Porcie w 2017 roku Jarek Marciszewski z grupy Popsysze
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W listopadzie również nie zabraknie ciekawych propozycji. W Domu Sąsiedzkim przy ul. Wyzwolenia 49 (budynek bursy) zaplanowano do końca roku jeszcze osiem atrakcji. Będą to warsztaty animacji poklatkowej, ceramiczne, filcowania na sucho i decoupage, jak również koncerty i przedstawienia.

W grudniu MDK zaprosi gości w sobotę, 8 grudnia, na zabawę choinkową, a kilka dni później, 11 grudnia, na koncert, na którym zaśpiewa Agata Dukalska a towarzyszyć jej będą na saksofonie - Jerzy Dukalski i Marek Walasek na gitarze klasycznej.

Organizatorzy podkreślają, że jeśli program znów zyska przychylność mieszkańców, możliwe że Mobilny Dom Kultury pojawi się też w innych dzielnicach.

Zajęcia organizują Dom Sztuki GAK oraz Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki.
Wstęp na wszystkie zajęcia jest wolny, jedynie na warsztaty należy się zapisać ze względu na ograniczoną liczbę miejsc: domsztuki@gak.gda.pl, tel. 58 307 31 44 (w godzinach 12-20).

PROGRAM na LISTOPAD
Dom Sąsiedzki w Nowym Porcie, ul. Wyzwolenia 49 (budynek bursy).

8 listopada (czwartek) godz. 18:00
„Wieczór polskich opowieści” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – wystąpią Łowcy Słów oraz goście
Wstęp wolny

13 listopada (wtorek) godz. 17:00
Koncert Adriana i Ariela Suchowieckich (gitara i instrumenty klawiszowe)
Wstęp wolny

15 listopada (czwartek) godz. 17:00
Warsztat ceramiczny – prowadzenie Jolanta Stecewicz
Warsztat rodzinny - bez ograniczeń wieku / obowiązują zapisy / ograniczona ilość miejsc

22 listopada (czwartek) godz. 17:00
Filcowanie na sucho – prowadzenie instruktorzy z Domu Sztuki GAK
Warsztat dla dorosłych / obowiązują zapisy / ograniczona ilość miejsc

27 listopada (wtorek) godz. 17:00
„Zaczarowany film” warsztaty animacji poklatkowej – prowadzenia Justyna Aksinowicz
Warsztat dla starszych dzieci i młodzieży / obowiązują zapisy / ograniczona ilość miejsc

29 listopada (czwartek) godz. 17:00
Świąteczne ozdoby – warsztat decoupage
Warsztat dla młodzieży i dorosłych / obowiązują zapisy / ograniczona ilość miejsc


PROGRAM na GRUDZIEŃ

8 grudnia (sobota) godz. 17:00 - Zabawa Choinkowa. Wstęp wolny.

11 grudnia (wtorek) godz. - koncert: Agata Dukalska (wokal), Jerzy Dukalski (saksofon) oraz Marek Walasek (gitara klasyczna). Wstęp wolny.

WIĘCEJ O TYM:

Dom Kultury wraca do Nowego Portu. „Kultura powinna wychodzić do mieszkańców”

Mobilny Dom Kultury znów w gdańskich dzielnicach. Sprawdź, kiedy będzie w Twojej

Startuje pierwszy Mobilny Dom Kultury. Przyjedzie do Twojej dzielnicy?

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze