PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Linia 167 wraca do centrum Gdańska!

Linia 167 wraca do centrum Gdańska!
Ta informacja z pewnością ucieszy mieszkańców Kokoszek i Jasienia, którzy od września tłumaczyli przedstawicielom Zarządu Transportu Miejskiego, dlaczego przywrócenie tego połączenia jest konieczne. ZTM wysłuchał tych głosów i wkrótce autobusy linii 167 zamiast kończyć bieg na pętli Siedlce, będą wozić pasażerów do Śródmieścia.

Mieszkańcy i ZTM osiągnęli porozumienie: autobus 167 będzie jeździł do centrum!
Mieszkańcy i ZTM osiągnęli porozumienie: autobus 167 będzie jeździł do centrum!
Grzegorz Mehring

Jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie zostanie przywrócona poprzednia linia. Niewykluczone, że jeszcze w październiku. Wiadomo zaś, że autobusy nr 167 będą kursować do 20 minut.

– Gdański Zarząd Transportu Miejskiego musi jeszcze przesłać oficjalne pismo m.in. do Rady Dzielnicy Kokoszki z informacją o planowanych zmianach, a ta musi ją zaopiniować. Na załatwienie tych formalności potrzeba czasu. Cieszy jednak, i to bardzo, że udało nam się przekonać ZTM. To nasz wspólny sukces! – cieszy się Krzysztof Nowotarski, przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Kokoszki.

Nowotarski przyznaje, że nakłonić ZTM do zmian nie było łatwo, zwłaszcza że miasto planuje wyeliminować z centrum Gdańska autobusy i rozwijać tu transport szynowy. Dlatego 31 sierpnia br., wraz z otwarciem linii tramwajowej na Piecki-Migowo, zdecydowano o skróceniu bądź zmianie niektórych tras autobusów. Część pojazdów dowozi teraz pasażerów do pętli Siedlce, skąd do Śródmieścia mieszkańcy mają dojechać tramwajem.

Zmiany, w tym konieczność przesiadki, nie spodobały się mieszkańcom Kokoszek i Jasienia. Dotąd autobusami linii 167 i 168 dojeżdżali bezpośrednio do centrum. Swojemu niezadowoleniu dali wyraz m.in. podczas spotkania zorganizowanego pod koniec września przez Radę Dzielnicy Kokoszki z wicedyrektorem ZTM Sebastianem Zomkowskim i wiceprezydentem Gdańska Piotrem Grzelakiem. Urzędnicy zaprosili przedstawicieli rad dzielnic i kilku lokalnych aktywistów do współpracy, której efektem miało być wypracowanie zadowalające wszystkich rozwiązania. Podczas spotkań jednym z argumentów używanych przez mieszkańców był ten, że obecny tabor komunikacji miejskiej jest niewystarczający, a Jasień i Kokoszki stały się jedynymi dzielnicami pozbawionymi bezpośredniego połączenia z centrum miasta.

– Tramwaje, które zjeżdżają z Moreny na Siedlce, są często przepełnione, zwłaszcza w godzinach szczytu. Na tej pętli nierzadko wręcz korkuje się cała ta komunikacja – podkreśla przewodniczący Nowotarski.

Zygmunt Gołąb, rzecznik gdańskiego ZTM, potwierdza, że wzrost liczby pasażerów w tramwajach, zwłaszcza na ul. Kartuskiej, jest zauważalny. Obecnie jednak nie ma możliwości zwiększenia częstotliwości kursowania tramwajów, bo pojazdów jest za mało, dlatego ostatecznie zdecydowano o wsparciu tramwaju linią autobusową.

– Mieszkańcy Piecek-Migowa chętnie korzystają z nowej linii. Ulicą Rakoczego „dziesiątki” i „dwunastki” jeżdżą co ok. 5 minut, a w ciągu ulicy Kartuskiej, wraz z linią tramwajową nr 4, mniej więcej co 4 minuty. Pasażerów w tramwajach przybyło także po polepszeniu oferty przewozowej na linii autobusowej 156 z osiedli przy ul. Czermińskiego w Rębowie – zaznacza Zygmunt Gołąb i informuje, że ZTM przymierza się też do kolejnych zmian dla Rębowa.

Gołąb podkreśla, że nie ma już możliwości przywrócenia układu komunikacyjnego sprzed otwarcia tzw. węzła integracyjnego na Siedlcach. Pasażerowie zaś nie tylko krytykują, ale i chwalą, m.in. nową trasę linii 168, która z Kokoszek prowadzi teraz do Wrzeszcza.

– Wyniki przeprowadzonego w ostatnich dniach badania ankietowego, w którym ZTM pytał pasażerów o poziom satysfakcji ze zmian w komunikacji miejskiej, pokazują, że większość gdańszczan jest zadowolona – mówi rzecznik ZTM. – Wnioski płynące z badania i zamierzenia zarządu komunikacji są zbieżne. W przyszłym tygodniu rady dzielnic mają zaopiniować propozycję ZTM przywrócenia poprzedniej trasy autobusów linii 167. 70 procent ankietowanych pasażerów chce tego połączenia, więc wszystko wskazuje na to, że radni z Jasienia i Kokoszek oraz członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Dzielnicy Kokoszki zaopiniują naszą propozycję pozytywnie.

 

Zobacz także:

Autobusy 167 i 168? Mieszkańcy proponują

Kokoszki: spór o autobusy linii 167 i 168

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze